Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Bajok a magyar kutyasulis...

Bajok a magyar kutyasulis oktatásban vagy túl sok a hozzá nemértő és felhígult a szakma (pl. tükörmódszer)? Vélemények tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Hala a silány magyar kutyasuli oktatásnak és az onnan kijövő "marha okos és képzett" embernek képzelő önkéntes tanítóknak hála rengetegszer hallom/látom/olvasom hogy legyél falkavezér meg érvényesítsd az akaratod. Közben meg szerencsétlen állat rég besorolta magát a falka legaljára semmi szükség nem lenne az ilyenfajta behatásra és/vagy "keménykedésre", de mivel a ezt tanítják/javasoljak megcsinálod rajta, aztán meg latod a kutyádon hogy súlyos bizalom vesztést sikerült csak elérned. A másik oldala minden szarért jutalmazás...látott mar bárki falkavezért jutalomfalattal járni? Komolyan akar egy farkas falkában latod azt, hogy aki jól viselkedik és megcsinálja amit kell az kap egy falat szarvashúst? Szerintem tekintélyt kutyánál nem így kell elérni mégis ezt tanítják (régen a parasztember szerintetek fressnapfos jutalomfalatokkal járkált a hona alatt?), aztán meg ott állnak, hogy klikker es jutalom falat reménye(amíg azt hiszi van addig jó) nélkül a kutya megmakacsolja magát és pl. nem hajlandó bejönni. A másik amit mindig erőltetnek, hogy a falkában a falkavezér megy elől ajánlom figyelmetekbe ezt a kis szöszenetet:

" [link] innen válik számomra érdekessé a dolog. Számomra döbbenetes az, amit manapság kutyanevelés címén hozzá nemértők letolnak a szintén hozzá nem értők torkán, tiszta vak vezet világtalant. Vélemény ellenvélemény?



2016. júl. 9. 20:54
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

10: Természetes összetett téma pont ettől válik érdekessé szerintem.


Az viszont, hogy nem olyan mint a farkas az tévedés. Bár domesztikált állat, mégis 99% Genomjuknak megegyezik (még párosodni is képesek) a falkafelépítésük is ugyanaz, ha megnézel pár vadon élő kutyát.


Az tény, hogy a kutya megtanult együtt élni az emberrel, kihasználni az ember adta előnyöket (ahogy a galamb is), de ettől meg az őse a farkas és minél ősibb egy fajta annál inkább felismerhetőek ezek a jegyek.


AZ akita nem önfejű csak határozott elképzelése van a világról, ami ha nem egyezik a tieddel az neked rossz nem neki XD (értem mire gondolsz).

2016. júl. 9. 21:57
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Igen, tudom, hogy mennyire rokon a farkassal, inkább úgy értettem, hogy mivel a tenyésztés során másra és másra szelektálták őket, más és más dolgok motiválják adott esetben őket.


És hát ők nem elvadultak. Az más kérdés, hogy egymás között az elvadult kutyák visszatalálnak a gyökerükhöz, bár nem mind, mert aki alkalmatlan arra, az elhullik.


De tényleg nagyon érdekes kérdés egyébként, és pont ezért lehet nehéz szakma, mert nem csak megtanulni kell a technikákat hanem felismerni, hogy melyik kutyánál melyik működhet.

2016. júl. 9. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
83%

A kommenteket nem olvastam végig, csak pár megjegyzést fűznék a témafelvetéshez:


- A szakma nem hígult fel. Minden szakma híg. Vagy tudsz bármilyen olyan szakmát mondani, amiben csak jó szakemberek dolgoznak? A legtöbb takarító is hozzá nem értő gyökér, ahogy rengeteg agysebész is. Nyilván a kutyakiképzők között is sok a retardált, ez egy ilyen dolog, nem érdemes rajta felháborodni.


- Mit értünk hozzá nem értés alatt? A kutyasuliknak legalább három alaptípusát tudom elkülöníteni, és mindegyik más típusú gazdáknak és kutyáknak jó (már ha jó, mert természetesen mindegyiket lehet rosszul csinálni). És igen, mindhárom jó, én éppen azon vagyok, hogy mindkét szélsőségbe belemásszak kicsit, és eltanuljam, hogy ők mit és hogyan csinálnak, és az miért működik (mert ugye valamilyen szinten működik, ez tagadhatatlan).


- Ha jobban értesz ehhez a kutyakiképzés-témához, mint a szakemberek, nosza, nyiss egy iskolát, és csináld jobban. Ha meg annyira azért nem értesz hozzá, akkor próbáld meg nem leszólni ismeretlenül az egész társaságot.


- A linkelt szösszenet nettó marhaság. Csak azért, mert valaki ráírta egy képre, hogy ez így van, még nem lesz igaz.

2016. júl. 9. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
75%

Az, hogy ugyan azok, mint a farkas... Akkor szerinted a több ezer generációs szelekció, életkörülmények és az azzal kombinált nevelés nem tesz semmit?

Érdekes. Ezek szerint pl. egy eritreai és egy svéd ember között sem lesz különbség. Nem fedezhetőek fel mondjuk nagyobb és kisebb esélyel kialakult betegségek a két népnél, egyik sem reagál jobban vagy rosszabbul bizonyos környezeti hatásokra, egyik sem viselkedik tipikusan máshogy egy bizonyos élethelyzetben.


A másik meg az, hogy ha valami beválik (mint pl. a jutalmazás), akkor miért lenne rossz? Embergyereknek sem természetes mondjuk a tápszer, aztán mégis jó ötlet. Vagy mondjuk az iskola. Hol járt az ősember iskolába? De működik és a tanulással értünk el olyan fejlődést, ami pl. nyitott szívműtéthez, űrutazáshoz, toxikológiához vezetett.


Miért csak a több ezer éves fejlődésen átment farkas/kutya esetében érdekel annyira a természetesség, mikor az internet, autó, védőoltás, légkondi, télen friss déli gyümölcs sem természetes?

2016. júl. 10. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Akumi: Szerinted nettó marhaság, ellenben ha rákeresel lehet találni egész meggyőző cikkeket róla, igaz többnyire angolul. Számomra továbbra is döbbenetes, hogy ilyen szinten elutasító vagy mondom ha rajtad múlna a föld még mindig lapos lenne, mert ugye milyen röhejes már, hogy nem a világ kering a föld körül. Ahogy mindenben ebben is fedeznek fel új dolgokat, új meglátások és tények kerülnek a felszínre. Szerintem ne told el magadtól a fejlődés lehetőségét, egy okos ember még ha nem is valószínű, megvizsgál minden lehetőséget (szólok, bár nem nézem ki belőled, a Higgs-Bozont is csak tippeltek 60 évvel ezelőtt, de csak most nyert bizonyítást a CERN miatt, pedig akkor senki nem hitt neki). Mi az, hogy minden szakma felhígult? Ez magyarázat akar lenni, hogy lehetséges, hogy valami téves úton halad? Vagy ez valami önigazolás, mert a Pékek rosszul dolgoznak ezért a kutyatrénereknek is szabad? Viszont most már látom miért véded ezt ennyire és miért vagy alapból elutasító és "harcias" mindenkivel szemben aki nem feltétlen osztja azt, hogy a kutyasuli minden esetben jó dolog. Minden szentnek maga felé hajlik a keze. Nem nyitok sulit, mert én nem értek a kutyákhoz, de nem értek a főzéshez sem, de azért azt észre veszem, ha nem jó az étel.


14: Nem azt mondom, hogy rossz, de nem feltétlen hiszem, hogy minden esetben ez a megfelelő módszer. Ezert is hoztam fel azt, hogy egy falkában a falkavezér NEM jutalmaz, azért mert egy sikeres vadászat véletlen az omega miatt sikerült, nem kerül feljebb a ranglétrán egyszerűen nem ez a módi. Bár egyetértek veled, hogy fejlődéssel sok mindent elértünk, de azért azt sem szabad elfeledni, amiről ugyan nem közvetlen, de közvetve a tudomány tehet (rengeteg E miatt megnövekedett rákos megbetegedés, drasztikusan emelkedő cukorbetegek száma, egyéb mozgásszervi betegségek elhatalmasodása stb.) megbetegedésről. Néha ha nem is minden esetben, mindig bizonyítja a természet hogy jobbat és tökéletesebbet alkot mint az ember valaha is (egyenlőre) és ha ezt nézem a vadon élő kutya(aki szintén domesztikált, csak épp magára maradt emberi kontroll nélkül) és a farkas tanulásánál nincs jelen a jutalomfalat, vagy a kaviccsal megtöltött dobot amit hozzá lehet dobni. Nézd egy szobába is be lehet jutni falon keresztül ablakon vagy éppen az ajtón, úgy a kutyánál is el lehet érni különböző módszerekkel eredményt, ami lehet épp félelemből, számításból (jutalomfalat), tiszteletből, bizalomból. Elfogadom, hogy a módszerek működnek, de vajon tényleg ezek a legjobb módszerek, amik most divatosak?

2016. júl. 10. 09:10
 16/20 anonim ***** válasza:
78%
Kollegám elég komolyan dolgozott farkasokkal, neki valahogy jobban hiszek, mint az internetnek :) Erről ennyit, a többihez meg fáradt vagyok.
2016. júl. 10. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Azt máris gondoltam, hogy NEKED lesz egy ismerősöd aki farkasokkal foglalkozik. Gondolom vadonélő farkasokkal. Biztos Zoltán az...


Ne haragudj, de nekem te nagyon hiteltelen vagy... nem személyeskedésből, de gondolom te is az a típus vagy aki meg van győződve önnön nagyszerűségéről és nálad tájékozottabb ember nem is lehet hisz te már belekóstoltál jó pár módszerbe, úgyhogy te révbe értél ami a tudást illetni. Komolyan mondom, az állatokhoz némi alázat kell, amit én benned nem érzek. Néha látom a kommentjeid, "kutyaiskola, ivartalnítás" és az tesz szomorúvá, hogy nagy mellénnyel osztod az észt, de ennyiben ki is merül a "minden tudok elvégeztem 2 OKJ-s 2 hónapos tréninget és felneveltem 2 Labradort (tudom farkasok közt nőttél fel vagy van ismerősöd aki 3 évet élt együtt velük)".

2016. júl. 12. 19:51
 18/20 anonim ***** válasza:
57%

4-es vagyok, nem tök mindegy régen mit csináltak és hogy? Nem az a lényeg, hogy nem egy és nem kettő kutyát felneveltem már röhögve és egyikkel sem volt soha semmi bajom? Ha az x+1 kutyámnál nem fog működni ami eddig, akkor majd találok más megoldás és el lesz intézve a dolog. Teljesen felesleges mindenféle elvekhez ragaszkodni. Én csak a tapasztalataim mondtam, hogy nekem sosem jelentett gondot a jutalmazás.

Amúgy meg ez a "régen nem így volt" szózat olyan, de olyan unalmas minden témában! Ha neked olyan jó volt régen, akkor menj vissza oda, és élj úgy! Veszekedj a banánért a fán vagy amit akarsz! De a világ fejlődik és változik, nem lehet folyamatosan a múlthoz ragaszkodni miközben az idő elmegy. Én speciel azért tartok kutyát, mert élvezem a szoros érzelmi viszonyt és nem egy munkatárgyként tekintek rá, ami ha hibázik akkor azonnal egy bottal a fején végzi a gödörben. Mert ha eloszlatjuk a nagy rózsaszín ködödet a múltról, akkor így nézett ki. Ami logikus és működőképes volt - akkor. Az hogy a kiszelektált egyedek mit éreztek, már más kérdés... De azóta megváltoztak a dolgok. Szerintem ideje lenne elfogadnod. Különben meg 100 évvel ezelőtt Józsi bácsinak volt valami fogalma a farkasokról? A francokat! Ha idegesítette a kutya akkor felrúgta, az állat meg megtanulta hogyan viselkedjen, hogy ne kapjon ki, aski meg nem bírta az kihullott. Biztos Józsi bácsi is szerette a maga módján, meg a Buksi is viszontszerette mert tőle függött, de az korántsem olyan mély érzés és bizalom volt mint manapság. Amúgy meg azt is elfelejted, hogy régen és ma más céljaink vannak a kutyákkal. Régen semmi nem számított, csak az hogy elvégezze a munkáját. Ma viszont az számít, hogy a kutya élvezze a dolgot és ez látszódjon is rajta. És ezt jutalom nélkül nem fogod elérni. De persze mit is tudsz te erről amikor bevallottad, hogy nem értesz hozzá! Persze megmondhatod a sztárszakácsnak, hogy szr az étel, de ő meg joggal mondhatja, hogy tartd meg magadnak a véleményed és csak akkor p*fázz bele, ha te jobbat tudsz produkálni! Te hány kutyát is neveltél már fel és milyen eredményekkel?

Amúgy meg CM lehet, hogy nem jutalmaz, de ő nem is kézenállni tanítja a kutyákat, hanem arra, hogy ne öljék meg az első szembejövő embert, azt pedig senki nem mondta, hogy utóbbi működik virslidarabkákkal. És pont erról beszéltem én is, ezzel engem igazolsz. Ezek teljesen különböző dolgok. Ma már szerencsre az ilyen alapvető viselkedésbeli problémákkal nem kell annyit foglalkozni, mert kis odafigyeléssel elő sem jönnek a kiskutyában, így több időnk marad a szórakoztató kiképzésre, aminek lehet nincs gyakorlati haszna, de a kutyának és az embernek is jót tesz.

2016. júl. 12. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Ja és mellesleg az a poén, hogy sosem jártam kutyaiskolába, szóval erről ennyit. xD
2016. júl. 12. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

A kutyaiskola feladata a szocializálás, a jó kötődés, a gazda tekintélyének építése és az alap feladatok megtanítása, amik az együtt éléshez kellenek. Ha ez megy, akkor mi is a baj a kutyasulival? Én örülök, ha olyannal találkozok, aki bármilyen módszerrel, de vissza tudja hívni a kutyáját. Mit számít, hogy kajával csinálja-e vagy sem, a lényeg, hogy bármi történjék, a kutya mindig behívható! Akinél a kutya mindig kontrollálható, nem balesetveszélyes, az már jó! Hogy ezen felül milyen a valódi kutya-gazda kapcsolat, már másodlagos. Bár ebben az esetben jellemzően igen jó kapcsolatról van szó. Ha ezt el tudja érni egy kutyasuli, és nem csak bizonyos habitusú kutyáknál, az már egy jó kutyaiskola!


A tanítás pedig valóban egy vadász, terelő, őrző kutyánál nem jutalomfalattal történt, történik, hanem kényszerrel, büntetéssel és negatív megerősítéssel. És itt látszik mennyire is értesz a témához, egy jó ösztönű vadász vagy terelő kutya ha verést kap, mert rosszul csinál valamit munka közben, még mindig motivált marad, hisz nagyon magas ösztönszinten dolgozik! A munka nagyobb jutalom, mint szinte bármekkora verés, össze rugdosás, szögessel fojtogatás. De a kutyák 90%-a családi, városi kutya! Ők nem dolgoznak annak megfelelően, amire még 300 évvel ezelőtt tenyésztették! Ott az a cél, hogy a kutya élhető társ legyen, kiegyensúlyozott és jól nevelt legyen. Csak nézz meg egy kutyát, amelyiknél a menetelést vagy helyben maradást jutalom nélkül tanítottak, csak kényszerrel, elektromos nyakörvvel, pálcával és szögessel. Vannak fent videók, keress rá. A farka a hasa alatt van, szinte a földön kúszik. Azért dolgozik, hogy ne halljon meg. Ha valami, ez rontja a bizalmat a gazda felé! Ellenben ha pozitív megerősítéssel, akár kényszerrel megfelelő arányban, jó módszerekkel tanítanak, a munkák szépek, a kutyák motiváltak és mindenek felett dolgozni akarnak! A gazda felé pedig hihetetlen magas a kötődés és így a bizalom is. Megint csak azt tudom mondani, nézz meg pár videót agilitys, obedes, IPO-s, frizbis, bármilyen modern sportkutyáról mind munkában, mind a hétköznapokban.


Egyébként csak kíváncsiságból kérdezem, te nem is labdázol a kutyáddal, nem is adsz neki jutalomfalatot, nem simogatod és nem dicséred? Mondván, a farkas falkában úgy sem dobja el a vezér a labdát és úgysem ad jutalmat, úgysem simogat és dicsér?


A farkas-kutya hasonlóságokra pedig: a kutya nem farkas! Rengeteg teszt volt már a különbségek-hasonlóságok kutatására. Csak pár példa: a kölyök farkas, amelyik ember mellett nevelkedik, a fajtársának a társaságát részesíti előnyben az emberével szemben. Míg a kölyök kutya, aki ugyan olyan körülmények között él, az ember társaságát preferálja.

Az ember mellett élő farkasnál tanítani kell azt, hogy az ember szemébe nézzen, ha kommunikálni akar vele. A kutya ezt magától ajánlja fel, ezzel a tulajdonsággal örökletesen rendelkezik.

A farkas sosem fogja követni a tekintetedet, a kutya igen, méghozzá tanítás nélkül. Hogy ezek alapján lásd mennyire is más a két faj, mennyire is szociálisabb a kutya az ember felé a farkassal szemben, nem kell etológusnak lenned.

2016. júl. 14. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!