Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyafajta a komondor?

Milyen kutyafajta a komondor?

Figyelt kérdés

Az elmúlt 1 évben nagyon megszerettem a fajtát, annyira, hogyha lehetőségem lesz rá, biztosan beszerzek egy ilyen kutyát. A könyvekben, interneten sok dolgot olvastam a fajtáról - száraz tényeket, legendákat, panaszokat, történeteket - nagyjából megismerkedtem a dolog elméleti oldalával, most a gyakorlat érdekelne, a TAPASZTALATOK!!! Voltam már kiállításokon, kérdezgettem a komondorosokat, megtudtam ezt-azt a fajtáról, kerültem olyan helyzetbe is, amikor meg akartak támadni.

Akinek volt/van komondor kutyája, azt kérném, hogy irjon egy kicsit a kutyájáról. Alapvetően a következő témák érdekelnének:

1) Szőrzetápolás

2) Mozgásigény

3) Területőrzés

4) Kölyökvásárlás

5) Kötődés a gazdához

6) Ugatósság

7) Egyéb történetek, kiegészítések, tapasztalatok, saját élmények.

Bármit szívesen hallok a fajtáról, hiszen számomra a komondor testesíti meg a kutyát. Tudom, könnyebb megismerni és megszeretni egy fajtát a vele együtt élő emberek elbeszéléseiből, mint a szakirodalmak olvasgatásából, de azt is tudom, hogy igazán csak akkor ismeri meg az ember, amikor neki is kutyája lesz.

Köszönöm előre is a tapasztalatokat, segítséget!


2009. dec. 4. 11:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Szia! nekem is nagyon tetszik ez a faj és egyszer én is szeretmék, én is hallottam olyanról, hogy megharapta a gazdáját, de csak azlrt, mert ketrecben tartották bezárva. Az ilyen kutyákat nem szabad megkötve és bezárva tartani kis helyen mert megvadulnak, nagy porta kell nekik, ahol kedvükre szaladgálhatnak és akkor nem lesznek vadak :)
2009. dec. 4. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
első vagyok, még annyit, hogy nagyon kötődik a gazdájához, tanulékony, hiszen ez egy ősmagyar pásztorkutya :) csak egy kérésem van, a neve ne Michael vagy Jack legyen , tiszteljük a fajta eredetét és ajunk neki régi szép magyar nevet :) nekem a Tuba tetszik nagyon :D
2009. dec. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk volt két komondorunk, nagyon imádtam őket! Kisbaba voltam még amikor az első élt, kint a kertben mindig vigyázott rám:)

Nos... Szőrzetápolás: Hát ha nem vigyázol, hamar összecsomósoik, és azt az isten nem szedi ki. Mozgásigény: nagy, kizárólag kertes házba való! Területüket nagyon jól őrzik, hozzánk egyszer akartak betörni... többet soha. kötődik az emberhez, sok szereteted ad. Ha nincs rá oka, nem ugat:) ja és a kölyökvásárlás... Nálunk úgy volt, hogy elmentek(másodinál már én is) megnéztük a kutyukat, és ő választott ki minket:) engem lepisilt :D és nem hagyott békén

2009. dec. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszi, de ha lehet még irjatok légyszi :)

Természetsen magyar nevet adnék neki, személy szerint nekem a Huba név tetszk nagyon. Utálom, ha egy magyar fajtának valaki külföldi, vagy egyszerűen hülyenevet ad, pl. hallottam olyat, hogy valaki a kuvaszát Golyónak nevezte el, pedig még csak nemis volt kövér (én már csak tudom, mert engem támadott meg). Magyar kutyának magyar nevet!!

A másodiknak: köszi a választ, a szőrzetápolással nem lesz gond remélem, a mostani kutyánkat is én ápolom :)

2009. dec. 4. 12:00
 5/12 anonim válasza:
100%

Nekünk van két hatalmas komondorunk.A fiú kb 55-60kg-os,a lány kb 45-50 kg.Hatalmas nagy mackók :)

Elég nagy területük van ahol szabadon mozoghatnak,de igényük van még szabadabb rohangálásra.

A szőrük tényleg elég macerás,de ha kiskoruktól kezelve van,akkor nincs gond,a miénk sajnos egy kicsit el lett hanyagolva,így egy kicsit csomós,de azért szépek.

Hatalmas fejükkel jönnek mindig,dörgölőznek,hogy foglalkozzunk velük egy kicsit.

Szerintem nagyon kötődnek a gazdihoz,és hiába ketten vannak igénylik a rendszeres törődést.

Viszont az udvarunk elég csúnya miattuk,a fű mindenhol kikopik(pisi,kaki)

Az idegenek nem mernek bejönni tőlük,még úgy sem tudunk vendéget fogadni hogy mindketten ott vagyunk a férjemmel,meg kell kötni addig őket,vagy bezárni egy másik udvarba.

Csak akkor ugatnak ha okuk van rá,viszont néha vonyítanak éjszaka,de nem vészes.

Meg akkor is vonyítanak mikor hallják a kocsinkat már a szomszéd utcából,olyankor nagyon izgalomba jönnek:)

Viszont termetükhöz képest nem esznek túl sokat.

Ha felugrik a vállunkra magasabb mint mi:)

Nagyon szeretnivalóak,a mieink Bundás és Bojtár.

2009. dec. 4. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia, nekem tenyésztő ismerősöm van. Az tuti, hogy jó házörző a komondor mert ők nyitott ajtónál alszanak...

Az biztos ,hogy nem szabad láncon meg bezárva tartani, illetve verni mert akkor tényleg rád támadhat. Bár mondjuk szerintem ez természetes egy kutyánál meg nem is feltételezek ilyesmit rólad :)Azok a komondorok, akiket én ismerek nagyon kiegyensúlyozottak, egyszer az én kutyám (aki nem komondor) addig csibészkedett az egyik komondorral, amíg egy csomó szőrét ki nem tépte, de nem bántotta a komondor csak szépen helyrerakta :D

Gyerekeket sem bántana soha.

A szőrét meg szét kell bontogatni, mikor már kicsit nagyobb a kutya (nem tudom pontosan hogy mikor).

Szóval én azok alapján, amit tapasztaltam velük kapcsolatban csak ajánlani tudom, nagyon jó fej kutyák sztem :D

2009. dec. 4. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszi szépen, a segítséget :)

Én is ismerek egy komondort, a neve Bácskaszéli Bundás Bodrog. Gyönyörű kutya, nagyon jó természetű. 15 hónapos kora óta ismerjük, most 21 hónapos :)

Legutóbb, amikor kiállításon találkoztunk, nem ismert meg rögtön, és mivel hirtelen 3 ember körbevette, felpattant és támadóan ugatva lépett fel, de aztán nem volt semmi gond, mert megismert :) Hatalmas termetű eb, fiatal korához képest már 81 kg a súlya és még nagyobb lesz egy kicsit, persze azért gondolom az átlag ennél kisebb.

2009. dec. 4. 13:03
 8/12 anonim ***** válasza:

Története [szerkesztés]

A kunlakta vidékek pászorkutyája lehetett. A komondor valószínűleg őseinkkel a népvándorlás idején került a Kárpát-medencébe, de nem kizárt, hogy a kunok hozták be nagy testű pásztorkutyáikat a 13. század közepén. Ezt bizonyítják részben a romániai helynevek, részben pedig Bökönyi Sándor szíves szóbeli közlése, miszerint az ázsiai sztyeppövezet nagy testű pásztorkutyái kuvasz típusúak, de Ukrajnában - a hajdani Kumániában - ma is komondor típusú pásztorkutyákat találunk. Feladata nem a terelés volt, hanem a kuvaszhoz hasonlóan a nyáj megvédése a ragadozóktól és a tolvajoktól, hiszen őseink legfontosabb vagyontárgya az élő állat volt. Az éjjeli őrködés során a komondort fehér színe segítségével különböztették meg a támadóktól.


Nevezték gubancos magyar juhászkutyának, selyemszőrű farkasebnek, pusztai komondornak, lompos szőrű komondornak, bagolyszemű komondornak vagy csak egyszerűen komondornak, amely szó a nyelvemlékek szerint mindig a nyájat őrző nagy testű kutyákat jelölte.


Pethe Ferenc 1815-ben megjelent Természet Históriájában egy rajzot is közöl a kutyáról, amely összetéveszthetetlenül felismerhető. Az első részletesebb jellemzés 1841-ben készült, ekkor a komondor ritka fajtának számított, 1899-ben a szegedi országos kiállításon egyetlen példányt mutattak be. 1909-ben kihalófélben lévő, veszélyeztetett fajtaként említik. A pásztorok nagyra becsülték kutyáikat, igyekeztek fajtatisztán tenyészteni. 1924-ben a magyar fajták közül elsőként megalakult a tenyésztőszervezete, majd 1935-ben elkészült az első standardja, Anghi Csaba munkája, amelyet változtatásokkal 1960-ban fogadott el az FCI.


A II. világháborúban a komondorpopuláció ugyanúgy nagy veszteségeket szenvedett el, mint a kuvaszok. Utána viszont megváltozott a tenyésztés iránya: míg korábban az ősi értékek megőrzésére helyezték a hangsúlyt, később az esztétikai megjelenés is fontossá vált. A szőrzet egyre inkább szalagossá, zsinórossá vált, eltűnt a krémszínű árnyalat, és nagyobb testűek lettek a komondorok. De ezzel együtt nem tűntek el a fajta ősi jó tulajdonságai, a karakánság, bátorság, hűség és méltóságteljesség.


Külleme és jelleme [szerkesztés]

A komondor legfeltűnőbb sajátossága a szőrzete, amelyhez hasonló csak a pulinak és a bergamói pásztorkutyának van. Mérete mellett ez a szőrzet teszi a komondort impozánssá, látványossá. Kialakulásában valószínűleg szerepe volt az ázsiai puszták szélsőséges éghajlatának, megóvta az időjárás viszontagságaitól, nyáron a tűző napsugaraktól, télen a metsző hidegtől. Ez a vastag, nemezes szőrtakaró pajzsként védte a kutyák testét akkor is, amikor a támadó farkasokkal küzdöttek. Ezért általában a komondornak nincs szüksége házra, csak egy helyre, ahova elhúzódik a csapadék elől. Ápolni nem kell minden nap, elég az összenemezesedett csomókat időnként széttépni, egyébként teljesen öntisztuló. Régen a pásztorok a birkák mellett a komondorról is lenyírták a szőrt, ez a minőségének, úgy látszik nem ártott. Napjainkban csak fehér, hajdan ordas, sőt egyes adatok szerint fekete színben is előforduló kutyafajta.


Nagy termete és vastag szőre ellenére mozgása kimért, elegáns. Aki látott már teljes díszben pompázó komondort, nehezen tud szabadulni a látvány varázsától.


Eredeti munkájából kifolyóan nem nagy igényű fajta, ha megvan a megfelelő tér a mozgásához és a gazdai szeretet, tökéletesen jól érzi magát. Az udvar, porta őrzése annyira a vérében van, hogy tanítani sem kell. A területét nappal keveset mozogva, heverészve őrzi, de ébersége egy pillanatra sem lankad, éjszaka viszont állandó mozgásban van, őrjáratozik. A betolakodókat szembe támadja le, és nem a megsemmisítés, hanem a hatástalanítás a célja. Amíg a gazda meg nem érkezik, addig a rosszindulatú idegen nem moccanhat. Egyesek szerint a komondor mellett be lehet menni a portára, de kijönni nem.


A kuvasszal ellentétben a komondor, ha helyesen nevelik, nem akarja a dominanciáját bizonyítani gazdájával szemben. Kimondottan embercentrikus, szeretetét nem csak gazdájára, hanem a családtagokra és a közeli barátokra is kiterjeszti. Ez nem azt jelenti, hogy a komondor macskaszerűen hízelgő természet. Kimondottan tartózkodó, disztingvált, aki elvárja, hogy tiszteljék önállóságát, szuverén egyéniségét. Nem éppen a kiképzők álma, hiszen megszokta, hogy önálló döntéseket hozzon, a számára értelmetlen parancsokat egyszerűen elengedi a füle mellett. Ennek ellenére igényli a foglalkozást, hiszen így alakulhat ki a gazda és a komondor között egy egészséges kapcsolat.


Méretei::::Marmagasság: kan: min.80 cm. szuka: min.75 cm Testtömeg: 40-60 kg Várható élettartam: 12 év


Rokon fajták [szerkesztés]

2009. dec. 4. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Utolsónak: köszi, de ezt már olvastam VÉLEMÉNYEK érdekeltek volna :)
2009. dec. 13. 15:53
 10/12 anonim ***** válasza:
Elnézést kérek,hogy segíteni akartam neked!:(
2010. febr. 11. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!