Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyi idosen kell elkezdeni...

Mennyi idosen kell elkezdeni tanitani egy kolyoknek, hogyan kell szepen setalni porazon?

Figyelt kérdés

10hetes a kiskutyam, rettentoen aktiv kis terrier. Ha leviszem setalni, annyira izgatott lesz, hogy elkezd futni, kozben cikazik ide-oda, mint egy vadnyul. Egyszeruen lehetetlen ravenni, hogy arra menjunk es olyan tempoban, ahogy en akarom. Ha elindulok valamerre, akkor tuti biztos, hogy az ellenkezo iranyba kezd el huzni. Mivel alig egy kilos, igy termeszetesen nem tud elrantani, de eleg rovid a poraz, kb 130cm.

Azert nem hamot vettem, hanem nyakorvet es nem flezit, hanem sima porazt, mert azt akarom, hogy labnal setaljon.

Egyszeruen lehetetlen kajaval motivalni, mert amint kiteszi a labat, minden erdekli, fejest ugrik a szomszed viragaiba es belekostol mindegyikbe, ha emberek mennek el mellettunk, mindegyiket kovetni akarja, a kaja egyaltalan nem is erdekli. Az sem erdekli, hogy szinte megfolytja magat a nyakorvvel, csak huz, mint egy idiota. Meg szoktam allni, hogy csak akkor induljak tovabb, ha lenyugodott, de nem nyugszik le, hanem ugral, probal kiszabadulni es kozben nyuszitve sir.

Ha mennunk kell valahova, minden szart es szemetet meg akar szagolni es a szajaba venni, a vilagon minden erdekli, meg egy apro kavics is. En persze nem hagyom, hogy o diktaljon, igy elkezdem huzni es abban remenykedem, hogy ha latja, hogy nincs megallas, akkor kenytelen lesz kovetni, de ez sem jott be. Kepes megfesziteni a pici izmait, nekem meg vegig huznom kell ot, nem adja fel a harcot.

Nekem egy pitbull tulajdonos azt mondta, hogy egy 10hetes kutya meg nagyon fiatal es hiaba minden igyekezetem, akkor sem fogja tudni, hogy miert huzom. Azt mondta, ha idosebb lesz, akkor elkezdhetem tanitani, de most meg tul pici.

A kerdesem az lenne, hogy tenyleg tul fiatal-e meg ehhez. Ha igen, akkor mikortol lehet elkezdeni?

Ha az en modszerem nem jo, akkor hogy csinaljam helyette?

Van nem olyan messze egy hely, ahol el tudnam engedni es jatszani vele, de igy, hogy egyszeruen nem jon arra, amerre en akarom, igy lehetetlen elmenni odaig, mivel csak gyalog lehet megkozeliteni.

Ha kezben kezdem el cipelni, akkor pedig teljes erejebol azon dolgozik, hogy kiugorhasson a kis vadoc.


2010. máj. 9. 17:04
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem nagyon is jól csinálod. Gondolom nem rég kezdtetek még el sétálni, az oltások miatt. Tehát teljesen természetes a kíváncsiskodás, ne is fojtsd el az érdeklődését! Viszont ha valamit föl akar enni, erősen szólj rá! Ezt most kicsi korában nagyon jól bele tudod nevelni, hogy ne egyen föl semmit a földről. De a botozás, szimat stb. nem baj. Az is jó, hogy húzod, tovább mész vagy csak megállsz. A nevelés alapjait most kell lerakni! Meglátod, ha ezen a minden csoda három napig tart időszakon túl lesztek, sikerülni fog motiválni is. Persze nem árt, ha körben kideríted, mivel lehet őt igazán. Lehet, hogy egy rongy lesz, amivel hozakodhattok, lehet valami virsli. Milyen jutalomfalatot használtál? De akkor is azt mondom, most még annyira új neki a világ, hogy egyáltalán nem baj, hogy minden érdekesebb. Elmúlik.

Én beleestem a kutyámmal abba a hibába, hogy hagytam neki a dolgokat, mondván még nagyon pici, hat szeleburdiskodjon. Nagy hiba volt, mert később sokkal nehezebben tanulta meg! Pici korában láttam rajta, hogy sokkal nyitottabb volt az ilyen dolgokra, sokkal szívesebben figyelt rám oda. Nagyon megbántam, hogy nem akkor kezdtem el tanítani a normális, laza pórázas sétát. Szerintem csinálj mindent a régiek szerint. Majd ha lenyugodott, ami néhány nap lesz, esetleg 1-2 hét, akkor pedig várd el komolyabban a dolgokat. Pótolhatatlan időket vesztegetsz el, ha most nem használod ki azt, hogy egy ilyen pici kutya sokkal együttműködőbb! Később is megtanítható mindenre, de sokkal nehezebb lesz. A másik meg, hogy a pici korban megtanult dolgok valahogy sokkal mélyebben és stabilabban megmaradnak a kutyákban, mint amiket később tanítunk. Nekem ez a tapasztalatom.

2010. máj. 9. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

szerintem is pici még ehhez.

az én kutyusom 4 hónapos korában már szépen tudott jönni, aztán ivartalanítás miatt egy kis ideig nem mehettünk vele hosszabb távra pláne h tél volt, így később kezdhettem vele mindent elölről.

:D

aztán hirtelen azt vettem észre, h szépen jön mellettem:)

hagyd csak hagy szaglásszon, stb, most fedezi fel a világ dolgait.

most h itt a jó idő, az én 9 hónapos kutyusom pár hete látott meg először egy 2-3 centis bogarat, de h mit leművelt:DD

szóval türelem.

várj még 1-2 hónapot, ugyanolyan szépen meg lehet majd tanítani, hagy élvezze ki maximálisan gyerekkorát:)

gondolom am., h attól is függ milyen fajta.

terrieren belül. Nekem westiem van, dettó bekapott mindent, ez volt a legnagyobb gondom vele..de ez is megoldódott mára, nagyon ritkán fordul elő h bármit is bevenne a szájába, akkor is kiköpi ha rászólok.


még esetleg annyi, h ha nagyon rosszul viselkedik, menj vele haza. a póráz 2 végénből sokat lehet tanulni, abban is sokszor használták "büntinek".

vagy keress rá h póráz mellett hogyan kell megtanítani(mert járdán már tanulhatja a dolgokat), h jöjjön. én egy oldalról lestem le, miszerint bal lábhoz igazítottam, és egy kis jutifalira hívtam fel a figyelmét, amit végig mutattam neki. pár lépés után megkapta, aztán elővettem még egyet, ekkor már növeltem a lépések számát, és csak utána kapta meg a falatot.

hihetetlen hamar rájött a dolgok működésére:)

kitartás!!:)

2010. máj. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Akiteki ***** válasza:

Vidd pórázon sokat és sokszor. Viseld el, hogy most még egy kis bohóc, de ne hagyd, hogy ő diktáljon. Egy rántás a pórázon, hogy arra menjetek, amerre Te akarod. Hamar meg fogja tanulni. Ha most leállsz a tanítással, akkor ő nyert.

Türelem és következetesség. Hidd el, pillanatok alatt meg fogja tanulni. Tavaly volt, hogy nagyon elfoglalt voltam és a 15 hetes kutyámat még nem szoktattam a sétához, hétvégén meg kiállítás. Csütörtökön és pénteken nagy sétákat tettünk. Első nap még ketten 3 irányba mentünk, pénteken már alakult a dolog. Vasárnap már tökéletesen viselkedett.

2010. máj. 11. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Hat mikor kutyat vettem en is ugy terveztem a dolgot, ahogyan irtatok :)

Mar ket hete lassan nalunk van, minden nap megyunk setalni, tobbszor is.

Hiaba rantok kicsiket, allok meg, ha huz majd indulok, mikor laza a poraz, eddig semmi nem segitett. A viragok es a szemet sokkal izgibb, mint a seta.

Kepes egesz uton kitartani a labaval es hagyni, hogy huzzam a porazon, mikozben mar a szeme is kidulled a folytastol.

Mar az feszelyez, hogy mit gondolhatnak az emberek, hogy egy tenyernyi kutyat huzok magam utan a betonon a nyakanal fogva. Ugy tunik, soha nem fogja megtanulni a helyes viselkedest.

De ha azt mondjatok, akkor nem adom fel, folytatom a huzavonat es csak remenykedem, hogy par het mulva beno a feje lagya.

2010. máj. 11. 22:43
 5/8 anonim ***** válasza:

Ne húzzad, hanem rántsál rajta egyet. Az arra hasonlít, amikor az anyja megrázza. Ha húzod, az csak erőpróba (fizikai és lelki). Az előbbiben te nyerhetsz, az utóbbiban van esélye. A terrierek elég akaratos bagázs, ne hagyd, hogy a fejedre nőljön. Attól még boldog lehet a gyerekkora, hogy tudja a szabályokat. Ha rájön, hogy van egy hely ahol szaladgálhat, arra fog rohanni eszetlenül, azután meg ha lenyugodott, szépen sétál veled. A lényeg: rántani és nem húzni. Javaslok egy könyvet, ami nagyon jó kutyaneveléshez: Patay László - Szelidíts meg!

[link]

2010. máj. 14. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem próbáltál még valami extra jutalomfalatot neki? Én egy ilyen pici kutyát még azért nem rángatnék. Két részre kell osztani a sétát. Az egyik, amikor biztonságos helyen elengeded pórázról, akkor szaglászhat, játszhat. De mikor pórázzal mentek, vezesd a jutalomfalattal a lábad mellett, és néhány lépésenként add neki oda és dicsérd. Ahogy egyre ügyesebb lesz, egyre jobban figyel rád, egyre ritkábban kel a falat is. De ez ne a tápja legyen, hanem tényleg valami extra finomság, ami érdekelni fogja! Ha nagyon virgonc, akkor rögtön fordulj meg és menj a másik irányba. Néha ez elég hülyén tud kinézni, mert csak cikkcakkolsz össze-vissza elég sokáig, míg rájön a kutya, mit akarsz tőle... Nyugodtan beszélj hozzá közben, ne sokat, csak annyit, hogy a figyelmét magadra vond és hívd. De ne foglalkozz az emberekkel, csak azzal, hogy tanítsd meg a kutyádnak a normális sétát. Gondolj arra, hogy áldozatot kell hozni, mert ha ilyen marad, az hosszú távon sokkal cikibb, mint most a laikusok szemében mulatságosnak látszó módszerekkel megtanítani neki! Kitartást, meglátod, menni fog, csak ki kell tapasztalni, mi az a kaja, ami jobban érdekli, mint bármi más. Nem árt, ha séta előtt éhes és csak séta után etetsz. Persze nem sokkal utána kicsit megint le kell majd vinned, hiszen evés után üríteniük kell egy idő múlva. És fontos, hogy mindez csak akkor fog működni, ha egy futtatón hagysz neki lehetőséget a mozgásra, szimatolásra, a világ fölfedezésére. Nem várhatod egy pici kölyöktől, hogy a séta menetelés legyen. Az kell, hogy szépen tudjon menni, de igazi viháncolásra is meg kell a lehetőséget adni!
2010. máj. 14. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szerintem próbálkozz eleinte póráz nélkül (persze valami biztonságos helyen). Egyszerűen haladj előre, ne nézz hátra, határozott lépésekkel menj. Egy ilyen picur még fél, hogy elveszik, neked nem kell félned, hogy elveszted, utánad fog menni. Ha utolér, melléd megy, adj neki jutit, nagyon dícsérd meg! Idővel nehezítheted irányváltásokkal, stb. Meg kell tanulnia, hogy ha nem figyel rád, akkor el fog veszni.


Nem árt néhányszor ráijeszteni úgy, hogy elbújsz valahova, és hagyod hadd keressen egy kicsit, hadd ijedjen meg! Aztán jelezz neki valamilyen hanggal, és ha megtalál, jutalom, nagy dícséret.

Így meg fogja tanulni, hogy hozzád tartozik, és pórázon is jobban fog működni :)

2010. máj. 14. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Na, ezeket feltetlenul ki fogom probalni! Az tenyleg igaz, hogy ha le is marad, 10-20 meter utan el kezd futni utanam. Ezt ki fogom hasznalni es amikor mellem er, jutifalat.

Szerencsere sok biztonsagos hely van errefele, ahol el lehet engedni, hatalmas belathato teruletek. Koszi a valaszokat!

2010. máj. 14. 19:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!