Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehet egy kutya egyszerre...

Hogy lehet egy kutya egyszerre domináns és félénk?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Bocs, ha hülyeséget kérdezek, de nem értem egyes kutyafajták leírásánál az ellentmondást... Pl. azt írják a terelőkutyáknál (border, aussie), hogy tartózkodóak, sőt akár félénkek lehetnek idegen emberekkel és kutyákkal szemben (ellentétben pl. a vehemensebb és bizalmatlanabb pulival és a barátságosabb corgival), ugyanakkor nem ajánlják őket tapasztalatlan gazdiknak, mert hajlamosak a dominanciára (különösen az ausztrál juhász). Ami nyilván érthető a természetüknél fogva, mert valahogy el kell hajtani azt a birkát vagy marhát... De azt nem tudom felfogni, hogy lehet egy kutya egyszer ilyen, egyszer meg olyan... Vagy ez attól függ, hogy a kutya automatikusan alacsonyabb rendűnek tekinti a terelendő állatokat, a másik kutyát és a saját gazdáját pedig - viselkedés és kisugárzás függvényében - vagy maga fölé vagy alá helyezi?

2015. dec. 11. 13:45
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Lehetne értelmes válaszokat és nem offolni? Légyszi. Köszönöm.
2015. dec. 11. 13:51
 2/11 anonim ***** válasza:
60%
A mi régi utcai vegyes keverék kutyánk a többi kutyával szemben volt domináns, de a macskáinknak hagyta, hogy elvegyék a házát, takaróját, kajáját. Nagyon furi volt, persze 4-en voltak 1 ellen, de akkor is, macskák csicskája lett... :D
2015. dec. 11. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Nekem pl egy Bolognese kutyám van, aki itthon állandóan hergeli a másik nagyobbat és támad mindenkit, de legutóbb egy nála is kisebb kutya kergette meg :D abszolút helyzetfüggő a dolog.

A juhászkutyák esetében pedig valóban határozott gazdára van szükség mert tudnak önfejűek lenni, de ha ez a határozottság megvan akkor nagyon jól teljesítenek minden parancsot. Mikor találkoznak egy kutyával vagy emberrel akkor azonnal eldől a fejükben hogy ki a domináns és a későbbiekben ez alapján viselkednek.

2015. dec. 11. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ne keverjük a szezont a fazonnal. A gazdával meg az idegenekkel szembeni viselkedés egyáltalán nem ugyanaz. Szóval vígan megfér egymás mellett a kettő.
2015. dec. 11. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Amit hétköznapi kutyás "domináns"nak hív, gyakran csak egy hepciázó, helyzetében bizonytalan, esetleg épp félelemből acsarkodó kutya. Pl séta közben más kutyát/idegent nagy elánnal megugató, elkergetni próbáló kutya nem bátor, csak a legjobb védekezés a támadás alapján működik.

De úgy általában is egyre több olyan cikket olvasok, amiben a dominanciát úgy en bloc kiszednék a kutyás szótárból, mondván, a kutya-ember kapcsolatban nincs értelme. A juhokat (marhákat/akármit) pl elég valószínűnek tartom, hogy nem emeli be a kutya a hierarchiájába. Tarthat a karakán anyajuhtól, de nem fog neki puncsolni vagy a hasát mutogatni, a kisbárány elől pedig nem fogja az ételét bevédeni, hogy megmutassa, ő a főnök. Tök más állatfaj.


Ettől eltekintve egyrészt igen könnyen feloldható az ellentmondás, ha úgy értelmezed az egyszerre félős és domináns viselkedést, hogy x kutya félős, y pedig domináns a fajtából :-) Tehát mindkét extrémebb viselkedés nagyobb számban előfordul.

Illetve ami szerintem stimmel is általánosságban az ilyen típusú kutyákra: makacsabbak lehetnek (hiszen a kemény munkához erre van szükség), de emellett a szocializációra nagy hangsúlyt kell fektetni, mert ismeretlen dolgokkal alapvetően bizalmatlanabbak.


Plusz simán félhet egy adott kutya egy dologtól, míg mástól nem. Én pl félek a fogorvostól, a kuvasztól meg nem :-)

2015. dec. 11. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Utolsó, én nem egyszer láttam, hogy más fajta állatoktól bevédi egy kutya a kajáját.

Amúgy nekem is terelőkutyám van és ez abban mutatkozik meg, hogyha én csúnyán nézek rá akkor összeomlik, másokra meg nagy ívben tesz. Nem, támadja meg őket (ok nélkül), meg nem acsarkodik másokra, és szépen elvan közösségben. Megalázkodni pl még egy másik kutya előtt sem láttam.

Amúgy meg nem értem miért olyan nehéz ez. Gondolom te sem viselkedsz minden egyes helyzetben ugyanúgy.

2015. dec. 11. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ja, macskától pl el tudom képzelni. De gyakran ők is kívül esnek a sorrenden, egyik kutyának zsákmányállat, másiknak isten. Ellenben menhelyen még egyszer sem láttam olyat, hogy a kutya a táljából lopó patkánynak pózolt volna, vagy elkapta, vagy nem érdekelte a dolog. Különbséget tesznek faj és faj között, és különbséget tesznek egyed és egyed között.

Amúgy egyetértünk. (Mudi? :-))

2015. dec. 11. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
A két tulajdonság nem függ össze. Olyasmi, mintha azt mondanánk, hogy egy ember kedves, de zárkózott. A tartózkodás, bizonytalanság vagy az érzékenység és a dominancia között nincs összefüggés. A juhászkutyák többségénél ez a gyakori.
2015. dec. 11. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nekem ilyen kutyám van. Befogadott, bántották, éheztették, stb..

Itthon nagyon félős, a napokban volt egy olyan eset, hogy amíg nem volt(voltunk) itthon, lett lentre hozva 1 kanapé helyére egy nagyobb, két fotel, és egy csillár (fotelbe berakva). A kutya 30(!) percen keresztül nem mert bejönni a nappaliba, az asztal alatt volt összegubózva, majd mikor rávette magát, akkor sem csak lazán elsétált mellette, hanem összegörnyedve szinte már-már kúszva ment a lépcsőig, aztán felszaladt, és onnan nézett le (mindeközben mi lent voltunk..)

Seprű, nagyobb tárgyak simán beparáztatják. Ma arrébb helyeztem a kávéfőzőt, ráraktam az étkezőasztalra..a kutya automatikusan vonult ki a konyhából, úgy vittem utána a kávéfőzőt (a legrosszabb megoldás..), aztán megmutattam neki, agyondícsértem mikor nem félt, és utána már előttem ment a konyhába be, mint a normális kutyák.


De ha kiszabadul tőlünk...minden embernek, férfinek, nőnek (bár nekik a legkevésbé..), gyereknek(!) nekitámad, kutyákról meg inkább ne is beszéljünk...hogy félelmi agresszió-e vagy más, azt nem tudom, mert én már látok benne mindent.. félelmit, bizonytalant, határozott erős agresszív fellépést...

(tudni kell, hogy mielőtt hozzám került, amúgy sokan bepróbálkoztak az elvitelével (ellopásával), és hát nyilván megtanulta, hogy ha támad, akkor minden nyugi marad..szóval, így lehet egyszerre félős és domináns.

A mi kutyánk amúgy érdekes módon a család tagjait fogadta csak el, minden más idegent egyáltalán nem akar elfogadni..

2015. dec. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Azert mert barackot akar enni de egyszeruen csak egy kis bitch dog😆🙆
2015. dec. 12. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!