Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Rövid állkapcsú/orrú kutya...

Rövid állkapcsú/orrú kutya csak tenyésztés útján jöhetett létre?

Figyelt kérdés
Az evolúció szempontjából a hosszú orr előnyös és a mai franciabulldogok stb. csak tenyésztés útján váltak ilyenné az ősből?

2016. márc. 2. 13:11
 1/4 anonim ***** válasza:
77%
Nem értem a kérdést. Mi más útján jöhetett volna letre? Vagy te talán tudsz vadonélő bulldogról, ami természetes szelekció útján alakult ki? Minden kutya őse a farkas, az meg hosszú orrú. Olyan nincs, hogy "evolúció szempontjából előnyös ". Hol, kinek, mikor?. A jegesmedvének az Északi-Sarkon előnyös a vastag, fehér bunda, de Afrikában elpusztulna. Viszont ha a farkasnak a rövid orr lesz 200 ev múlva előnyös, akkor rövid orra lesz. A bulldognak most éppen a rövid orr előnyös. Akkor szaporodhat, ha nyer a kiállításon és akkor nyer, ha rövid az orra.
2016. márc. 2. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha olyan körülmények közé kerülne egy populáció, ahol a rövid orr bármi előnnyel jár, akkor természetesen is kialakulhatna.

Igen, a kutyafajok jelentős része tudatos tenyésztés útjén jött létre.

2016. márc. 2. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Úgy van, ahogy mondod, kérdező.
2016. márc. 2. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Cerevisiae válasza:

Jó a kérdésfeltevésed.


Tőled:

„Az evolúció szempontjából a hosszú orr előnyös…”


Én egy kissé árnyaltabban fogalmaznék. Az orr hossza annyira előnyös, amennyire az az adott környezetben az életrevalóságot vagy rátermettséget (fitnesz) előnytelenül nem befolyásolja. Nyilván van egy olyan orrhossz is, ami már túlzás inkább, és nem származik előnye az egyednek belőle (pontosabban az előny és a hátrány mérlege inkább a hátrány irányába billen).


A mi állkapcsunk is drámaian lerövidült és gyengült (gracilisabb lett), ahogy egyre kisebb erejű harapások mellett is ugyanúgy hatékony maradt a fitneszünk. Gyakorlatilag az összes vadállatból kinevelt háziállatunk hosszabb állkapcsa rövidült teljesen magától is, hiszen az ember környezetében úgy is hozzájuthatott az élelemhez, hogy egyre kevésbé volt szükségük a nagy erejű rágásra, ill. a szaglásukra is egyre kevésbé volt szükségük, pont ugyanúgy, mint a mi esetünkben is (mi szinte magunkat háziasítottuk a technika fejlődése mellett).

Az állkapocs rövidülése a házisertés esetében a vaddisznóval történő összehasonlítás esetében is eléggé látványos, pedig nyilvánvaló, hogy senki se foglalkozott direkt azzal, hogy a sertés állkapcsait tudatos tenyésztéssel rövidítse.

Az állkapcsok rövidülése a kutyák esetében is pont ugyanolyan fogbajokkal járt, mint amivel az ember is küszködik, ugyanis az állkapcsunk gyorsabban rövidült, mint amit a fogelrendeződés evolúciós változása tudott volna követni, aminek az eredménye az, hogy alig van már olyan ember, aki ne szorulna fogszabályzásra. Ez a probléma még a hosszabb állkapcsú kutyáknál is jelentkezik, de érthető módon nem olyan nagy mértékben, mint az ember esetében.


Természetesen mindezeken felül egyes tenyésztők teljesen tudatosan is törekedtek olyan kutyák „kialakítására”, akiknek az átlagnál is kisebb állkapcsuk legyen (az ördög tudja milyen meggondolásból – talán így tetszett nekik jobban, vagy egyes vadászati formáknál kiderült folyamatosan, hogy jobb ott a rövidebb állkapocs…stb).


Magyarán a kérdésedre a válaszom: ez is, meg az is… :)

2016. márc. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!