Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyáim találtak egy őzgidát...

A kutyáim találtak egy őzgidát. Figyeljek oda az őzikére, vagy a suta így is tovább gondozza majd?

Figyelt kérdés

Szóval elég elhagyott terepen voltunk, szinte csak mi járunk arra, és a két kutyám egyszer csak eltűnt, majd hívásra vissza jöttek,,de megint elmentek, megint vissza jöttek, mutatni akarták, hogy mit találtak.


Utánuk mentem, és az egyik épp rá volt mászva a gida hátára, és nyalogatta a fülét. Én nem nyúltam az őzikéhez, a kutyáimat is vissza hívtam, pórázra tettem őket. Végülis állat nyúlt hozzá, nem ember...ugye nem hagyja el az anyja? Vagy holnap menjek vissza megnézni ott van e még?


A kutyáim kistermetűek, hogy rá mászott az egyik, nem tett kárt a gidában.


2015. máj. 1. 20:29
 1/10 anonim ***** válasza:
Értesítsd a helyi vadásztársaságot, ők intézkednek majd.
2015. máj. 1. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
51%

"Kedves Kiránduló!

Szeretném nyomatékkal felhívni mindenki figyelmét egy igen kellemetlen és általában szomorú következményekkel járó jelenségre, amivel az elmúlt napokban sajnos több esetben is találkoztam.

Minap hívott egy aggódó hölgy telefonon és kétségbe esve mondta a következőket:

"Találtak" egy őzgidát, akinek az anyukáját "biztosan lelőtték a vadászok" és szegényke úgy "sírt", hogy nem volt szívük otthagyni.

Azóta próbálják cumiztatva életben tartani, de nem tudják mihez kezdjenek vele, ezért felhívtak engem, hátha tudunk kezdeni valamit az "elárvult" gidával.......


Sürgősen tisztázni kell pár dolgot és nagyon gyorsan rendet tenni a fejekben...... amíg nem túl késő!


1. Őzgidát nem szokás "találni"!

A suta elfekteti a gidáját ha táplálkozni vagy inni indul, esetleg ha veszélyt érez a közelben. Ez történik akkor is, ha ember kerül a közelébe. Ilyenkor az elfektetett gida órákon át magára maradhat, de ez semmilyen károsodást sem okoz neki.


2. A vadászok SOHA nem lövik le a sutát a tavaszi-nyári időszakban, de télen is már csak akkor, amikor a gida teljesen független az anyjától és képes ellátnia magát. Az sajnos lehetséges, hogy kóbor kutyák megfogják a sutát, vagy oly mértékben megzavarják, hogy elszakad a gidájától, de ez az esetek igen kis hányadában fordul csak elő. Emberi zavarásra az őz nem érzékeny, minden esetben a közelben marad és csak az alkalomra vár, hogy visszamehessen a gidájáért.


3. Az elfektetett gidának az egyedüllét ijesztő lehet, hiszen elképzelhető , hogy rövid kis életében először kerül tőle távol az anyja, közben lehet akár már éhes is, ezért egy idő után elkezdi hívni a sutát. Ez nem sírás, hanem az egyetlen kapcsolat az újszülött gida és a suta között.


4. A természetből bármilyen vadon élő állat illegális elvitele bűncselekmény, aminek súlyos következményei is lehetnek. Egy őzgida vadgazdálkodási értéke 50.000,- Forint.


Nagyon fontos: Az "elárvult" gidát (amit a jóindulatú, ámbár tudatlan és ostoba emberi magatartás tesz árvává) nagyon nehéz felnevelni. Az esetek nagy hányadában a nevelés sikertelen, a gida szörnyű kínok között elpusztul. Hiába próbálja meg a hibát elkövető ennek a felelősségét később valaki más nyakába varrni, mondván gyorsan keres egy vadászt aki biztosan ért az ilyen probléma kezeléséhez, ez sajnos nem így működik.


Aki a Természetben jár, legalább a legalapvetőbb szabályokkal legyen tisztában!!

És viselkedjen a legnagyobb alázattal az élővilág felé.


Kérem, hogy minél többen osszátok meg ezt, mert most születnek az őzgidák és talán így még megmenthetjük többnek az életét."


Gálos Csaba, Gyulaj Zrt.

2015. máj. 1. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó nem ez volt a kérdés, ezeket én is tudom, azért nem bántottam a gidát. Az út amin a kutyáim talalták már évek óta a mi kis eldugott séta útvonalunk, eddig még soha nem fordult elő, hogy vadállattal találkoztunk volna, még nyulat sem láttunk.


A kérdés továbbra is az, hogy kutyaszagúan fog e foglalkozni az anyja a gidával, vagy figyeljek rá oda, s mint ahogy az első írta, szóljak az illetékes szerveknek?

2015. máj. 1. 21:39
 4/10 anonim ***** válasza:
Ha holnap is ott van,igen.
2015. máj. 1. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

szia!


Nem lesz semmi baja. Mivel nem nyúltál hozzá. Holnap esetleg ránézhetsz, de még ha ott is van, az sem jelent semmit. Látszik az, ha nem eteti az anyja, akkor be van esve a hasa, stb. Szerintem ne aggódj, nincs emberszaga!

2015. máj. 2. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
A legbiztosabb az, ha felhívod a helyi vadgazdákat/vadászokat és őket kérdezed meg erről.
2015. máj. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Aha, utolsó, hogy majd jól megbüntessék, mert szabadon voltak a kutyái. Ő akar jót, és ő járjon pórul?


Azért az az őzgida sem olyan gyámoltalan kis állat. Ha róka megy a közelébe, akkor sem hagyja el az anyja. Még olyat is tud, hogy illatokat enged ki mirigyekből, és azzal csendesen odahívja az anyját, ha baj van. Vagy átfekszik máshova.

2015. máj. 3. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a valaszaitokat :) Az őzike másnapra eltűnt, úgyhogy remélhetőleg minden rendben.
2015. máj. 4. 15:30
 9/10 anonim ***** válasza:
Persze, baja nem lett, arrébb ment. Azért lábai vannak :)
2015. máj. 4. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
2016. dec. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!