Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Dilemma - pároztatni vagy nem?

Dilemma - pároztatni vagy nem?

Figyelt kérdés

Törzskönyves szuka kutyám van, szűrt szülőktől, de hobbi célra vettem. Már mikor először mentem megnézni a kölyköket, mondtam a tenyésztőnek, hogy nem akarom fedeztetni. Erre sikerült kiválasztanom az alom legjobban sikerült kiskutyáját. Tényleg nagyon szép lett. A tenyésztő azt mondta, legszívesebben visszavásárolná. De én továbbra is abban voltam, hogy tavasszal ivartalanítjuk.

Erre most a férjem elkezdi mondogatni, hogy milyen jó lenne lehozni tőle egy almot. Elég jól élünk, őt az se zavarná, ha ráfizetéses az ügy, de azt mondja, egy ilyen szép, fajtája dísze kutyát kár utódok nélkül hagyni. Meg kell csináltatni a szűréseket, elvinni tenyészszemlére, aztán a tenyésztőjével szövetkezve találni egy jó kant, és igényes, jó gazdákat keresni a kölyköknek.

Végülis van abban valami, amit mond, de konkrétan ennek a fajtának szerintem viszonylag nehéz igényes gazdát találni, és mivel csak hobbikutyás vagyok, nem igazán értek a vérvonalakhoz stb. Na meg az elveim. Nem vagyok tenyésztő, hiába vagyok gondos, lelkiismeretes. Tenyésszenek azok, akiknek ez az életük. (Bár nyilván ők is elkezdték valahogy.)

Ráadásul nekem a kutyám családtag. Régóta szerettem volna ezt a fajtát, igyekeztem jól nevelni, mindent megadni neki, és hát azért aggódom is érte. A HDP szűrés kapásból egy altatás, na meg a vemhesség, a fialás is mind rizikó. Féltem, na.

Már arra is gondoltam, hogy a férjem simán örülne a pihepuha kölyökkutyáknak, na de azért álljon meg a menet. Akkor már inkább szülök neki gyereket... :)

Abban meg igaza van a férjemnek (és a tenyésztő is győzködött), hogy tényleg szép jószág.


Egy szó mint száz, kicsit elbizonytalanítottak. Nem nagyon, csak kicsit.

Érdekelne a véleményetek.


2015. jan. 23. 10:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell neked érteni hozzá, csak csináld, amit a tenyésztő mond, ha megbízol benne :) Ő segíthet a gazdakeresésben is, kirakhatjátok az ő oldalán a kölyköket, mehet az ő kennelnevén a dolog, szóval ha tényleg a fajta érdekét szolgálná az az alom, szerintem érdemes átgondolni.

Persze a vemhesség ugye mindig veszélyes egy kicsit, a legnagyobb odafigyelés mellett is lehet baj. De azért nem ez a jellemző, még a házi szaporítók nagy része is megússza többségében gond nélkül.

Én mindenképpen átbeszélném a tenyésztővel alaposan, hogy mit tud segíteni. Gondolom, kéne neki is egy kölyök, szóval szerintem számíthatsz rá :)

2015. jan. 23. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
20%

Azt azért tudd, hogy a "szuka bérlés" úgy működik, hogy a kutyának az elléskor és azt követően a kölykökkel együtt legálább két hónapig azon a tenyészhelyen kell lennie, ami a tenyésztő által a tenyésztő szervezetnek be lett jelentve és az alomellenőrzés is ott történik. Magyarul ez alatt az idő alatt nem nálad lesz a kutya, hanem a tenyésztőnél!


Amúgy meg ki mondta, hogy eszméletlen gyönyörű az a jószág? Látta már néhány bíró kiállításokon? Esetleg fajta speciál bíró?

2015. jan. 23. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Eszem ágában sincs másra bízni a kutyámat akár egy hétre is. Ha ez ezzel jár, szóba se jöhet. Akkor már kiváltanám a saját kennelnevet, ha mindenáron.


Küllembíró még nem látta, és nem is terveztem kiállításra hordani. Természetesen részben erre szolgálna a tenyészszemle. "Tenyésztésre javasolt" minősítés alatt neki se állnék.

Szóval nem arról szól a kérdésem, hogy "Tüstént de azonnal és mindenképpen pároztatni akarom a fajtiszta kutyámat, mert olyan széééép és a kiskutyák annyira cukiiiiik és a faluból már ketten is akarnak tőle kölyköt és hadd tapasztalja meg a Szülés Csodáját".

Az egész csak egy elmélet, feltételes mód.

2015. jan. 23. 11:29
 4/13 anonim ***** válasza:
77%
Lehet,ha van kedved hozzá.Szerintem ha igényes gazdit szeretnél találni,előjegyzést kell felvenni az alomra és csak megfelelő minőségű és mennyiségű gazdijelölt esetén kellene almot lehozni.
2015. jan. 23. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
52%

Hát biztos lesz bőven vélemény, pro és kontra egyaránt.

Én -miután kétszer elolvastam amit írtál- mégis amondó vagyok, hogy kihagynám a fedeztetést.

Persze, jól esik az embernek amikor agyba-főbe dicsérik a kutyáját, sőt, a tenyésztő is győzköd, de akkor se mennék bele.

Részben anyagi okok miatt, még akkor is, ha elég jól éltek. Olyan felelősségteljes gondolkodással nekifogni, mint amiről írásod tanúskodik horror összeg lesz a vége.

(szűrések, tenyészszemle, fedeztetés, állatorvos többször, ultrahang, a jelenleginél is gondosabb táplálás, majd az ellés, aztán a kölykök ellátása, oltás, chip, féreghajtás, stb. És akkor még nem számoltam olyan lehetséges problémákkal, ha a szukának segítség kell és esetleg császáros lesz, vagy azzal, hogy valamilyen oknál fogva mesterségesen kell táplálni a kicsiket.)

Másfelől az egészségi kockázatok miatt is kihagynám, félteném a kutyámat.

Harmadrészt pedig elvi okok miatt; addig amíg Magyarországon dugig vannak a menhelyek, a gyepmesteri telepek és az ideiglenes gazdik otthonai addig tényleg csak az álljon neki egy újabb alomnak aki ért is hozzá, és valóban olyan kutyája van, hogy "hűűhaa".


Amúgy elárulod, hogy milyen fajta a szóban forgó kutya?

2015. jan. 23. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Kuvaszom van, és ez is kicsit ambivalens. Kevesen tartják, és még kevesebben tartják JÓL ezt a fajtát. De aki hajlandó egy 6 számjegyű összeget kifizetni egy kölyökért, azért annál valószínűleg nem a vashordó mellé kikötve vagy a menhelyen végzi....


Közben meg pont azért, mert a kuvaszokról olyan rengeteg előítélet kering, kicsit bennem van a bizonyíthatnék kisördöge. Így is megbámulnak minket az utcán, és mit ne mondjak, hízik a májam. :)

De én is inkább afelé hajlok, hogy nem pároztatom. Túl sok a buktató. Féltem, még ha stramm, egészséges darab is.

Ha már mindenáron villogni akarok és tenni akarok a fajta jó híréért, inkább megcsinálom vele a BH vizsgákat. :D

2015. jan. 23. 11:49
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Mivel ritka magyar fajta, ha tenyleg olyan jo es nem csak kullemben, hanem jellemeben is igazi kuvasz, en paroztatnam, ha vannak, akik elojegyeznek ra.

Az egeszsegugyi kockazatokrol meg annyit, hogy az embereknel is lehet komplikacio, megsem ugy allnak hozza a nok, hogy "nem szulok, mert mi lesz, ha meghalok". Azert odafigyelo gazdi es hozzaerto orvosi felugyelet mellet ritkan van problema. En azt javaslom, ne ivartalanits meg, vidd el tenyszszemlere, karaktertesztre, legyen meg a BH vizsgaja es ha van eleg jelentkezo a kolykokre, akkor gondolkozz el a parostatason. Ha viszont maximum 4 eves koraig nem sikerul megfelelo gazdijelolteket talalni, ivartalanitsd.

2015. jan. 23. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
52%

Ne haragudj, nem sértésből írok most, csak szeretném, ha kicsit másképpen néznél a körülötted bámészkodókra.


Ha nagyvárosban laksz és panelok között sétáltatod a kutyádat, akkor nem csodálom, hogy megbámulnak, azt is szem előtt kellene tartani, hogy a kuvasz eleve nagytestű állat, és szerintem, ha 5 bámulótól megkérdeznéd miért is bámul, 1. mert olyan szép a kutya, hogy olyant még nem látott, vagy azért, 2. mert akkora, hogy a bámészkodó azt latolgatja elég erősen fogod-e a pórázt, és, hogy jól bírsz-e a kutyával. Nos szerintem 5-ből 4-en az utóbbit választanák. Hiszen a kuvasz elég nagytestűnek számít, és igencsak félelmet kelt sok emberben, nem pedig csodálatot. Ezt a fajtát Erdélyben a pásztorok szokták választani az erdőben, farkasölőnek, nem hiszem, hogy sokan ujjonganának, ha feléjük rohanna egy, farkcsóválva. Míg egy kicsi pincsi, vagy yorki pont az ellenkezőjét váltaná ki.

Szóval azt akarom mondani, lehet, hogy te nagyon szépnek látod, mert miért is ne, hiszen mindenkinek a sajátja a legszebb, de azért a "dagad a májam a büszkeségtől" kifejezéssel azért csínján bánj, mert lehet, hogy félelem az oka a bámulásnak. Ha mellettem sétálnál biztos nem a kutya szépségét nézném, hanem a kezed lazaságát a pórázon, mert volt már szerencsém kuvaszokhoz, és bár barátságos volt, semmi esetre sem találkoznék vele az utcán, ha nem fogják keményen.

2015. jan. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
*A kekeckedők kedvéért pontosítanék, nem a fajtát, hanem a típust szokták választani.
2015. jan. 23. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Faluban lakom, de rendszeresen sétálok vele városban is. Nem félelemből bámulnak, hanem mert tetszik nekik a kutya, és ritkaság egy fegyelmezett kuvaszt látni városban. Persze sokan azt se tudják, ki fia-borja...


Természetesen nem a városi polgárság véleménye alapján döntöm el, hogy szép-e a kutyám, és nem is "anyuci szeme pici fénye" alapon. Mint írtam, nem tenyésztési céllal vettem. De ha (HA) mégis úgy döntenék, alaposan körül fogom járni a témát.

2015. jan. 23. 13:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!