Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a különbség a Border...

Mi a különbség a Border Collie és a Working Sheepdog között?

Figyelt kérdés

Working sheepdog = munkavonalú border collie?

A Google mindkettőre csak borderes képeket dob ki.


2014. jún. 14. 11:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A bordereket manapság is használják terelésre. Híresek a kiváló terelésükről, gondolom ezért dobta ki a google
2014. jún. 14. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Tudtommal a working sheepdog nem küllemileg elhatárolt fajta, hanem a karakterre építenek a borderek nagy részével ellentétben. Olyan kicsit, mint a puli és a sinka összehasonlítása. Persze borderből is van show meg munkavonal, de ez nem összekeverendő vele.
2014. jún. 14. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Ezt már én is meg akartam kérdezni! Bennem akkor merült fel a kérdés, amikor a Crufts dogdancinget néztem, ahol az egyik kutyát border collie-ként mutatták be, a másikat meg working sheepdogként, pedig mindkettő ugyanaz a fajta volt egyértelműen, és mindkettő ugyanúgy dolgozott.
2014. jún. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Tulajdonképpen a munkavonalú bordereket sem küllemre, hanem a munkájuk minősége alapján tenyésztik. Arra gondoltam, hogy lehet, hogy a kiállítási vonaltól elkülönítve próbálják a munkakutyákat tenyészteni, direkt más néven, mert annyira szétvált már a két vonal. De akkor ha én working sheepdog néven törzskönyvezett ISDS Bordert veszek, akkor nekem attól még borderem van? Összerakhatom egy FCI-s borderrel hivatalosan, ha akarom? A kérdés csak elméleti, arra próbálok rájönni, egy fajta-e vagy sem.
2014. jún. 14. 13:30
 5/11 anonim ***** válasza:

A working sheepdognak az ISDS reges kutyákat hívják, a border collie meg az FCI által elfogadott fajta neve. Persze, elméletben nem különböznek. De míg az ISDS working sheepdognál csakis a karakter és munka a mérvadó, addig az FCI border collienál a standard mérvadó, amely eléggé beszorítja a bordereket bizonyos keretek közé - mivel a border alapvetően egy nagyon heterogén fajta. Egy FCI-is bordernek lehet duplán regisztrált. Erre két mód van, ha a szülők is maguk ISDS és FCI regisztráltak, akkor a kutya regisztrálódhat mindkét szervezetnél. De az ISDS-nél a kiskutyák regisztrációját külön kell kérvényeznie a tenyésztőnek és ehhez tagjának kell lennie az ISDS szervezetének. Ha mondjuk a kölyök szülei csak FCI reggel rendelkeznek, a kiskutya akkor is kaphat ISDS regisztrációt, de ennek feltételei vannak: az ISDS working test teljesítése, vagy ISDS rendszerű terelő versenyen open osztályban 1 db első, 2 db második vagy 3 db harmadik helyezés elérése, ahol legalább 25 kutya indul. Ilyenkor a kutya Regit on Merit ISDS regisztrációt kap (ROM).Volt olyan is már, hogy egy a mai bearded collieként jegyzet kutyafajta is kapott ROM-ot és ISDS working sheepdog lett. Nekik leszármazottai is vannak, mivel tenyésztenek velük. Képek: [link]

[link]


Bizony, ők working sheepdogok. :)


A tenyésztős kérdésre térve. Azt hiszem, ahhoz, hogy egy FCI-s szukát fedeztessenek egy ISDS kannal, ahhoz külön kell kérvényezni a TK-t, hogy elismerjék a kan ISDS regjét, ilyenkor az a legegyszerűbb ha a kan az ISDS reg mellett rendelkezik FCI-s TK-val is, ami úgy hiszem el kell intézni.

De ebben nem vagyok annyira otthon, szóval nem 100%, hogy így van a tenyésztésnél.:)

2014. jún. 15. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Még az előző válaszoló vagyok.


Sok ISDS tenyésztő nem tekinti őket egy fajtának, lévén, hogy sok FCI által regelt border collie ma már nehezen tudná elvégezni azt a feladatot amit egy ISDS kutya. Nagyon elment a küllemtenyésztés irányába. Plusz mostanság már nagyon alakulóban van, hogy a bordereket sport célra tenyésztik. Merész kijelenteni, de sok kennel, nekem legalább is, agilitys vonalakat épít fel - mivel a kutya sport eredményei alapján tenyészt. Se nem küllem, se nem terelés alapján. Bár ezen kutyák nagyon nagy része még így is közelebb áll az igazi munkakutya képhez, mint néhány küllem/showvonalú kutya.

2014. jún. 15. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Utolsó, lehet egy kutyát külön agilityre vagy terelésre tenyészteni? Nem a munkakedv, a drive a lényeg? Ha egy nagyon jó drive-os kutya agilityzik, akkor mi akadályozza meg abban, hogy terelésben is jó legyen?
2014. jún. 15. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Természetesen így van, és mint írtam, én csak azt írtam, hogy egyesek azon a véleményen vannak, hogy már kifejezetten vannak párosítások, meg vonalak, amelyek a sportot (jelen esetben az agilityt) nézik és arra építenek. Igen a munkakedv és a drive is a lényeg, de tudnék mutatni agilitys kenneleket, hogy a borderek testfelépítése milyen. Pl. sok ISDS border felépítése elég erőteljes. Az agilitys kutyáknál sokszor nézik pl. a szülők ugróstílusát, a kezelhetőséget (egy kemény farm border után, lehetnek nagyon kemény kölykök és az agility pályán lehet nem biztos, hogy tudnának vele bármit is kezdene- pont azért mert a kemény farmkutya szinte nincs is ráutalva a gazdára, míg az agilityben, fontos, hogy a kutya tisztafejű és együttműködő legyen. Mert a border igen, munkamániás, de a munkamánia nem csak abból áll, hogy a gazdának akar megfelelni, hanem mert hajtja a vére.) :)


De mint írtam, ez csak saját privát vélemény, valamint mások által amit hallok és látok és tapasztalok. Nem állítom 100%, hogy így van. Nincs kőbevésve.

2014. jún. 15. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem akadályozza meg semmit a kifejezetten agilitys párosításból származó kutyákat, hogy tereljenek. Ilyet nem állítottam. Csak annyit, hogy az agility mint sport a mérvadó a tenyésztésben ezeknél a kenneleknél és a gazdikat is az alapján válogatják. Láttam almot, ahonnét csak és kizárólag agilityre adtak el kölyköket.


Valamint azt is írtam, hogy az magasszintű agilitys (vonalú???) kutyák nagyobb számban jó terelőkutyák is egyben. :)

2014. jún. 15. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Sőt, szinte mindegyik. Tehát mondhatni kéz a kézben járnak ezek. De a prioritás továbbra is az agility (vagy flyball, vagy obedience vagy bármilyen sport).
2014. jún. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!