Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Veszettség elleni oltás alól...

Veszettség elleni oltás alól felmentés - Magyarországon?

Figyelt kérdés

Most bukkantam rá egy eset leírására, amelyben egy washingtoni kutyatulajdonos kutyája élete első veszettség elleni oltására nagyon erős allergiás reakcióval válaszolt. Itt a cikk angolul, ha jól értem ez egy kérdezz-felelek rovat egy újságban. [link]

Na most érdekelne, tud-e valaki - jó lenne állategészségügyben jártas személytől is válasz - arról, hogy mi a teendő olyan esetben, mint a fenti is, vagy amikor például egy súlyosan beteg kutya életét veszélyeztetné az oltás? Van felmentés vagy kivétel Magyarországon? (Hozzáteszem, hogy 2003-ban az én 14 éves, lebénult kutyámat is be volt muszáj oltatni, az állatorvos nem mondta, hogy lenne felmentés, a kutya majdnem bele is halt, szóval érdekelne, van-e azóta változás?)


2013. okt. 3. 12:10
 1/10 anonim ***** válasza:
45%
Én úgy tudom sajnos nincs felmentés. Pont úgy ahogy a chipelés alól sincs korra, vagy betegségre való tekintettel.
2013. okt. 3. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Jó, de a chipelés egy minimális beavatkozás, míg az oltásokhoz alapból hozzáírják, hogy csak egészséges állat oltható. Ha láttatok már vakcina használati utasítást, abban ez szerepel. Külföldön pedig már nagyon sok helyen van felmentés illetve sok helyen alapból csak három évente kötelező pont a veszettség oltás, vagy esetleg titervizsgálathoz kötött.
2013. okt. 3. 12:22
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Nincs felmentés, törvény írja elő az oltás évenkénti ismétlését.

Olyan esetben lehet halasztani az oltást, ha éppen beteg az állat, mivel legyengült immunrendszerű egyedet oltani nem lehet.


Sajnos vannak esetek, amikor allergiás reakció lép fel a vakcina hatására. Mint az a fenti eset is, amit leírtál. Ezek előfordulnak, nem lehet kivédeni. De ebben az esetben nem volt szó beteg kutyáról. Más vakcinákat kell ilyenkor kipróbálni, és mivel benne van a kórelőzményben, hogy előzőleg fellépett allergia, készülni kell, hogy esetleg megint fellép egy hasonló reakció, és ebben az esetben azonnal vissza kell menni az állatorvoshoz.


Miért nincs felmentés? Mert ez a pár eset, amikor akár életveszélyes allergiás reakció fel is lép, eltörpülnek az oltás előnyei mellett, vagyis hogy nem lesz veszett a kutyád, és ezáltal nem veszélyezteti más életét sem.

Felhívnám a figyelmet arra is, hogy Magyarországon igenis van veszettség. Idén is volt már veszett ló, és két évvel ezelőtt veszett szarvasmarha is. Nem is beszélve a kilőtt veszett rókákról sem.

2013. okt. 3. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod. Még ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, mi a helyzet, ha a kutyának olyan betegsége van, ami az immunrendszer tartós malfunkciójával jár? Úgy tudom, vannak ilyen betegségek, amikor az oltás az amúgy is rosszul működő immunrendszer mellett kontraindikált lenne, vagy például olyan idős, legyengült állaton, amely nem is megy ki (mint az én a kérdésben említett kutyám volt), tehát a fertőződés esélye gyakorlatilag nulla, az oltás kockázata viszont nagy? Ilyen esetben sem lehet felmentést kérni-kapni? Mondjuk az állatorvosi kamarának benyújtott petíción keresztül? Amennyiben a válasz nem, hogyan kompenzálható az jogilag, törvényileg, hogy én esetleg egy kontraindikált oldást beadatva anyagi-érzelmi kárt szenvedek el, mert az állat állapota következményesen romlik, ami magával hoz plusz kezelési költségeket, illetve az élete is rövidülhet? Lásd például fenti esetben a cikkben az állatorvos is azt mondja, hogy ő bizony törvényt szegne a fennálló esetben.
2013. okt. 3. 13:05
 5/10 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Lehet, hogy szerinted a chip egy kis beavatkozás, de úgy gondolom egy 16 éves félig béna snaci keverék esetében aki ráadásul már a lakásból a kertbe is csak nehezen vonszolja ki magát eléggé felháborító vagy inkább fölösleges...

Egyébként a kutyát a chippelés után két héttel el kellett altatni (és addig sem hagyta el az udvart).

2013. okt. 3. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
52%

A doki nem adhat olyan dolgot a kutyának amivel kárt okoz ha kötelező ha nem... maximum ad egy matricát az oltásiba és kész.


Fület vágni is tilos... de ha szükséges valami miatt akkor lehet.

2013. okt. 3. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Kedves 5-ös! Félreértés ne essék, én megértem a te álláspontodat is, én csak annyit mondtam, hogy z oltáshoz képest - aminél oda is van írva a vakcinára, hogy csak egészséges állatnak adható - egy minimális beavatkozás. Nem vitatom, hogy lehetnek olyan esetek, amikor még ennyi is veszélyes lehet a kutyára, pl. mondjuk szívbetegség esetén, amikor az izgalom, ami a beavatkozással jár, önmagában árthat. Értsük meg egymást, és ne egymással vitatkozzunk, ha lehet.
2013. okt. 3. 13:57
 8/10 A kérdező kommentje:
Kedves Diesel23: kupírozni esztétikai okokból tilos, egészségügyi okból nyilván nem az, hiszen például amputálnak végtagot is, ha ezzel megmentik a kutya életét. Ami pedig azt illeti, hogy a doki nem adhat olyat, ami árthat, még ha kötelező sem, ezzel sajnos ellenkező tapasztalatok vannak, például nekem is.
2013. okt. 3. 13:59
 9/10 anonim ***** válasza:

Sajnos nincs felmentési lehetőség és most, hogy kecskeméten igazoltan veszettséget találtak ezt fokozottabban figyelik.


Az mondjuk más kérdés, hogy a 12-16 éves kutyáknál amik már nem igazán tudnak kimenni vagy foguk sincs és a 24 órából 22-t alszanak én már nem adattam be. Megterhelő lett volna nekik már az állatorvosi látogatás okozta stressz is.

2013. okt. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nos, a kérdésedre, hogy az eleve immunszupresszált betegségben szenvedő kutyáknál mi az eljárás...

Erre sajnos nincs Magyarországon szabályozás. Az egyetlen törvény a veszettség oltás évenkénti ismétlésére vonatkozik. Valamint ez is érdekes lehet:

"Azt az ebet, amelyik nem részesült az életkorának megfelelően előírtak szerinti (érvényes)

veszettség elleni védőoltásban, veszettség szempontjából aggályosnak kell tekinteni. A

veszettség szempontjából aggályos állatot tizennégy napra hatósági megfigyelés alá kell

vonni, és - amennyiben még nincs - az ebeket elektronikus azonosító transzponderrel (bőr alá

ültetett mikrochippel) a tulajdonos költségére meg kell jelölni. A megfigyelés

megszüntetésével egy időben az érvényes veszettség elleni védőoltással nem rendelkező eb

veszettség elleni beoltását el kell rendelni. Az oltatási kötelezettség elmulasztásakor az állat

tartójával szemben bírság is kiszabható."


Hogy mit tudsz tenni, hogyha emiatt meghalt a kutyusod? Be lehet perelni az állatorvost, lehet hivatkozni arra, hogy immunszupresszált állatot nem lehet vakcinázni. Csak a kérdés, hogy vajon ki nyerné meg a pert, melyik a felsőbbrangú hivatkozás, a törvény, vagy a vakcina használati utasítása (na meg kinek jobb az ügyvédje)? Bár tudomásom szerint nem volt még ilyen jellegű per Magyarországon.


Meg lehet próbálni írni egy kérvényt a MÁOK-nak, hogy abban az esetben, ha otthonról nem kimozduló, beteges, öreg kutyád van, tennének-e kivételt. (Egyébként szerintem nem, de ha gondolod, egy próbát megér, azzal veszíteni nem veszítesz semmit).


Az, amit Diesel23 írt, hogy beragasztja a matricát, és nem adja be az oltást, az okirat hamisítás... Persze van állatorvos, aki megteszi. Volt olyan is, aki szájon át oltott veszettség ellen kutyát... El is vesztette az ellene indult etikai eljárást.. De sajnos nem minden ilyen simlisség derül ki.


Említetted ezt az állatorvost a cikkből, hogy ő bizony nem oltaná be az ilyen beteg kutyát. Írni megint csak könnyű, vagy mondani dolgokat. A kérdés inkább az, hogy vajon beoltotta-e? Ugyanis biztos vagyok benne, hogy van nem is egy ilyen betege. Ez sosem fog kiderülni. És különösen Amerikában óvatosak a törvényszegéssel az állatorvosok, mert ott aztán csak úgy repkednek a licenszek, ki a kukába.


Volt még szó a 3 évenkénti vakcinázásról is. Igen, ez működik, csak sajnos ez sem Magyarországon. Ameddig nincsenek regisztrálva ezek a készítmények, addig nem alkalmazhatóak, illetve ameddig nem változik a törvény.


Szintén Amerikában egyébként tervezetek már vannak a veszettség elleni oltás kivételeiről, mint az általad említett esetekben is.


Addig is efféle ajánlások vannak:

Skin ailments associated with food or seasonal allergens are a common problem in canine medicine. Such allergies are widely treated with glucocorticosteroids, such as prednisone (or prednisolone), that inhibit the immune response and decrease inflammation and symptoms of itchy skin. Because such drugs are classified as immunosuppressive agents, administration of vaccines while a dog is receiving glucocorticosteroid treatment should be considered carefully. Though clinical research has found no evidence to suggest that use of glucocorticosteroids prevents effective immunization (since dogs vaccinated while receiving drug treatment were protected against infectious disease when later challenged), adverse vaccine reactions related to immunosuppression (as previously discussed) could present potential complications. To reduce possible adverse reactions of immunosuppression that may be associated with glucocorticosteroid treatment, dogs with seasonal allergies should be vaccinated during the symptom-free time of year when they are off medication. However, for some underlying health disorders, discontinuing glucocorticosteroid treatment during immunization may be dangerous. For example, in the case of dogs with adrenal insufficiency (discussed above), glucocorticosteroid dosage should be continued and may even need to be increased during the time of vaccination to prevent adrenal insufficiency crisis. Therefore, the decision to temporarily reduce or discontinue glucocorticosteroid treatment should be carefully assessed based on the underlying condition of each dog.


Még egy rövid megjegyzés. Jelentek meg cikkek humán esetekről, olyanokról, akiknek le volt gyengülve az immunrendszerük, viszont veszettség elleni oltásban kellett őket részesíteni. Egyeseknél nem alakult ki megfelelő védettség a vírus ellen.

Ügye a következő következményei lehetnek a veszettség vakcinázásnak (nagyjából):

- allergiás reakció - perakut,akut (akár halálos is)

- az oltás után, nem kötvetlenül, hanem hetekkel, hónapokkal később kialakuló allergiás megbetegedések (akár táplálékallergia is)

- daganatos megbetegedések

- beteg állatoknál nem megfelelő immunválasz.

stb.


Egyébként nagyon sajnálom a kutyusodat. De hátha egyszer rugalmasabbak lesznek majd a törvényeink nekünk is.


Elnézést, hogy kissé hosszúra sikerült a levelem!

2013. okt. 3. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!