Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kölyökkutyára szoktak rátámadn...

Kölyökkutyára szoktak rátámadni felnőtt kutyákat?

Figyelt kérdés

Kölyökkutyára szoktak rátámadni felnőtt kutyákat?

Sziasztok! Egy óriási problémával fordulnék hozzátok. Anyum magához vett 2 éve egy keverék kutyát (mint most kiderült, szerintem nagyrészt Amstaff van benne, amivel nincs is szerintem gond, de nem kellő keménységgel volt nevelve) és mostanság kezdenek felerősödni a problémák vele kapcsolatban.

Vannak rögeszméi, amivel nem foglalkozott anyum: a játékok és az étel. Pl. labdajátékfüggő keményen, nem lehet szinte kizökkenteni, ha belekezd. A játékaira allergiás, ha valaki csak megszagolja őket, már neki is megy. Étellel dettó ugyanez. Sajnos anyumnak erre rossz megoldása volt, a többi kutyája tanulja meg, hogy nem lehet ilyenkor oda menni a kutyához. Szerencsére az odáig nem is volt baj, mert max oda kapott (szerintem ez sem normális…). Na de most. Vettem a párommal egy Amstaffot. Mi nagyon tudatosan neveljük, rengeteg szabályunk van és képezzük keményen már most, kutyaovi és fél évesen kutyaiskola. Vele nincs is semmi gond, az összes ember imádja, mindenki azt mondja, hogy ilyen szófogadó és kedves kutyával még nem találkozott (3 hónapos). Most kivittük őt anyumhoz. Először nem is volt semmi probléma, megszaglászták egymást, stb. és ment tovább minden. De anyum kutyájánál volt egy kukoricacső. Az én kutyám ott ment el mellette, mire neki ment. Nem tudjuk, hogy utána pontosan mi történt (talán visszatámadt? – erre tudnék gondolni, mert elég bátor és szereti megvédeni magát), de teljesen begőzölt a másik és nem engedte el legalább 7 mp-ig. Mondanom sem kell, hogy rendesen neki mentünk anyummal. Az én kutyámnak 2 nagy seb lett a lábán (mélyek) és szerencsétlen remegett a félelemtől. Aztán persze rendbe jött és újra bóklászott. Másnap újra neki ment anyum kutyája (nem volt se étel, se semmi más, csak úgy neki ment), hiába figyeltünk rá folyton. Újabb két seb a fején. Két megoldást találtam egyelőre a problémára. 1. Míg ott vagyunk, szájkosár. 2. Mutattam anyumnak egy két módszert, hogy mivel veheti vissza a vezető szerepet és mivel győzheti le a rögeszméket. Pl.: Pórázon mellette menjen, ne előtte, és ne húzzon; Ha oda dobok egy ételt vagy játékot, tanulja meg, hogy attól még nem automatikusan az övé –hagyd parancs megtanítása. Plusz az etetés fontossága, akkor ehet a kutya, ha engedélyt kap és csak nyugodt állapotban.

Azonban nem vagyok biztos benne, hogy ezek segítenek a problémán, mert én annak a híve vagyok, hogy eleve úgy neveljünk egy kutyát, hogy ne legyen gond. Ilyennel még nem találkoztam, pláne nem olyan problémával, hogy kölyöknek menne egy felnőtt kutya.

Bármilyen hasznos információt szívesen fogadnék. Kutyaiskola sajnos most anyagi problémák miatt kizárva.



2014. okt. 14. 09:07
 1/7 anonim ***** válasza:

Amiket leírtál, azok tényleg segítenek, ha sikerül rendesen kivitelezni, de valószínűleg nem oldják meg a problémát. Pláne, hogy a falakvezérség átvétele sem elsősorban gyakorlatokból áll, hanem egy általános hozzáállást kell hozzá fejleszteni. Meg a szabályokon is rengeteg helyen el lehet csúszni, a legtöbb ember pl. akaratlanul is ugrál a kutyának, automatikusan osztja neki a figyelmet, a kutya reakcióira vár egy csomó helyzetben ahelyett, hogy irányítaná azokat, satöbbi. Agresszióra meg én már kizárást adnék, az elég erős inger ahhoz, hogy észrevegye magát a kutya, de ha nem csinálja jól, vagy ha utána minden visszaáll a régi rendszerre, akkor annyit ér, mint halottnak a csók.

A konkrét birtoklási problémára meg szituációkban kéne gyakorolni (kis önuralomfejlesztés után), hatékony tiltást és büntetést bevezetni, az meg vagy sikerül önállóan, vagy nem.

2014. okt. 14. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, ezt mindenképpen továbbítom. És mit gondolsz te a büntetést illetően? Milyen büntetést adjon neki az ember? Azért kérdezem, mert sokféle büntetési formáról hallottam már, de nem tudom melyik volna a hasznos. Egyébként a szájkosár úgy tűnt, hogy egy kicsit megtörte a dominanciáját, bár nem tudom, hogy ez milyen hatással van egy kutya pszichéjére. Mindenesetre az én kutyámat megvédte tőle :)
2014. okt. 14. 10:27
 3/7 anonim ***** válasza:
A büntetés módja mindig kutyától függ. Tök más büntetés kell egy lepkelelkű vizslának, mint egy tökös terriernek. Alapvetően azt kell csinálni, ami hatásos, érdemes mindent kipróbálni, mondjuk valami gyengébbektől kezdve, hogy tutira ne legyen összetörve a kutya. De minél több gazdával dolgozom, annál inkább azt látom, hogy mindent el lehet rontani, ezért is szoktam le a konkrétumok javasolgatásáról neten, mert rosszul kivitelezve a legjobb technika is ártalmas lehet.
2014. okt. 14. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem, hát remélem, hogy ezek hatásosak lesznek. Sajnos még nem tudja magát megvédni a kutyám (nem is szerettem volna, hogy jövőben bármiféle verekedésbe kerüljön, ha nem muszáj), úgyhogy csak abban bízhatok, hogy a feladatok gyakorlásával és megtartásával (meg a ki a falka vezér egyértelművé tevésével) majd lesz valami eredmény. Arra nincs tipp, hogy miért pont az én kutyámmal viselkedik így? Mert lehet, hogy esetleg visszaszólt az első vitánál, de a második esetben csak sétált a kerítés mellett, a harmadik esetben meg csak játszott a másik kutyával. Ergo egyáltalán nem provokálta semmivel, még csak kaja és játék sem volt a közelben. Nem értem, talán látja benne a későbbi vetélytársat? Az a baj, hogy az oda kapástól annyira nem félnék, de elég csúnya sebek ejtett a kutyámon, pedig nem vagyok egy szívbajos ember.
2014. okt. 14. 10:52
 5/7 anonim ***** válasza:

Azért pont a te kutyáddal, mert pont ő van kéznél, meg mert otthon van és ott aztán végképp ő a főnök, meg mert a kicsi került be újként a családba (ha nem is laktok együtt, azért ő leveszi ezeket a dolgokat) az ő beleegyezése nélkül.

És azért csinálja, mert nincs megfelelően nevelve :) Ha ő egy kiegyensúlyozott lelkiállapotú kutya lenne, nem lenne vele semmi gond. De mivel nincs tisztázva a sorrend, ellentétes jelzéseket kap (te vagy a főnök, de azért néha csináld azt, amit én mondok), valójában nincs elfogadva, mint falkavezér, ez frusztrálja, meg valószínűleg az is, hogy nem érzi jól magát abban a szerepben, mert a legtöbb kutya nem vezető típus. Az agresszió csak egy tünet, egy nem normális reakció egy normális helyzetre, a kutya összezavarodott lelkiállapotát tükrözi. Ilyen kutyánál semmin nem kell meglepődni, ő se tudja igazán, hogy mit csinál, nem tud mit kezdeni a saját helyzetével.

2014. okt. 14. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm, sok hasznos dolgot mondtál! :) Ha bárki tudna még hasznos tanácsot adni, szívesen fogadom őket.
2014. okt. 14. 13:32
 7/7 anonim ***** válasza:
Csak rosszul szocializalt kutya támad másik kutyára. Vagy max még a kóbor.
2022. márc. 28. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!