Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valaki ismer jó Border Collie...

Valaki ismer jó Border Collie tenyésztőt?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szeretnék venni egy Border Collie-t tenyésztőtől. (tudom, tudom hogy vannak neten de engem személyes tapasztalat érdekelne) Győr-Moson-Sopron megye és környékéről keresnék tenyésztőt.


(helyesírási hibákért bocsi)

Előre is köszi a válaszokat ^^



2018. febr. 25. 18:53
 1/4 anonim ***** válasza:
38%
Szerintem nem fogsz találni. Ismerőseim sokáig kerestek, végül Lengyelországban találtak legközelebb jót. Amúgy show vagy munkavonalas?
2018. febr. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Show vagy munkavonal?

Körülbelül mikorra tervezed a kölyköt?

2018. febr. 25. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerintem ne ragaszkodj mindenkeppen ahhoz, hogy kozel legyen a kennel. A kutyak szinvonalan, eredmenyein van a hangsuly, nem a tavolsagon. Ha show bordert keresel, akkor Dashing Dawn, Wendigo’s Wind, Real Pearl, esetleg Cranberry Cottage. Munka kennel a Dynamic Drive, Blessed borders, ill. nekem pl Leczki Saroltától (Garde de la Vie kennel) van kutyam, de o ritkan tenyeszt bc-t. Ezenkivul, ha munka borderben gondolkodsz, akkor a Wixtra kennelt nem ajanlom, a legutobbi alomban is volt egy beteg, OCD-s kolyok.
2018. márc. 2. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Tegyük egy kicsit tisztába a dolgokat, ezzel az 'onnan ne vegyél kölyköt, mert volt OCD-s kutya tőlük' állítással kapcsolatban, teljesen függetlenül az említett kenneltől.

Csúnya lesz amit írok, de aki egy kicsit is behatóbban ismeri ezt a fajtát, az tudja, hogy ha egy tenyésztő eljut mondjuk az ötödik alomig úgy, hogy soha, semmilyen gikszer nem volt nála, annak kb. két oka lehet: a vakszerencse vagy az, hogy hazudik. Ez egy olyan fajta, aminél sajnos sok örökletes betegség előfordul, egy része genetikailag szűrhető, a másik részével kapcsolatban viszont 'csak' annyit tehetnek a tenyésztők, hogy igyekeznek olyan kutyákkal tenyészteni, akiknek a közvetlen rokonságában nem fordult elő semmilyen súlyosabb eset. A legnagyobb jószándék, a legalaposabb kutatás mellett is lehetséges, hogy az adott tenyésztő nem jut elég információhoz vagy egyszerűen pechje van. Az, hogy valaki nem tapétázza ki a honlapjára, hogy hány és milyen örökletes betegséggel terhelt kölyök született nála, egyáltalán nem jelenti azt, hogy nem is volt ilyen. Igazából egy tenyésztő megítélésénél kifejezetten pozitív az, hogyha becsületesen leírja, hogyha valamelyik alomban, valamelyik kölyökkel gond volt, ezzel hasznos információt adva a többi tenyésztőnek. Gond csak akkor van, hogyha nem mérlegel a további tenyésztési terveit illetően.

Ami egy tenyésztőtől reálisan elvárható, hogy a szülőpár rendelkezzen a genetikailag szűrhető betegségekre szűréssel és legalább az egyik szülő eredménye 'mentes' legyen. Ezek a CEA, TNS, NCL, IGS jelenleg a bordernél, amelyek nagyobb jelentőséggel bírnak.

És rendelkezzen 'klinikai szűréssel' HD (csípőízületi dp, A v. B eredménnyel), ED (könyök DP 0 eredménnyel), OCD (vállízület, mentes eredménnyel) betegségekre, szemszűrésekkel, köztük gonioszkópiával (egy olyan betegség kiszűrésére ami glaukómát okoz), ne legyen epilepsziás (és a közvetlen rokonságában se legyen epilepsziás kutya lehetőleg), és ne legyen border collie collapse szindrómája. Ezek egyike sem szökőévente előforduló betegség...

Szóval ha már betegségek és tenyésztőválasztás, akkor olyat válassz, ahol a szülők rendelkeznek a fent felsorolt eredményekkel és ahol az eddig született almokkal kapcsolatban is van valamiféle statisztika, hogy milyen eü. szűrési eredményeik vannak.

És akkor a kutya temperamentumáról, munkakészségéről, neadjisten külleméről egy szót sem ejtettünk...

2018. márc. 12. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!