Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen felelősséggel jár egy...

Milyen felelősséggel jár egy kutya?

Figyelt kérdés
Nagyon szeretnék egy tacskót, de nem tudom, hogy milyen felelősséggel jár, mert ha ezeket nem tudom teljesíteni akkor inkább nem is veszek. Nem akarom, hogy az utcán kössön ki, mert nem tudtam, hogy kell vele bánni.

2017. ápr. 15. 08:27
 1/5 anonim válasza:
51%

Szerintem ezen ne aggódj! Azaz tény hogy iszonyatosan nagy felelősség, ha tényleg szívvel-lélekkel csinálod konkrétan már olyan mint az anyaság... de nem hiszem hogy utcan kötne ki szegény.

Nekem most lesz egy éves a kicsim. Mindig akartam kutyát de valahogy sosem tudtam raszanni magam. Tavaly nyáron egy délután pedig beszélgettünk anyukámmal és szóba került a kutyus téma. És elkezdtünk googleon keresgélni... találtunk egy alomnyi elado Golden kölyköt a közelben. És mindenfajta előintezkedes nélkül belevágtunk.

Elismerem hogy felelőtlen volt! Konkrétan a legnagyobb butaság valaha... mikor elhoztuk nem tudtuk meg felmérni mekkora macera egy kutya, főleg egy viszonylag nagytermetű.

Anyukám rengeteget sírt ez az egy év alatt, mert a kicsi mindent tönkretesz az udvarban. De ha bent vagyunk a házban akkor o is bent van velük... akkor meg a cipőket/zoknikat/ ruhakat pusztítja.... de mostmár nem tudnám elképzelni az életemet nélküle.

Problémás? Mi az hogy!

Gyűlöltem hogy heti 3szor kellett vele oviba jarni és ezért meg hétvégén se tudtam kialudni magam? Igen!

De összességében O a legjobb dolog ami történhetett a családunkkal. Összekovácsolt minket mint meg soha semmi. És most tényleg van egy közös "ügyünk".

Én most kezdtem az egyetemet és első hónapokban nagyon nem találtam barátokat, a gimis barátaim meg máshova mentek. Nagyon depressziós voltam... de a kicsi ebben is segített. Olyan szintű szeretettel halmoz el amit elmondani se tudok!

Összességében azt mondom ha úgy érzed készen állsz egy kutyus ra akkor vagj bele. Lesznek pillanatok mikor megbanod... de nagy egészben, ez lesz eleted legjobb döntése!

2017. ápr. 15. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

1. Anyagi felelősség: nem a vételára drága, bár ha fajtatiszta kutyát szeretnél, akkor az is 100 ezertől indul, hanem az eltartása. Minőségi étellel etetés, oltások, féreghajtás, kullancs-bolha elleni védekezés. Ha nem kiállítási vagy tenyésztési célra szánt kutya, akkor ivartalanítás. Felszerelések, mint póráz, nyakörv, stb. Szükség esetén kutyaiskola, kiképző ára. Egy tacsira én havi 8-10 ezret számolnék átlagosan, ezenfelül bármikor előfordulhat, hogy hirtelen jött betegség, sérülés miatt állatorvoshoz kell vinni. Erre a célra érdemes mindig tartalékolni egy nagyobb összeget, hogy legyen mihez nyúlni. Az állatorvos drága, az ügyelet még inkább.

2. Idő. Egy kutya elég sok időt igényel. Ha lakásban laksz, akkor minimum a napi 3 séta, ideálisabb a négy. Kora reggel, kora du, kora este, késő este. Ez napi szinten kb. 4 órát igénybe vesz összesen (vagy többet), minden nap, míg a kutya él.

Ha kertes házban élsz, akkor napi legalább egy sétával számolj, ami 1-2 órás.

A kutyusnak erre szüksége van, mint ahogy a fajtársaival való játékra is, tehát össze kell járni vele más kutyásokkal.

A nevelésére folyamatosan, kicsi korától időt, figyelmet kell szentelni.

Csak lakásban tartható, illetve kertes házban szabad bejárással a lakásba, főleg télen, mivel kistestű, alacsony kutya.

Összefoglalva: idő, pénz, törődés.

2017. ápr. 15. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
100%

1. vagyok.

A #2nek teljesen igaza van. Az összes felsorolt körülménnyel számolnod kell! És minél nagyobb testű a kutya annál több idő és pénz. Ezeket is fontold meg mielőtt belevágasz!

2017. ápr. 15. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
87%

Mi egy hete fogadtuk be életünk második kölykét.


Első nap vettünk:

- etető és itató

- minőségi junior táp (ideiglenes befogadótól hoztuk, ott csak házikosztot kapott, így nem lehetett fokozatosan átállítani, de szerencsére nem lett hasmenése)

- jutifalat a tanuláshoz (én egyszerűen egy másfajta tápot vettem erre a célra)

- nyakörv és póráz (már az eü sétához is, mert még egy-két helyen kiférne a kerítésen)

- játékok: labda (teniszlabda itthon is volt, de vettünk egyet), plüssjáték (ezt imádja), rágnivaló műcsont

- takaró

- fekhely

- kefe a bundaápoláshoz

- ürülékszedő zacsik (ugye a kertben is kell)

- kutyapelenka (CSAK autós utazáshoz, sajnos a kocsiban még kicsit hányós szegény:S)

Azzal együtt, hogy volt, amiből kettőt vettünk (vagy mert fogyóeszköz, vagy mert úgy volt csomagolva vagy mert akciós volt) kb. 20 ezerbe került mindez.


A második nap mentünk az állatorvoshoz. Volt

- általános vizsgálat

- féreghajtó

- kullancs-szúnyog-bolha elleni szer

- az első parvo oltás (amit még egy parvo, két kombinált és a veszettség elleni követ majd az oltási programban)

- chipet is kapott (bár ez az első veszettség elleni oltáskor kötelező legkésőbb)

Kb. 12 ezer forintot hagytunk a dokinál.


A napirendünk: 2-3 óránként séta kb. hajnali 5 és este 10 között (éjszaka szerencsére nem kell, de tacsinál el tudom képzelni, hogy éjjel is ki kell majd menni vele), napszaktól és időjárástól függően vagy csak eü vagy hosszabb, egyelőre ugye csak a kertben.

Séta közben és / vagy után játék és tanulás a lakásban, azon kívül kb. 0-24-ben nézni, hogy fedezi fel a lakást: mindig szólni, ha olyat csinál, amit nem szeretnénk (pl. bútor-, ruha-, cipőrágás, bemenetel olyan helyekre, ahova nem szerintünk nem kellene) vagy veszélyes (pl. vezetékrágás).


Ha véletlenül még nem megy a szobatisztaság (azért szerencsére majdnem mindig megy), akkor feltakarítani és túllépni rajta.

"Túlélni" az első pár sírós éjszakát.


Már körülnéztem, hogy a közelben milyen kutyasulik vannak, beszéltem velük, hogy addig, amíg el nem kezdhetünk járni valamelyikbe, kb. mire érdemes odafigyelni. Nem is a tanítás, hanem a rendezett keretek közt folyó szocializáció miatt.


Később tehát szeretnénk kutyasuliba járni (még nem tudom, hogy tanfolyamra-e, ha igen, milyenre vagy "csak" bandázni), azon kívül ha már lehet, nyilván megyünk sétálni.


Ezen felül ha elutazol akár egy napra, akkor is meg kell szerezni, hogy viheted-e a kutyát / jó-e neki, ha viszed, ha nem, akkor kinél tudhatod jó helyen. Vagy meg kell gondolni olyanokat is, hogy ha mondjuk beteg vagy, akkor ki tudja kivinni a kutyát stb. A váratlan (állatorvosi) költségekről már beszéltek.


Egyelőre rettentő fárasztó ez a napirend, de abszolút megéri:)

Úgy általában rengeteg türelem és idő, valamint valamennyi pénz kell.

Ha szerencséd van, 13-15 évre vállalod a felelősséget!

2017. ápr. 15. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Naggyal mivel egy kutya 10-15 évnyi kötelezettség.


Első körben a kölyök kutyával érdemes az elején otthon lenni,tehát 1-2 hét szabit kivenni.

Vétel ára a tacsinak 100-200 ezer ft attól függ milyen tacsi,milyen kennel.


2 oltással,chippel kapod a tenyésztőtől,tehát már csak 2 oltást kell beadatnod (nálunk 5300/oltás volt)


Kölyök táp, tálak,nyakörv,póráz, fekhely,törölköző,kutyasampon, kullancs és bolha elleni védelem.


Elején ennyi, függ miből milyet veszel. Mi mikor a havanese-ünk kölyök volt, akkor olcsó bőrnyakövet vettünk,mert tudtuk úgy is kinövi. Majd kap jobb minőségűt ha már nagyobb lesz.


De tálban,pórázban,fekhelyben nyugodtan vásárolhatsz a felnőtt méretének megfelelőt.


Míg nem lesz szobatiszta 2-3 óránként ki kell vinni, ha bepiszkít feltakarítani szó nélkül.


Ha olyan helyre megy,kábelek,vegyszerek,cserepes virág akkor rászólni,fegyelmezni,tiltani a rossz viselkedést.

Egyedülléthez szoktatni.

Amíg egyedül van addig pedig vagy elzárod egy helységbe vagy szobakennel,nehogy baja essen.


A kutya első életéve a legköltségesebb és legnehezebb.

Utána már egyszerűbb,mert van egy kialakult napirendetek.


Lakásban laksz napi 3 sétával felnőtt korban számolnod kell. Szóval nincs olyan,hogy 4 -ig van a munkaidőd,de a kollégákkal beülsz egy sörre munka után majd 8 fele haza esel,addigra jó eséllyel szegény bepiszkít.


Eléggé tervezést igényel a kutyatartás ha egyedül lakik az ember,mert ha van párod,szülőkkel élsz,netán haverokkal akkor még rájuk tudsz telefonálni,hogy vigyék le Buksit 20 perce,mert később érsz haza. Egyszerűbb.De aki egyedül lakik az nem teheti meg,haza kell mennie.

Ha programod van akkor előtte érdemes a kutyát elvinni sétálni.

Ha bulizni mész mielőtt elmész leviszed,másnap meg nincs délutánig alvás.


Ha elutazol és a kutya nem mehet,vagy nem akarod vinni akkor pedig találni kell egy személyt (bárki lehet akiben megbízol) akire ráhagyod a kutyust míg távol vagy. Érdemes kutya vásárlás előtt a környezetben felmérni ki az akire számítani lehet ha vmi nagyon közbe vág utazás,betegség ami miatt nem tudsz vele foglalkozni legalább séta meglegyen. Kertes házban laksz ha egy hétig nem megy a kutya sétálni nincs tragédia.De a lakás kutyát napi 3x le kell vinni.


Kertes házban laksz akkor napi 1 séta ami 1,5-2 órás az bőven megteszi. Reggel kienged a kertbe,haza érsz elviszed sétálni amikor otthon vagy pár óránként ki engedheted vagy ha jelez.


Ha nem bírsz vele akkor kutyasuliba kell vinned ez is költség.


Váratlan költségek mindig felmerülhetnek.

Érdemes mindig félre rakni vmennyit,hogy ha gond van rögtön legyen rá pénz.


Nálunk a két kistestű ktg-e nem sok. 14 000 ft környékén van az N&D táp ami jó minőségű 12 kg-sat rendelünk 3-3,5 hónapig elég. KÉT kutya havonta etetése durván 4600 ft.

Foresto kullancs elleni nyakörv 7600/ kutya,de 8 hónapos védelem.

3 havonta féreghajtó kb 700 ft.

Oltások évente a kettő kutyának 20 ezer.

Néha veszünk jutifalatot, ha elhasználódik egy nyakörv vagy póráz abból is újat.

Játékok.


Egy kistestű kutya azért ktg hatékonyabb minden szempontból.

De foglalkozni ugyan úgy kell velük.


Lakás kutya: 2 egészségügyi séta 15-25 perc 1 séta 1,5-2 óra fárasztós,bandázós.


Kertes házi kutya (tacsit akarsz,tehát benti-kinti lehet csak) akkor naponta 1,5-2 órára érdemes elvinni sétálni,ha szabadnapos vagy akkor pedig kirándulni érdemes,persze nem kötelező.


Ha beteg lesz a kutya akkor nem gyakorin keresni a házi gyógymódot hanem orvoshoz menni és nem sajnálni a pénzt.


Ha ezeket eltudod fogadni és úgy gondolod 10-15 évig nagyjából megtudod ezeket tenni akkor vágj bele,de ha bizonytalan vagy akkor inkább ne!


Én kutyám 15 éves, 10 éves voltam mikor kaptam, most 25 vagyok :) (másik kutya húgomé)Nagy felelősség,de nem bántam meg!! Tervezek még egy kutyust csak az nagytestűt.Csak ahhoz el kell költöznöm a szüleimtől.

2017. ápr. 15. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!