Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a baj a jutalomfalatos...

Mi a baj a jutalomfalatos képzéssel?

Figyelt kérdés
2 mudim van, jutalomfalattal képzem őket, pár hónapja a klikkert is bevezettem. Szívesen és nagyon gyorsan tanulnak, engedelmesek akkor is, ha nincs rajtam övtáska, de többen kritizálják ezt a jutalomfalatos módszert. Olyanokat mondanak, hogy a kutya ne a falatért vagy a labdájáért dolgozzon, hanem a gazdájáért. Viszont azt soha nem mondják el, hogy akkor mégis hogyan kéne tanítanom. Én nem fogom a póráz rángatásával beállítani kívánt pozícióba, mert ez csak stresszeli őket, de nem tanulnak meg semmit. Egyik kutyámmal még kölyökként jártunk pár hónapig olyan iskolába, ahol így tanították a kutyákat. 2 évbe telt, amíg teljesen kiheverte a megrázkódtatást. Hiszen ő ezt úgy élte meg, hogy minden ok nélkül büntetem, olyan dolgokért, amiket ő még nem tudhat. Honnan tudhatná, hogy ha azt mondom, hogy lábhoz, akkor mit kell csinálnia? Mégis berángatom magam mellé. De ha ők ezt nem így értik, akkor hogy? Ha se jutalomfalattal, se pórázrángatással nem tudom rávenni arra, hogy pl. üljön le, akkor hogyan képzelik el a kutyanevelést? Elhiszem, hogy a saját kutyájuknál bejött, amit mondanak, de pl. egyik kritizáló ismerősömnek kuvasza van. Ami egy kuvasznál bejött, az miért kéne, hogy bejöjjön egy mudinál? A két fajta között ég és föld a különbség. Arról nem is beszélve, hogy ezek az emberek vagy csak képen láttak még kutyát, vagy pedig 1 vagy 2 kutyájuk volt eddig, de velük sem jutottak tovább az alapszintű engedelmességnél, ami ahhoz kell, hogy tudjanak naponta fél órát sétálni a kerti házőrzővel. Igaz, nekem sem volt más kutyám a 2 mudi előtt, de nekem azért komolyabb céljaim vannak: versenyek, vizsgák. Azok, akik tényleg el is értek valamit, világhírű versenyzők, kiképzők, mind a jutalomfalat mellett vannak. A rendőrségnél is falattal, labdával képzik a kutyákat. Tehát azt szeretném megkérdezni azoktól, akik szerint a jutalomfalat hülyeség: akkor mivel és hogyan tanítsam őket? A többiektől pedig azt kérdezném, hogy mit csináljak, ha jönnek az okoskodók és erőszakosan megpróbálják rámkényszeríteni a véleményüket?
2010. máj. 31. 14:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nem olvastam el az egészet,szóval ha hülyeséget mondok akor bocsánat csak sietnem kell.

Úgy gondolom a kutyának kell a motiváció énis gyerekként johógy jobban/gyorsabban tanultam ha anyukám mondta előte,hogy kapok csokit ha megtanulom,mert volt motivácium :)

Ezzel semmi gond nincs.Ez a kutyának is jobb mintha össze vissza rángatnám azt a kutya se élvezi.

Csináld úgy ahogy eddig,szerintem ez tök normális.

2010. máj. 31. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Szerintem kár ezen rágódnod! Hatékony a módszer, amivel tanítod? Igen? Akkor ki nem sz@rja le, hogy másoknak nem tetszik?! Csinálják úgy a saját kutyájukkal ahogy akarják, téged meg hagyjanak békén! Mondanám, hogy mutass nekik olyan feladatot, amit csak klikkerrel tudnak megtanítani a kutyának, sehogyan máshogyan, és arra mondjanak valamit, de valószínűleg az lenne a válaszuk, hogy ez "haszontalan" és "értelmetlen" feladat.
2010. máj. 31. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy gyakran engem is akadályoznak a kiképzésben. Például apukám szerint is hülyeség a falat és neki hiába mondom, hogy nem kell a kutyának másodszor is vacsorát adni, csak azért, mert odaáll a táljához és várakozóan néz, mert akkor másnap nem tudom tanítani, hiszen már tele van. Mondjuk ő még a könnyebbik eset, hiszen őt az eredmények, amiket versenyeken érek el, meggyőzik. De amikor olyan emberek, akik onnan ismernek, hogy néha együtt játszanak a kutyáink a parkban, elkezdenek veszekedni, hogy miért tömöm a kutyát jutalomfalatokkal, az nagyon idegesítő és zavaró is. Szeretném velük a jó viszonyt megőrizni, de szeretném azt is, ha úgy nevelhetném a kutyáimat, ahogy nekem tetszik.
2010. máj. 31. 15:24
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Én megkérdezném tőlük, hogy szerintük melyik kutya dolgozik a gazdájáért?

- amelyik csak azért teljesíti a parancsot mert fél a gazda haragjától, mert rá van kényszerítve fojtóval, szögessel

- vagy az, amelyik azért dolgozik mert tudja hogy majd a gazdi megdícséri a feladatért, amelyik pl egy klikkeres képzés során önmaga próbálja kitalálni a feladatot.


Szerintem a kutya nem a jutalomfalatért dolgozik (legalábbis az enyémek nem, pedig én is jutival, klikkerrel képzem őket) hanem a gazda elégedettségért. A jutalomfalat csak egy eszköz ugyanúgy mint a szöges nyakörv. Csak a szöges egy negatív eszköz a juti meg pozitív. A szögessel azt tanulja meg a kutya hogy ha vmit nem csinál meg/nem jól csinál akkor büntetést kap - és ezt el kell kerülni, a jutival meg azt hogy ha jól dolgozik a gazda is örül és őt is kellemes élmény éri - és ezért csinálja meg a feladatot, mert az neki is meg a gazdának is jó. Számomra innentől már eldőlt hogy melyik módszert részesítem előnyben:)

2010. máj. 31. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
ha megpróbálják rád erőltetni, hogy ne falattal tanítsd, akkor mondd azt, hogy ez a te kutyád, és legyen szíves ne szóljon bele, te sem szólsz bele, hogy ő hogyan neveli a kutyáját... én legalábbis ezt mondanám. egyébként én is falattal tanítom a kutyám, és már tud minden félét (pl. 2 lábon tolat, hempereg)... klikkert még sosem látott. a másik kutyám 3 hónapos, ő meg tud ülni, klikkerről ő sem hallott még.
2010. máj. 31. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Igazatok van, talán tényleg jobban ki kéne állnom magamért vagy nem törődni velük. Csak annyira zavar.
2010. máj. 31. 15:47
 7/12 anonim ***** válasza:

Szia! Én totál megértem a dilemmádat, ugyanis én is ellene vagyok a rángatásnak. Ugyanakkor átestem a másik végletbe, hogy a kutyám CSAK labdáért vagy jutalomfalatért akar dolgozni. :D Szóval szerintem mint elsődleges motivációs eszköz, ezek nagyon jó dolgok, de hatalmas buktató is van benne, ez a tapasztalatom. Példának okáért ha a kutyáim másnál labdát vagy jutalomfalatot látnak, onnantól rám sem bagóznak... Nem a szememet nézik, nem azt lesik, hogy járjanak a kedvembe, hanem azt, hogy kapnak-e a valamit. Végtére is manipulálnak, csak akkor dolgoznak, ha tudják, megkapják érte a jussukat. Ezzel pedig az a baj, hogy bizonyos helyzetekben csődöt mond a kiképzés. Mondjuk ha a park túloldalán valaki labdázik, de nálam nincs labda, átszalad az úttesten a kutyám és nem hallgat rám?? Csak hogy egy életszerű helyzetet említsek. Vagy nem tudsz elmenni versenyre, vizsgára, mert ugye ott már magasabbak a követelmények, közben nem jutalmazhatsz... (Nekem is hasonló céljaim lennének pedig, mint neked.) Az előbbi példából láthatod is, hogy az ilyen fajta szarvashibák akár a kutya életébe is kerülhetnek adott esetben...

Persze, mindenki úgy képez, ahogy akar és ahogy neki jó. Tökéletesen megértelek abban, hogy utálod, hogy beleszólnak a dolgodba - én is utálom.

Lehet, végtére is nem is a kérdésedre válaszoltam... Csak megihletett, hogy leírjam, ami eszembe jutott. :) Talán olvastad ezt, én írtam ki és véltem hasonlóságot felfedezni a jellegében:

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__888881-hogyan..

2010. máj. 31. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Tényleg, a legegszerűbben úgy tudod őket leállítani, ha elmagyarázod nekik, hogy a jutalomfalat és a klikker a tanítás eszköze, de nem ezért dolgozik a kutya, hanem azért, met élvezi veled a közös munkát. Tanítani viszont sokkal nehezebb ezek nélkül.
2010. máj. 31. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Én ezt úgy oldottam meg, hogy klikker helyett egy szót használok, nálam ez az "oké". Amikor a kutyám már ismer egy gyakorlatot, tehát nem kell falattal vezetnem, hogy pl. mellettem menjen, akkor már nem tartok falatot a kezemben, csak a táskámban. Amikor kimondom, hogy oké, akkor kapják a falatot. Később már táska sincs rajtam, csak leteszem valahova a földre. Oké szóra nagy ujjongás közepette rohanás a táskához, ahol megkapják a falatot. Vizsgán ugyanezt csináljuk, pályán kívül a földön a táska, ha vége a gyakorlatsornak, oké és rohanás. Az okén és a falaton kívül szóban is nagyon megdicsérem őket és simogatást is kapnak, hogy a vizsgán a gyakorlatok között is tudjam nekik jelezni, hogy jók voltak. Nálunk ez bevált. Az arcomat nézik, nem a kezemet, mert a számból jön az oké.
2010. máj. 31. 16:08
 10/12 anonim ***** válasza:
Kérdező, a te módszered a jutival és az okéval kiváló.Az okoskodóknak, akik azt látják, hogy "tömöd" a kutyát, megmondhatod, hogy a falat a pozitív megerősítés, ami ételnek úgy is csak rövid ideig számít.
2010. máj. 31. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!