Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen fajta a mioritic...

Milyen fajta a mioritic pásztorkutya?

Figyelt kérdés

Mostanában egyre többet hallok erről a fajtáról. Ritka fajta lehet, mert még soha nem láttam élőben ilyen kutyát. Van valaki, aki ismeri? Szerintetek megőrizte pásztorkutyás ösztöneit? Alkalmas lenne még nyájőrzésre? Milyen a jelleme? Mekkorára nő meg? Tudnátok esetleg képet belinkelni (mert én nem találok egyet sem)?

Köszönöm szépen a segítségeteket előre is!


2010. jan. 30. 19:32
 1/5 anonim ***** válasza:
87%

Mioritic pásztorkutya

(Ciobanesc Romanesc Mioritic)


Származási hely: Románia

Rendeltetés: Kiváló juhászkutya, megvesztegethetetlen őrkutya és csodálatos kísérőkutya.

FCI besorolás: I. fajtacsoport - juhász- és pásztorkutyák a svájci havasi kutyák kivételével. Szekció: 1.1 - juhászkutyák munkavizsga-kötelezettség nélkül.

A fajta rövid története: A mioritic pásztorkutyát a Kárpátokban őshonos kutyákból tenyésztették ki, a szelekció fő célja a hasznosítás volt. robosztus megjelenésével egyre több kedvelője lesz Romániában. A fajta standardját 1981-ben állította össze a Román Kinológiai Egyesület. Az AChR technikai bizottsága adaptálta és átszerkesztette 2002. március 29-én, a Jeruzsálemben kiadott FCI-modellnek megfelelően, az FCI elfogadta 2004. szeptember 18-19-én.

Általános megjelenés: Nagytestű kutya, de soha sem nehézkes, robosztus és látványos. szőre a fejen, a teljes testen és a végtagokon hosszú és dús. A kanok magasabbak és erősebbek, mint a szukák.

Fontos arányok:

- A testhossz és marmagasság aránya 11:10.

- A mellkas mélysége körülbelül a marmagasság 50%-a.

- Az arckoponya egy kicsit rövidebb, mint az agykoponya.

Viselkedés/karakter: Kiegyensúlyozott és nyugodt. A fajta nagyon megfelel nyájak őrzésére, nagyon bátor és hatásos harcos a ragadozók ellen (medve, farkas, hiúz). Idegenekkel szemben bizalmatlan. Nagyon szereti a gyerekeket.

Fej: erős, masszív, fontos, hogy arányos legyen a testhez. Az agykoponya megfelelő szélességű, kicsit domború. Az arckoponya és az agykoponya felső vonala majdnem párhuzamos. Szemből nézve a fejtető kissé domború. A járomcsont kissé kiemelkedő. A nyakszirtcsont jól kivehető. A stop nem túl kifejezett. Az arcorri rész kicsit rövidebb, mint az agykoponya, jól fejlett, az orrtükör felé keskenyedik, de soha nem hegyes. Az orrtükör széles, jól fejlett, fekete. A pofák nem kiemelkedők. Az ajkak: vastagak, jól illeszkedőek, erősen pigmentáltak. Az állkapocs erős, a fogazat komplett, erős, egészséges, jól beágyazott fehér fogakkal, ollós harapással.

Szemek: Megfelelő méretűek, ferdék, mogyorószínűek, sötét vagy kevésbé sötét barnák, soha nem sárgák. Kifejezésük nyugodtés intelligens. A szemhéjak jól pigmentáltak.

Fülek: Viszonylag magasan tűzöttek, "V" alakúak, 10-15 cm hosszúak, lelógók és a pofához simulók, a végük kicsit lekerekített. A fülvágás tilos.

Nyak: Megfelelő hosszúságú, széles és erős, száraz.

Törzs: Jól fejlett. A felső vonal egyenes, jól alátámasztott. A mar közepesen kiemelkedő. A hát vízszintes, erős és izmos. Az ágyék megfelelően hosszú, széles és nagyon izmos. A far izmos, megfelelő dőlésű a faroktő felé. A mellkas széles, nem túl hosszú, a magassága körülbelül a marmagasság fele, jól ívelt bordákkal. A has kicsit megemelkedett, de nem agárszerűen felhúzott.

Farok: magasan tűzött, nyugalmi állapotban lelógó, a csánkig érő vagy azon túlnyúló, figyelmi állapotban megemelve hordott, kicsit ívelten a hátvonal felé emelkedhet, de soha nem fordulhat a hátra. A farokvágás tilos.

Végtagok: A mellső végtagok elölről és oldalról nézve jó szögelésűek. A lapocka megfelelően hosszú, ferde, nagyon izmos és jól illesztett, lapocka és a karcsont szögelése: 100-105 fok. A felkar megfelelően hosszú, nagyon izmos. Az alkar megfelelő hosszú, erős és izmos. Az elülső lábtő határozott, a lábközép oldalról nézve kissé szögelt. A mancsok oválisak, zártak és masszívak, az ujjak szorosak és íveltek, a karmok hamuszürkék. A hátulsó végtagok nagyon izmosak és erősek, hátulról nézve egyenesek és párhuzamosak. Kissé nyitott szögelések. A comb hosszú, széles és nagyon izmos. A térd szöge körülbelül 100-105 fok. A lábszár megfelelően hosszú, izmos, jó csontozattal. A csánk közepes magasságú, erős, jól szögelt, nem hajlik sem kifelé, sem befelé. A hátulsó lábközép nem túl hosszú, robosztus, oldalról nézve majdnem függőleges. A hátsó mancsok egy kicsit hosszúkásabbak, mint a mellsők. A farkaskörmök nem számítanak hibának.

Mozgás: Harmonikus, rugalmas, jól koordinált, erős és könnyed. A kedvelt mozgásforma az ügetés, a vágta hosszantartó és kiegyensúlyozott.

Bőr: Vastag, feszes és jól pigmentált.

Szőr: A fejen és a testen dús, erős tapintású, egyenes és hosszú, minimum 10 cm, az aljszőrzet még dúsabb, világos színű. A végtagokon a szőr rövidebb, a farok szőrrel dúsan borított.

Szín: Egyszínű: fehér vagy szürke: Tarka: az alapszín fehér, a foltok jól körülírtak, feketék vagy szürkék.

Méret: A marmagasság kanoknál minimum 70 cm, szukáknál minimum 65, ideális 70 cm. A testtömeg arányos a magassággal.

Hibák: Bármilyen eltérés a fent leírtakhoz képest, a hibát a súlyosságától függően kell értékelni. Vágott farok, túlsúlyos vagy sovány egyed, rövid szőr (kevesebb mint 8 cm), a hátra kunkorodó vagy gyűrűben hordott farok, foghiány (P1 kivételével), kifelé vagy befelé álló könyök, nehézkes mozgás.

Súlyos hibák: Nem kifejezett nemi jelleg, atipikus kifejezés, kerek, kidülledő szemek, nem azonos színű szemek, felálló fülek, göndör vagy a standardtól eltérő szerkezetű szőr, deformált felső vonal, nyitott, kifelé vagy befelé forduló mancsok, nagyon nyitott szögelések a hátulsó végtagokon, tehénállás, apró foltok.

Kizáró hibák: Agresszív vagy félős viselkedés, metszőfog vagy szemfog hiánya, előre- vagy hátraharapás, albinizmus, atipikus pigmentáció, kanoknál 68 cm, szukáknál 63 cm alatti marmagasság. A kanoknál követelmény a két normális, teljesen leszállt heregolyó.


Link: [link]

[link]

2010. jan. 30. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Még én sem hallottam róla de szerintem nem kell ilyen noname fajtákat felhajtani amikor annyi egészséges, szép, jó ösztönű, elérhető kutya van... Pl a magyar kutyák. De ha nagyon érdekel, akkor talán google, vagy konzultálj a MEOE-val.
2010. jan. 30. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi, szép kutya.
2010. jan. 30. 21:09
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg ritka fajta. Alkalmas még nyájőrzésre, mert még mindig ezzel foglalkozik a kutyák nagy része, ráadásul Romániában még medvék és farkasok is vannak.
2010. jan. 31. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

2 mioritic kutyám is van (1 pulival)

Én nagyon szeretem őket. Az ősi ösztönök még nagyon jól megfigyelhetők bennük. Nagyon jó ház örzők. Több ismerősünk nem mer bejönni hozzánk, pedig még nincsenek 1 évesek se. Ez viszonylag egy új kutya fajta. Több fajtából volt keresztezve. -> Nincs túl tenyésztve. Erdélyből hoztam őket, ahol még mindig használják nyáj őrzésére. Nagyon elevenek és játékosak. (Ketten szétszedik az egész udvart. :D)Sétáltatásnál mindenki érdeklődik utánuk. Én csak ajánlani tudom őket.

2011. máj. 6. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!