Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Komondor kutya egygazdás? És...

Komondor kutya egygazdás? És megvédje a gazdáját az idegentől ha êpp sétáltatáskor belé kötnek?

Figyelt kérdés

2017. szept. 29. 18:33
 1/6 anonim ***** válasza:
79%
terület őrzésre jó, szerintem személy védelemre már kevésbé.
2017. szept. 29. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A komondor feladata alapvetően a porta őrzése, idegenekkel bizalmatlan. Nem személyvédő, de nem hiszem hogy sokan bele mernének kötni egy komondorral sétáló emberbe.
2017. szept. 29. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
79%

Kuvasz tüzesebb, temperamentumosabb, ha már a magyar pásztorkutyákat nézzük. A komondor sem gyerekjáték, de a kuvasz végképp nem az!

Én inkább kuvasz párti vagyok. A komondor is nagyon jó kutya, nagyon családcentrikus. Én egy családosnak mondanám nem egygazdásnak.

Nem személyvédő, sőt, egy IGAZI pásztorkutyát rá sem tudsz venni arra hogy semleges területen balhézzon, vagy verekedjen. Ugyanis neki mások a prioritásai. Egy pásztorkutya az területörző, a saját udvarán, saját területén dolgozik. Számára amikor sétáltatják az úgymond a kikapcsolódás. De egy jó pásztorkutya óvatos, vigyáz magára, nem keresi a bajt, a balhét, közömbös utcán emberekkel, állatokkal, oda lehet engedni másik emberhez, kutyához, macskához meg mindenkihez az utcán egy igazi pásztorkutyát, mert nem fog balhézni, nem fog kötekedni, kizárt, hogy kötekedjen hiszen neki mások a prioritásai.


De az igazsághoz hozzá tartozik hogy a modern pásztorkutyák már nem mindegyike felel meg az általam leírt dolgoknak és sajnos már közel sem olyan az állomány mint a 80-as években amikor 10/10 kutya ilyen volt. Azzal hogy bekerült egyre több a városokba és városi örző-védő feladataik lettek így már másképpen kellett viselkedniük hogy "megfeleljenek" a gazda elvárásának.


A küllemesekről nem is beszélve ahol már sok tenyésztőnek csak az számít hogy milyen legyen a kutya külleme és még az idegrendszert és a jellemvonásokat is háttérbe szorítja a küllem.


Amúgy ha a kutya azt látja hogy belekötnek a gazdájában, és ő nem tudja elkerülni a balhét, a balhé elkerülhetetlen, és elő kell hogy vegye a harcias, kemény énjét akkor tenni fogja a dolgát és megvédi a gazdáját. De alapvetően nem ez a feladata. A pásztorkutya alapvetően nyugodt, békés, higgadt. Semmi olyan dolgot nem tesz amit nem szükséges. De ugyanakkor van benne nagy mértékű harciasság és agresszió is, viszont ezt az oldalát csakis akkor veszi elő és ezt az oldalát csak akkor mutatja meg amikor arra ténylegesen szükség van. És a 2 között hosszú az átmenet. Nem úgy működik hogy te belekötsz egy kutyába ő meg elveszti a fejét és hirtelen elkezd agresszív lenni. Hanem morog, jelez, figyelmeztet, fenyeget, megpróbál kommunikálni és rávenni téged hogy térj vissza a megfelelő viselkedési normákhoz, és ha 2-3-4 figyelmeztetés, fenyegetés, morgás, fogmutogatás után sem értesz a "szóból" csak akkor támad, akkor harap. Tisztességes és becsületes kutyák. Ha egy kutya viszont hirtelen vált, azaz egyik pillanatban békésen sétálsz másik pillanatban meg neki akar támadni minden előjelzés nélkül egy idegennek azt félelemből teszi, az a rossz idegrendszer jele.


A másik nagy hiba bár ez nem Kuvasz/komondorra jellemző, hanem az orosz vonal kedvelőire. Elvitték a kutyákat túlságosan a nagy méret és túlságosan a harciasság irányába. A pásztorkutya 60-65 kilónál nem lehet több, ahogy 80 cm-nél sem jó ha magasabb. Ha túl méretes nem tud mozogni, nem tud futni, és az izületei tönkre mennek és fiatalon elpusztul.

A nagy agresszióval meg az a hiba hogy ezek nem Pitbullok, nem verekedésre lettek kitalálva, hanem terület őrzésre meg nyájörzésre. Most gondolj bele ha egy kos neki támad a kutyának és a kutyában magas az agresszió szint és megöli a kost, és kárt tesz a gazda állataiban a magas agresszió szintje miatt az jó? Nagyon nem! Ilyenkor a jó kutya kitér. Feleslegesen nem veszi elő az agresszív énjét.


Bocsi hogy ennyit írtam és nem csak a kérdésre válaszoltam. De szerintem mindent leírtam amit ezekről a fajtákról tudni lehet vagy tudni érdemes.

Komondort egyébként családba nyugodt szívvel ajánlom. De a közép-ázsiait vagy a kuvaszt is. Bár oda EMBER kell. Egy komondor nyugisabb, valamivel lomhább, békésebb. Kisgyerekekkel tökéletesen kijön a kutya. Idős emberekkel is. De főleg területörzők és nem személyvédő kutyák ők!

2017. szept. 29. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem egy gazdás, inkább én is úgy fogalmaznék, hogy egy családos. Több embert elfogad, nem az a tipikus egygazdás fajta, mint a többi hasonszőrű pásztorkutya.


Sétáltatáskor ugyanúgy megvéd, mint bármilyen őrző-védő fajta. Ha valaki neked támad, harapni fog. Viszont nincs folyamatosan ráfeszülve a feladatra, mint az őrző-védő fajták, hanem valóban, semleges területen alapjáraton semlegesen viselkedik.

Azonban ha pl. leülünk vele egy padra, kb. 5-10 percen belül a saját területének tekinti a helyet és nem lehet megközelíteni, onnantól kezdve már nem semleges számára a terület és jelezni, támadni fogja a közeledőket.

2017. szept. 30. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 lugoka ***** válasza:
Én csak Kuvaszról tudok nyilatkozni. Nem tudom, hogy a Komondorral mi a helyzet, de szvsz nem lehet nagy különbség a két fajta között. A területén kívül csak érdeklődő nem agresszív ha rendesen van szocializálva. De ha valaki nem szimpatikus neki akkor messziről jelzi, hogy nem kéne közelíteni, nem hirtelen, ész nélkül támad. Ha valaki idegent közel engedett séta közben, és beszélgetünk az se garancia semmire, mert ha az idegen fenyegető lesz, akkor azonnal intézkedne. Előző jól mondta. Ha megállunk valahol, akkor 5-10 perc múlva már figyelni kell mert kezdi védeni azt a területet. Épp az aktuális helyzettől függ, hogy közel engede-e embert vagy kutyát. Vagyis mérlegel és gondolkozik.
2017. okt. 2. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 komis1 ***** válasza:
100%

Nem nagyon értem azokat, akik szerint a komondor személyvédelemre nem alkalmas, mert a porta őrzése a feladata. Területvédő természeten, mint minden pásztorkutya, de attól még egy támadás esetén a gazdája segítségére kel semleges területen is. Semleges területen természetesen semlegesen viselkedik, az idegent nem fenyegeti, ha oda lép az illető,, akkor megszagolja, lecsekkolja, ebből pontosan tudja, miféle, mire lehet számítani tőle. Normál esetben a megszaglászás után tovább is lép, nem foglalkozik a jövevénnyel, ha azonban valami nem stimmel az érintettel, akkor ezt jelzi neki. A kutyához nem értő is azonnal leveszi, ha fenyegető a komondor, ehhez az igazán bátor komondor még morgást sem alkalmaz. És ne legyen kétsége senkinek, ha kell, cselekszik.

Az én világklasszis komi kanommal 10 hónapos korában sétáltam sötét este kihalt területen, mikor 2 üvöltöző cigány közeledtére lettünk figyelmesek. Direkt lazára engrdtem a pórázt, hogy megnézzem, mit csinál a kutya. Nyílegyenesen rájuk nyomult. Nem szólt egy mukkot sem, csak minél közelebb akart hozzájuk kerülni. Annyira megrémültek, hogy hozzánk érve elhallgattak, lehúzódtak a járdáról a kutya elől. Egyáltalán nem biztos, hogy bántotta volna őket, de mindenestre le akarta csekkolni őket. Ugyanez a kutya már felnőttként egy sétán szintén sötét este egy kihalt területen, ezúttal póráz nélkül, szabadon... Ekkor szintén 2 cigány jött szembe, nem szóltak hozzánk, nem fenyegetőztek, de a kominak gyanúsak lettek. Ennek megfelelő stílusban közelítette meg őket. Nem szólt egy hangot sem, de olyan fenyegetően viselkedett, hogy az egyik egy közeli kerítésre menekült, a másik meg moccani sem mert. A kutya egy milliméterről szagolta. Csak arra várt, hogy egy rossz mozdulatot tegyenek. Végül úgy kellett keményen rászólni a kutyára, hogy végre elengedje őket.

Azt sem értem, hogy egyes kuvaszosok miért gondoljak a komondort rosszabbnak. Egy jó komondornál nincs jobb. A rossz komondor persze nem jó, de a rossz kuvasz se. Meg a rossz káj se. Mindegyikre van példa. Az a döntő, az adott egyed mit tud.

A komondor lomhaságát se tudom, honnan veszik egyesek. A kutya villámgyors, elképesztően robbanékony. Az említett kutyám olyan robbanékony volt, hogy az szemmel követhetetlen volt.

2017. okt. 9. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!