Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kuvasz vagy Komondor?

Kuvasz vagy Komondor?

Figyelt kérdés
Ha már fajtiszta, akkor "magyar kutyafajtát" választanánk. Mi a véleményetek a két fajtáról? Pro és kontra, aki ismeri a személyiségüket, kérlek
2016. márc. 1. 20:40
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
A kettő természetre nagyjából ugyanaz, én a szőre miatt nem tartanék komit. Ápolni kell, behozza a koszt stb.
2016. márc. 2. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyik sem kispályás. Jól meggondoltátok? Nagyon jó kutyák a maguk módján, de nem kezdőknek valók, és ha elrontják a nevelésüket, tragédia lehet a vége.

Nekem kuvaszom van, imádom, de bizony küzdöttem, küzdök vele eleget a mai napig. Nem egyszerű eset, rémesen okos, néha kifejezetten köcsög. Ha idegen jön, be kell zárni. Önfejű, makacs, ugyanakkor sokszor játssza a plüssmackót.

De egyben 100% biztos vagyok: nem tudok elképzelni olyan helyzetet, hogy ellenem vagy a családom ellen forduljon. A kezdetektől szeretettel, odafigyeléssel, következetesen neveltük, és nagyon rosszul esik minden második járókelőtől végighallgatni "A kuvaszok buták, megőrülnek öreg korukra, majd jól széttép valakit, nekünk is volt és le kellett lőni stb." mantrát. Ja hogy volt kuvaszuk, de láncon élte le az életét? Hm, de érdekes...

Fura, de mintha ezeknek a kutyáknak fejlettebb lenne az igazságérzetük az "átlag" kutyákénál. Nem tűrik és nem is viselik el az oktalan büntetést, a felesleges erőszakot, se a tutyimutyiságot.

Komondorom még nem volt, de úgy tudom, ők higgadtabbak, lomhábbak kicsit, mint a kuvaszok, kevésbé robbanékonyak, nem jönnek ki egykönnyen a sodrukból. Engem is a szőre tart vissza a komondortól, pedig ez a fajta is tetszik.

2016. márc. 2. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Kuvaszról még sosem hallottam, hogy buta fajta lenne, komondorról már igen... de azt is úgy, hogy anno, mikor a nyájat őrizték, a puli "gondolkodott", jelzett helyette, a komondor pedig elzavarta a kéretlen látogatót.

De ezt is csak olvasottak, hallomások alapján tudom írni, nekem még nem volt dolgom komondorral.

2016. márc. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A kuvasz temperamentumosabb, szilajabb. A komondor nyugisabb, empatikusabb. A kuvasz inkább egygazdás, a komondor több embert is elfogad, "egycsaládos".

A kuvasszal lehet sportolni, a komondor csak annyit mozog, amennyit muszáj.

A kuvasz bundájához nagyon nem kell nyúlni, de vedléskor tele az udvar és a lakás a szőrével. A komondor bundáját 6-8 havonta egyszer meg kell tépni (össz-vissz 1,5 óra) és még csak nem is hullik a szőre, beleragad a rasztába. Akár le is lehet nyírni.

Mind a két fajta okos, de nem szolgakutyák, az ilyen kutyasulis ül/fekszik/marad/hozzám/jobbra/balra/lábhoz dolgokat elég hamar elunják és értelmetlennek is találják.


Puli és komondor nem nagyon volt együtt a nyáj mellett. Más volt mindig is a funkciójuk. Amíg voltak nagyragadozók, addig pásztorkutyák voltak ott, amik megvédték a nyájat és magukat is. A kistermetű terelők akkor jelentek meg a nyájak mellett, amikor már nem volt ragadozó (hiszen ők potenciális táplálékot is jelentettek volna a farkasoknak), de addigra a pásztorkutyák bekerültek a tanyákra a ház mellé őrizni.

Egy komoly pásztorkutya akár meg is ölheti a terelőt, ha azt látja, hogy az cseszteti (tereli, csipkedi, stb.) a jószágot.

És ha nincs puli vagy bármilyen feleslegesen hangoskodó kiskutya a kuvasz és a komondor mellett, azok akkor is észreveszik az illetékteleneket.

2016. márc. 2. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igazán nagyon szépen köszönöm a válaszokat, jó érzés, hogy ilyen sokrétű, értelmes, segítő választ küldtetek! :)


Házőrzőnek szánnánk, hosszú szőrű fajtát kell választanunk, mert az udvaron lakna, de már megvan a hungarocellel bélelt kutyaház is. Még nem volt saját, csak kölcsön kutyánk, akikre vigyáztunk (drótszőrű tacskó, goldik..., angol bulldog).

Tudjuk, hogy nagy felelősség és bizonyos szempontból kötöttség is, ezért vekengünk még rajta.

Egyszer vigyáztunk pár napig egy moszkvai őr kutyára, hát nagy kedvencem lett!

Odajött egy ismerős a kerítéshez megcsodálni az őr ebet miközben sétáltattam az udvaron, a kutya elém állt, megtámasztott engem a testével, megvédett! :) teljesen lenyűgözött.

2016. márc. 2. 18:42
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon jok a valaszok, es kielegitoek szerintem. En is kuvaszos vagyok, tehat nekem is az az Isten, komondort nem ismerem csak olvasottak alapjan. Annyit fuznek meg hozza hogy mindenkepp tenyesztotol vegyetek. Szaporitotol is kaphat elvetve szep kutyat az ember, de ha biztosra akartok menni, csak tenyeszetbol !!!! En imadom a megbizhatosagat, intelligenciajat, robbanekonysagat !
2016. márc. 3. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Igazad van, köszönöm szépen a segítségedet!
2016. márc. 3. 19:30
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Mindkét fajta tökélet társ és tökéletes házőrző. Nem kell félni a tartásuktól, ha szeretettel és határozottsággal neveli őket az ember. Az első kutyám egy kuvasz kan volt, én mindössze 15 éves voltam. Akár póráz nélkül is sétáltathattam, minden esetben szót fogadott, ráadásul 80 cm volt a marmagassága, hatalmas kutya volt. :) Máig szeretettel gondolok rá, csodálatos eb volt. Komondorunk is volt, szuka, ő azért makacsabb típus volt, nem annyira könnyen kezelhető, de őt is nagyon szerettük. Jelenleg ismét kuvaszunk van, egy két éves szuka, rendkívül intelligens, családdal nagyon kedves, könnyen kezelhető, de kőkemény az idegenekkel. Sokszor meg is kapjuk, hogy ez a kutya agyhalott, elmebeteg, stb..jelzőket :( Úgy vettem észre a magyar ember leginkább a magyar kutyafajtákat nem becsüli sajnos. :( Ha sikerül saját házat vennünk ismét szeretnék egy komondort. :) Ja és nőnemű vagyok. :)
2016. márc. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!