Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szeretnék a páromnak karácsony...

Szeretnék a páromnak karácsonyra egy szálkás szőrű tacsit adni. Én egész nap itthon vagyok, tudok vele foglalkozni. Mire figyeljek?

Figyelt kérdés
Első kutyánk lenne. Hogyan tudnánk szobatisztaságra szoktatni, elkerülni, hogy mindent megrágjon? Honnan tudnék "minőségi" kölyköt szerezni?

2015. nov. 19. 21:37
 1/10 anonim ***** válasza:
71%
Ha te foglalkozol vele egész nap, te eteted, te neveled, akkor jó eséllyel a te kutyád lesz, nem a párodé. :) A rágásról leszoktatni kölyköt szinte képtelenség, minden veszélyes/féltett tárgyat el kell rakni előle. Szobatisztaság: ébredés, kajálás, játék után rögtön ki kell vinni, hogy megszokja, kint kell elvégeznie a dolgát. Balesetek azért jó eséllyel lesznek majd még egy ideig. :)
2015. nov. 19. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Szép dolog a meglepetés, de sokkal jobb lenne, ha megbeszélnéd vele ő is akarja-e, vállalja-e az ezzel járó életmódváltást. Mert ez az, reggel nincs mese kelni kell, akár buli volt előző este, akár hétvége van, a séta és a foglalkozás napi több órát vesznek igénybe, szó szerint át kell szervezni az életeteket, az időbeosztásotokat, csomó minden meg fog változni. Majdnem annyira, mint egy gyerek érkezésénél. Nem elriasztani akarlak, nem egy lehetetlen feladat, nagyon sokan megoldjuk és nem teher, de ezzel tisztában kell lenni mindkettőtöknek.

Menj el egy könyvtárba, vegyél ki kutyával kapcsolatos könyveket, Ceasar Millan, Jan Fennel, stb. Nem fogsz azokból se megtudni mindent, de mégiscsak több és jobb alap, mint ha én most leírom neked egy mondatban, hogy szobatisztaságra úgy neveled, hogy evés, ivás, alvás, játék után, kb. kétóránként leviszed és lent maradsz vele, amíg elvégzi a dolgát. Éjszaka is. Ezért sem túl jó ötlet télen nevelni kölyökkutyát, szerencsésebb lenne egy tavaszi almot kivárni, addig fel is tudnátok készülni az elméletből. A mindent szétrágás ellenszere pedig a pakolás, nem hagyjátok elöl azt, amit bánnátok ha megrág, viszont biztosítotok neki olyasmit, amit szabad, mert a kölyökkor és a fogváltás rágcsálással jár, szüksége van rá.

2015. nov. 19. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ajándékba sosem adunk kutyát,sőőőt semmilyen élő állatot max halat, 10-15 évnyi felelősséget nem varrunk senki nyakába.


Viszont ha jó részt te foglalkozol vele az meg nem a párod kutyája lesz. Te eteted,de játszol vele,te vagy vele kb napi 24be,te leszel neki a gazdi. Inkább közösen vegyetek. Mert ha téged tekint gazdának párodat meg nem akkor elég gáz lehet,hogy neki vetted,de igazából a te kutyád :D


Szobatisztaságról 12874348395895834 millió kérdés van itt fent,használd a keresőt.


Rágás,nos egy kölyök rág. Ez elkerülhetetlen. Hiába rakod boxba,hiába teszel bármit elég egy perc és rumlit csinál, egy tacskó meg végképp :D


Minőségi kölyök,tenyésztőnél. Sok tenyésztő van válaszd ki a neked szimpatikusat és vedd fel vele kapcsolatot. Fajtáról mindent eltudnak mondani,jót rosszat,milyen nevelés kell,mi kell a tartásukhoz, trimmelés hogy zajlik és stb.

2015. nov. 19. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha minőségi kölyköt akarsz, minőségi kennelből kell választani. Kizárólag tenyésztőtől, nem szaporítótól. Ebben a kérdéskörben megint csak a jó alapos utánaolvasást javaslom. Kezdésnek:

[link]

[link]

2015. nov. 19. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor vegyél kutyát a párodnak, ha ő is szeretné, tehát ne meglepetés legyen.


Minőségi kölyköt tenyésztőnél tudsz venni, de szinte kizárt, hogy pont most karácsony előtt találsz eladó kölyköket. Inkább az lehet az ajándék, hogy kiválasztod addig a tenyésztőt, és előjegyeztetsz a következő alomból egy kiskutyára. Így van időtök is mindenre felkészülni, mindennek utánajárni.

Tenyésztő arról ismerhető fel, hogy:

- a kölykök törzskönyvvel együtt (jár hozzá), 8 hetes kortól, 2 oltással, chippel vihetőek el

- a szülőknek tenyészszemléjük van, és megvannak a kötelező eü. szűréseik, természetesen mindegyik megfelelő eredménnyel

- kiállítási és/vagy munkaeredményeik vannak

- a kölykök családi környezetben, lakásban nevelkednek, koruknak megfelelően jól szocializáltak.

A tenyésztők legtöbbször nem hirdetnek apróhirdetéses oldalakon, van saját honlapjuk.

Itt találsz pl. kenneleket: [link]


Szobatisztaság: jó pár hetes, inkább hónapos folyamat. A kölyköt eleinte kb. 2 óránként ki kell vinni, kint rádicsérni, ha piszkít. Bent szó nélkül összetakarítani. A kutya is arra fog törekedni, hogy kint végezze a dolgát, de ehhez meg kell érnie. Ez egy pár hónapos folyamat.

Rágás: el kell pakolni, amit lehet. Adni kell neki saját rágnivalókat, amit rághat. Amit nem lehet elpakolni, és nem szabad rágni, azt pedig határozottan tiltani kell, ha rajtakapod, hogy megpróbálja.

Nevelni kell az első naptól, folyamatosan.

2015. nov. 20. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj Kérdező, ez így nagyon nem lesz jó. Ahogy elnézlek, több összetevős a probléma.


1.

Ajándékba élő állatot NEM adunk. Akvarista vagyok, szóval bizton állíthatom neked, hogy "csakegyhal" is szakító ok.

A kutya ráadásul 10-15 évnyi felelősség, kiadás (oltás, parazitamentesítés, minőségi élelem, vészhelyzetek stb.).

Még ha a párod minden vágya is egy szálkás szőrű tacsi, sem szabad meglepni eggyel. Kutyát választani nagyon sokban hasonlít a párkeresésre: az emberekhez hasonlóan a kutyák is egyediek, tudatosan kell kiválasztani azt a fajtát és azt az EGYEDET, aminek a viselkedésével, temperamentumával a következő 10-15 évet le szeretné és le tudja élni.


2.

Amíg olyan alapkérdéseket nem tudtok megválaszolni, hogy szoktatjuk a kutyát szobatisztaságra, mit csináljunk, amikor a kutya rág, addig nem való nektek kutya. Olvassatok utána, senki nem úgy kezdte, hogy mindent tud! Szobatisztaságról, rágásról millióegy kérdés van csak itt, a GYK-n is.

De garantálom, hogy lesz még más kérdés is: hogyan érjük el, hogy ne egye meg a három éves Pistikét, vagy a járókeretes nagymamát, vagy az összes környékbeli macskát, miért nem jön, ha hívom, miért akar nekimenni a szomszéd kutyának vagy tesz maga alá már a puszta látványától is stb stb.

Első kutyához, pláne, ha tacsi az illető, érdemes eljárni kutyaoviba (gyakorlatilag szocializációs foglalkozás) és kutyaiskolába. Ott nem csak a kutyát oktatják, hanem főképp benneteket, hogy hogyan kezeljétek a kutyát.


3. Honnan tudnék "minőségi" kölyköt szerezni?

Szaporítótól nem veszünk kutyát. Marad két lehetőség: menhely/fajtamentés vagy tenyésztő.

Tenyésztőtől igen kevés az esélye, hogy PONT karácsonyra lesz olyan elvihető kutya, aki PONT passzol a párod és a te életviteledhez és PONT nincs még lefoglalózva, de a lepényhal először, a reményhal meg utoljára :)

Nézd csak, itt jól összeszedték neked, hogy ki a szaporító, ki a tenyésztő, miért annyi a kölyök ára, kitől érdemes venni, mire kell figyelni, miért annyi a kölyök ára, amennyi: [link] Ne zavarjon, hogy golden retri-s oldal, a lényeg ugyanaz.

Emellett érdemes átolvasni a kiválasztott fajta tenyésztési szabályzatát (tacskóé itt: [link] hogy tudd mi az a minimum, amit egy tenyésztőnek fel kell tudni mutatnia. Fontos még tudni, hogy melyek azok az örökletes betegségek, amelyek a fajtára jellemzőek és amire a tenyészpárt kötelező vagy erősen ajánlott leszűretni.

Ha örökbe fogadásban is gondolkodtok, akkor érdemes tudni, hogy a tacskóknak van fajtamentésük, őket itt találod meg: [link] Mivel gyakori fajta, messze nem minden tacsi és tacsimix jut el hozzájuk: vannak közvetített hirdetéseik, illetve ha csak cuki, lapos és szőrös kell, azt jó eséllyel találsz a környéketeken is. A mentett, fiatal felnőtt kutyának legalább annyi előnye van, mint a kölyöknek: tudja kontrollálni a hólyagját és a bélmozgását, így nem kerül hónapokba, mire teljesen szobatiszta lesz, nem fogzik, nem rág, ellenben egy marék döglött molylepkénél hosszabban tud koncentrálni, jobb a memóriája így könnyebben tanul. A hátrány, hogy lehet olyan viselkedési problémája, lelki gubanca, amit ki kell bogoznotok, és lemaradtok a cuki, kölyök korszakról.


4. Miért éppen tacsi és biztos, hogy jó választás nektek?

Félre ne érts, nem azt mondom, hogy első kutyának lehetetlen feladvány, de róka- és borzvadászatra tenyésztették ki a szentemet, ami nem tunya, nyúlszívűeknek való munka. A tacskó ehhez hűen atletikus, makacs-konok és végtelenül bátor. Nem egy könnyű eset.


ÖSSZESSÉGÉBEN:

Karácsonyra érdemes lenne egy halom kutyanevelős könyvvel meglepnetek magatokat (Kifejezetten tacskókról szóló könyv 3 is van, ezen túl érdemes valami általános kutyanevelőset is. Tudom még ajánlani Karen Pryor Ne lődd le a kutyát!, Kyra Sundance 101 kutyatrükk).

Ha mindenképp élő kutyát szeretnél a párodnak adni, azt úgy érdemes megoldani, hogy kap egy kutyára beváltható kupont. Ez azért jó, mert kap valami kézzel fogható dolgot, de el tudtok menni együtt kiválasztani a leendő kutyusotokat. (Te meg szépen, a háttérben kicsengeted az árát.)

2015. nov. 20. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Mivel nem egy nagy méretű kutyáról van szó, elég ha semmit nem hagysz neki a földön, amiről nem akarod, hogy megrágja.


A mi kutyánkkal rosszabb a helyzet, mert ő olyan nagy, hogy feléri az asztalt és amikor a párom kimegy a szobából, felágaskodik két lábra, majd elkezd kutakodni. Mindent hátra kell tolni az asztalon.


Ha nem vagyunk itthon a konyha asztalra fel is mászik szerintem a székről, mert volt már hogy avokádót, krumplit, almát, zsömlét vitte a földön a szájában, amiket onnan lopott.


Valami érdekes a számára, főleg ha szaga is van, akkor az már kell neki. Az állatkereskedésen egyszer egy hörcsögöt is kivett a terráriumból, gyorsan ki kellett venni a szájából.


Az internet kábel az ajtó sarka alatt szét van már rágva. Megblankolta a fogaival, ezért úgy csavargattuk össze, szálanként utólag, hogy működjön.


A hosszabbítók és egyéb vezetékek az asztalok mögött futnak, vagy fent vannak az asztalon, hátul, hogy ne érje el.


A tablet töltöje is meg van rágva, mert azt az ágy mellett szoktuk tölteni. Valamit rá kell tenni a kábelre, egy dobozt pl, és akkor nem nyúl hozzá.

2015. nov. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

#6-os válaszoló nagyon rátapintott a lényegre. Nekem szálkás tacskóm van és ahogy így elnézem a kérdésedet nektek egyáltalán nem ajánlom. Nulla tudással, nulla tapasztalattal nagy valószínűséggel neveltek egy kezelhetetlen, idegbeteg állatot, mert a mérete ellenére a tacskó, különösen a szálkás tacskó nem öleb, hanem kemény munkakutya, akivel ehhez mérten kell bánni, nevelni, szellemileg és fizikailag lefárasztani.

Első kutyának válasszatok könnyebb fajtát.

2015. nov. 20. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Uhh...!

Köszi a válaszokat!

Mindenkinek ment a zöld pacsi!


Nyilván félreérthetően fogalmaztam.

A párom szeretne kutyát, az nem számít, hogy "hivatalosan" ő vagy én vagyok a gazdi. Az ajándék az lenne, hogy bekerülne a családba egy kutya.

Neki nem lenne vele plusz dolga, hiszen én itthon vagyok.


Nem is ölebnek szánom. Napi több óra mozgást/ munkát terveznék.


Ha nem szálkás tacsi, akkor milyen kistestű, lakásban tartható kutyát ajánlanátok? A tacsira éppen azért esett a választás, mert azért már hetek óta olvasgatok a neten, és egy intelligens faját szeretnék, nem egy "ölebet".

El is vinném iskolába, csak az alapokra lennék kíváncsi.

2015. nov. 20. 19:34
 10/10 anonim ***** válasza:

Minden kutya intelligens. Nevelés kérdése,hogy milyenné válik. Bármilyen fajtát el lehet kényeztetni és bármilyet lehet megfelelően nevelni. Ismerősömnek Yorkija van. Egy cseppet előítéletes vagyok a fajtával,kutyakozmetikusként dolgozok és normális yorkit egyszer sem láttam!! De az ő yorki-ja nagyon jó fej. Pacsizik,jön bújik. Rá szólsz tudja hol a helye. Én nyírtam a múltkor nagyon csomós volt szegényke ennek ellenére szépen végig állta,egy hangja nem volt! Nem kapott oda.

Szóval ez ad reményt,hogy vannak értelmes Yorkik is :D


Az én habos babos Bichon Frise-mről senki el nem hinné,hogy több mint 20 trükköt tud és maximálisan engedelmes!Nagyon gyorsan tanul. kb 2x-3x vezetem rá egy-egy trükkre már tudja.Míg a másik kutyánkkal 1-2 ÓRÁT szenvedek és vagy 15x rá vezetem,de még ekkor sem tudja a trükköt.


Inkább döntsd el,hogy milyen kutyával akartok élni.

-Pörgős?Nyugodt?

-Hosszú szőrű? Rövid szőrű?

-Naponta mennyit foglalkoznátok vele?

- 3 sétából az egyik milyen hosszú lenne ami 10-15 évig nagyjából bírtok?

-Akartok e kozmetikára költeni? vagy inkább otthon több takarítás?

2015. nov. 21. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!