Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha önvédelemből lefújom...

Ha önvédelemből lefújom önvédelmi spray-vel a kutyát, büntethetnek érte?

Figyelt kérdés
Kutya (nagytestű) az utcán póráz nélkül szabadon, gazdája nem fogja meg. Én félek, hogy megtámad, lefújom. Kutya maradandó sérülést szerez. Én úgy ítélem meg, hogy támadni akart, a gazdája szerint nem. Mi lehet a max. büntetésem, ha feljelent?

2014. okt. 14. 13:28
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

A kérdésem a jövőt írja le, mert valahogy védekezni szeretnék, ha hasonló eset történik. Nem akarom megvárni a bajt, meg akarom előzni.

Olvastam egy esetet, a kutya megharapott valakit, életre szóló sérülést szerzett az ember (torz lett a szép arca), a kutyuska gazdája kapott egy misi bírságot. Szerintetek ez kárpótolta az emberkét? Nem hiszem.

Tudjátok az a bajom, hogy "ti szegény kutyások" terrorizáljátok az embereket, mert nektek kutyát tartani van kedvetek és rögtön nekitámadtok annak, aki ezt nem tolerálja. Azokhoz szólok most, akik úgy sétáltatják póráz nélkül a kutyájukat, hogy nem képesek kordában tartani és ezzel veszélyeztetnek másokat (mert ne mondjátok, hogy olvasni tudtok a kutya gondolataiban). Azokhoz, akik engedik, hogy a kutyájuk lehugyozza más autóját, házfalát, kerítését (szagoljátok ti otthon, nekem mi közöm a kutyádhoz). Azokhoz, akik társasházakban tartanak kutyát és a többieknek tűrniük kell az állandó vonyítást, ugatást, a kutyapisit a lépcsőházban (mellesleg ez állatkínzás). Azokhoz, akik lusták felszedni a kutyakakát, mert az már ciki nekik. Azokhoz, akik hagyják, hogy este a kutyájuk órákig ugasson a szabadban (basszus mi lenne ha behívná a házba, hallgassa ő, az övé, miért kell több száz embernek nyugtalanul aludnia miatta?) Te szereted a kutyát, a te dolgod. De ne erőltesd rám a hobbidat.

Igenis terrorizáljátok az embereket. Minden áldott reggel úgy megyek iskolába a gyerekkel, hogy szlalomozunk a járdán, mert hol az egyik oldalon ugat meg a kutya (és kifér a feje is a kerítésen), hol a másikon. Az úton nem mehetünk, mert elüt a kocsiNem, ne sajnáljatok, nincs rá szükségem, azt szeretném ha elgondolkoznátok ezeken. Nem veszekedni akarok, csak ezt már olyan régóta el szerettem volna mondani, mert minden azzal van tele, hogy szegény kutyások.

Egy rokonom huskykat tenyésztett. Családi házban laktak, lakótelep mellett. A husky nem ugat, vonyít, mint a farkas. Egy ideig tűrtek az emberek, mígnem valaki megmérgezte a kutyákat. Szerintem sem ez volt a jó megoldás, de a hibás a rokonom volt, mert nem mérte jól fel a helyzetet. Ha a kutyások betartanák az előírásokat, felelősségteljesen nevelnék és tartanák az állatukat és tekintettel lennének a környezetükre, azzal mindenkivel jót tennének. Az állattartás nem játék, hanem komoly felelősség.

Én keresem a megfelelő (engedélyezett) védekezési fegyvert, hogy hasonló esetbe ne kerüljek többet. Amúgy ha a malamuton szájkosár lett volna, nem ijedünk meg. De ha az étel elöl maradt volna, azt bekajálta volna. És nem lettem volna kisegítve akkor sem egy bocsánatkéréssel.

Végezetül: amikor tehetem, menhelyre járok és kutyát sétáltatunk a családommal. Ilyan piszok gonosz állatgyűlölő vagyok. Csak azért írom, mert egyesekben felmerült, hogy csak úgy hobbiból le akarok fújkálni kutyákat.

2014. okt. 15. 12:43
 12/19 anonim ***** válasza:
Ha a felsorolásodba beletartozó emberekhez akarsz szólni, akkor rossz helyen jársz. Az itt válaszolók nagy többsége nem tartozik a célcsoporthoz. Sőt, a célcsoportod 90%-a nem aktív tagja ilyen jellegű fórumoknak, szerintem.
2014. okt. 15. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

"Amúgy ha a malamuton szájkosár lett volna, nem ijedünk meg."


Na ez az, amit nehezen hiszek el. Egy kezemen meg tudom számolni, hogy 5 év alatt hányan ijedtek meg a kutyámtól, amikor nem volt rajta szájkosár. Egyszer azonban szájkosárban (meg természtesen pórázon, de az amúgy is alap nálunk) mentük be a városba sétálni. Mintha leprásak lettünk volna, úgy nyílott előttünk az embertömeg és az anyukák "vigyázz, harapós kutya, szájkosár van rajta" felkiáltással rángatták el előle a gyerekeket. Máskor mindig szájkosár nélkül megyünk, olyankor meg alig lehet haladni a sok érdeklődő, kutyasimogató családtól.

2014. okt. 15. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Ilyen esetben többet érsz azzal, ha a gyereked és a kutya közé állsz és nem mutatsz félelmet. Ha felkapod és sikítozol (gondolom nem volt valami határozott az ordításod ... ), akkor tényleg megharap az arra hajlamos kutya. Ettől még egy bunkó és felelőtlen ember, aki hagyja a kutyájának, hogy másokat zaklasson.

Ha támadó szándékot látsz rajta, akkor mehet a pofijába az áldás. Ha harapni akar, akkor kabátot vagy táskát dobj oda neki, hogy arra fogjon rá, ne valamelyik testrészedre.

De nem kell mindentől félni. A kutya nem farkas, nem tekint prédának. A hírekben látható támadások sok része nem megfelelő tartásból ered és a saját "gazda" ellen irányul (aki mondjuk felnőttként vette magához a kutyát hozzáértés nélkül ... ).

2014. okt. 15. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
73%

Melyikőtök írta, hogy okozhat a gázspray maradandó károsodást, ha közvetlen közelről fújják szembe?


Fenét! Előbb magad fújasd le egy gázsprayvel próbaképp, hogy milyen hatása van a valóságban, aztán oszthatod az észt erről. Én már megtettem. Kb. 20-30 centiről fújt le egy barátom azzal a gázspray típussal, amit hordani szoktam. Megvakultam kb. fél órára. Aztán még fél napig csípte a szemem. Ennyi volt a hatása. Nem egy kutyás elleni önvédelemről is hallottam már (fegyveres fórumot olvasva).


Pont azért lehet nyugodtan a gázsprayt alkalmazni, mert mégsem egy pisztolyról beszélünk. Nem okoz semmilyen tartós, maradandó károsodást.


Nekem is van kutyám, de egy agresszívnek tűnő, felém közeledő kutyát simán lefújnék. Plusz a gázspray nem mesterlövész fegyver. Erősen maximum 1-2 méterre kell lennie az agresszív kutyának az eszköz hatékonyságához. Ha egy kutya olyan közel jön (és nem azért, hogy megsimogassák), akkor már bőven lehet használni és beszélhetünk az önvédelem szándékáról a sprayhasználóban.

2014. okt. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

A kérdező így fogalmazott: "Én félek, hogy megtámad, lefújom". Én a sprayt akkor ajánlanám, ha a kutya valóban, nyilvánvalóan támadni akar, mert a spray egyáltalán nem biztos, hogy a várt hatással lesz a kutyára. Így lehet, hogy egy valójában veszélytelen helyzet pont a spray miatt lesz veszélyes.

Ezért javaslom a kérdezőnek, hogy tanulmányozza kicsit a kutyák kommunikációját - erre vannak könyvek is.


Viszont az önvédelmi spray a legjobb megoldás szerintem.


Egyébként, Kérdező, a kérdésed leírása valóban félreérthető volt, ha nem szeretnél legközelebb fölös vitákat a kérdésedben, fogalmazz egyértelműbben.

2014. okt. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

a malamut gazdája hibázott, de most elmondom, hogy mit és miért tett úgy, ahogy:

a kutya elindult felétek, ő pedig próbálta visszahívni. persze, hogy üvöltözött vele, hiszen a kutyának vissza kellett volna mennie, az állat parancsot szegett, és ezt a gazda érzékeltette vele. azért kért meg, hogy ne mozduljatok, mert látta rajtatok a pánikot, és nyilván tudta, hogy ha csapkodni vagy urambocsá futni kezdetek, akkor még nehezebb dolga lesz a visszahívással, mert a kutya változatlanul rátok fog figyelni. így csak odament, megszaglászott, a gazda pedig rendezte vele a nézeteltérést. semmiféle tragédia nem történt, bár én a helyében még ott a helyszínen bocsánatot kértem volna, mert attól függetlenül, hogy részetekről ez tökéletes vaklárma volt, még ő hibázott.


és egy kis kutyaismeret 101:

egy réten, lakott területen messze egyedül sétálgató kutyáktól nem kell félnetek! ezt tök komolyan mondom, nincs oka bántani!

amitől félhetsz azok a kerítésen kiugró kutyák, vagy az "éles" kutyák, amik felelőtlen gazdához kerültek (ez utóbbi a ritkább). mindkét esetben ott van a kutya mögött a "hátország" tehát vagy a saját területe, aminek a közelében bátrabban viselkedik (a rét közepe nem az, ott már nem legény), vagy a gazdája, aki nyilvánvalóan nem ért a kutyájához. a kerítésen kiugrás/nyitott kapu egyértelmű, nem is magyarázom tovább, az éles/civiles kutya beazonosítása már nehezebb, mert nem féltetlenül örjöng a póráz végén, de rájuk is igaz, hogy a veszélyességük a gazda közelségében exponenciálisan növekszik.

egyébként, hogy ha erőt veszel magadon és elhagyod a pánikolást, és határozottan, magabiztosan viselkedsz ismeretlen kutyával szemben, akkor nem fognak megharapni. és javaslom, hogy a gyermeked is erre neveld! nagyon-nagyon kevés a civil kézben lévő olyan kutyák száma, akik valóban képesek harapni! viszont a sikítva menekülő embert még a leggyávább kutya is meg meri harapni... (nyilván a gazdája nem szabad, hogy hagyja neki, de ezt most már neked írom, mint viselkedési javaslat).

ha téged a spray magabiztossá tesz, akkor hordd magadnál (a tesóm is ilyen, sose használta, de megnyugtatja, hogy ott van a táskájában), de lényeg, hogy MARADJ NYUGODT.

ha kijön egy kapualjból egy kutya és el akar kergetni akkor fordulj felé teljes testtel (lássa a vállaid) és hátrálj lassan, ha van nálad táska, akkor vedd magad elé (bátorságot ad, hogy van nálad "fegyver) és gyomorból, mélyen üvölts a kutyára. ne sikítozz, ha hadonássz! ha kihátráltál a saját(nak vélt) területéről, akkor már nem fog bántani. plusz esélyes, hogy a gazdája meghallja, hogy baj van és reagál.

kint, nyílt területen meg emberrel barátságtalan kutya meg sem fog közelíteni, a malamut is azért ment oda, mert kiváncsi volt rátok, emberbarát. az ilyen kutyát még könnyebb a fent írt módszerrel elzavarni (ha nagyon ez a vágyad), csak itt te vagy, aki a területét védi, tehát nem hátrálsz, hanem a kutya felé mész. ha meg is "tolod" az még hatásosabb, kicsit meg kell görnyedni a kutya irányába, mintha púpoznád a hátad, kinyújtod a karod, hogy még nagyobbnak tűnj, és mintha fölé magasodnál, elindulsz felé. ha jól csinálod a kutya rögtön visszanyargal a gazdájához.

2014. okt. 16. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Errôl eszembe jutott az az anyuka a kb. 4 éves fiával, aki a gyerekét pisiltette, és Azt játszották közben, hogy a kisfiú bele tud e találni az autó felnije közé. Ùgyhogy nem mindig a kutyák csinálják. Annyira meglepôdtem, Pedig ki kellett volna osztani azt a hülye nôt. :)
2016. jan. 31. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Utolsó előtti. És mi van, ha ezek a módszerek sem működnek?


Nekem pl. ma elállta két kutya (tacskó és labrador) az utat, amin közlekedni próbáltam, úgy gondolták, hogy nem csak a bekerített terület az övék, hanem a házon kívül a járda meg az úttest is. Rám vicsorogtak, próbáltak megtámadni. Dobbantottam párat feléjük, meg csináltam pár rúgó mozdulatot, amikor közelebb próbáltak jönni, mint olyan 1.5m. Aztán próbáltam eloldalazni mellettük, de kb. ugyanolyan távolságban követtek, szóval elég kétes volt, hogy nekem rontanak e vagy sem, méregettek. Egy pillanatra megfordult a fejemben, hogy hátat fordítok, de óriási hiba lett volna. Végül rájuk szólt a tulajnak valami rokona, hogy takarodjanak be. Szerinte én vagyok a hibás, mert mást nem szoktak megtámadni ezek a kutyák... Na kb. ennyi. Veszek spray-t, és úgy lefújom őket legközelebb, mint a pinty.


Már nem az első eset volt ezekkel a kutyákkal egyébként, futás közben is ugyanígy koslatni szokott a tacskó, amíg vissza nem hajtom. Ketten már bátrabbak úgy látszik. Nekem úgy tűnik, hogy nem érzékelik a területük határát. Van még egy pár ilyen a faluban, akik 200m-ről már ugatnak mindenkit. Egy részük menhelyes kuvasz, akikkel gondolom nem bírt az előző gazdájuk. A mostani ért hozzájuk, de ezt már sajnos nem tudja kinevelni belőlük, legalábbis szerintem. A kuvaszokat legalább jól bezárják, ezzel a két jószággal ellentétben. Aztán persze még vannak a kerítésen át ugató, vicsorgó többnyire kistestű kutyák, amik kidugják a pofájukat. Ezek a járókelő ijesztegető fajták. Náluk is érdekes kérdés, hogy milyen jogi eset, ha a kerítésen átnyúlva megharapnak valakit. Mondjuk a többségüknél szerintem nem cél az ilyesmi, csak megijeszteni akarnak. Volt olyan labrador, akinek bedugtam a kezem, vicsorgott, aztán összerágcsálta kicsit, de direkt vigyázott, hogy ne sérüljek meg komolyabban. Szóval nagyon is jól érzik ők a határt, és pontosan tudják mikor okoznak sérülést.


A legnagyobb gond szerintem az itthoni kutyákkal, hogy a többségük egyáltalán nincs nevelve, vagy félre van nevelve, mert a gazdi nem ért a kutyákhoz. Ha csak abból indulok ki, ahogy a 90%-uk sétáltat. Nem ő vezeti a kutyát, hanem a kutya húzza őt, és egyáltalán nem igazodik lábhoz, nem is figyel a gazdájára. Ezek a "sétáltatók" a kisebbség, akik próbálnak foglalkozni a kutyájukkal. A nagy része még csak sétáltatni sem képes, ott hagyja a kertben, hogy őrizze a területet, néha eteti, aztán kalap. Én egyáltalán nem csodálkozom, hogy vannak kutya támadások, néha haláleset is. A gazdik döntő többségének nem lenne szabad kutyát tartani, mert nem ütik meg a szintet.

2016. aug. 1. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!