Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Svájci fehér juhászkutya...

Svájci fehér juhászkutya vélemények?

Figyelt kérdés

Engedelmességi munkára szeretném, de nem olyan komoly szinten, mint mondjuk egy malinois vagy egy munkavonalas német juhász, egy kicsit "lazább, családiasabb, élhetőbb" kutyát szeretnék, de azért egy egészséges munkakedvel, aki lelkesen tanul (persze a megfelelő motiváció [értsd:labda, kaja] mellett) .

Már van egy jól szocializált, közepes termetű, szintén engedelmességiző kutyánk, aki mellé csak nagyobb testű jöhet szóba.


Foglalkozás mennyisége annyi lenne amennyit igényel, rengeteg időm van. Az kinti-benti lenne, napi 2X séta (egy délután, ez hosszú 1,5-2 órás és egy rövid 30-45 perc) , hétvégén egész nap kutyázás van, séta, túra. Heti 2X profi kiképzővel engedelmességizés és mantrailing egyszer egy héten.


Azt tudom, hogy a magyarországi állomány eléggé küllemvonalas, a munkában nem jeleskednek, de találtam egy szimpi tenyésztőt akinek a kutyái inkább dolgoznak és nem annyira habos-babos kiállítási egyedek, de akár külföldi tenyésztő is szóba jöhet.


Vélemények, tapasztalatok erről a fajtáról?


2019. máj. 22. 12:46
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
Én a minap kaptam el egy gazdit az utcán, mert nagyon tetszik régóta ez a fajta. Azt javasolta, hogy Magyarországról semmiképpen ne vegyek, ha jó idegrendszerű, normálisan kinéző kutyát szeretnék. Én hiszek neki, mert olyan gyönyörű kutyája volt, amilyet még nem láttam ebből a fajtából.
2019. máj. 22. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nézegettem külföldön, de az a baj, hogy 300-400 000 ft-ot (esetleg 500 000-at) még ki tudok fizetni, de 3800 eurot (átszámítva kb 1 200 000 ft) már annyira nem (és külföldön valahol itt kezdődnek az árak, ahogy nézegettem)
2019. máj. 22. 14:59
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is sok helyen azt hallom, hogy mivel nagyon fiatal fajta nagyon körültekintően kell tenyésztőt választani, külföldön nagyobb is az állomány, könnyebb onnan jó kutyát szerezni.

DE! ha semmiképp nem jöhet szóba külföldi kennel, akkor a magyar Ice wine kennelt ajánlanám, a tenyésztő a fajtaklub elnöke, a kutyáit a németjuhászokra jellemző öröklött betegségekre is szűri, nem csak a kötelező szűrések vannak, nagyon körültekintően választ gazdikat, mégsem horror áron adja a kutyáit (180-220ezer), a kölykök eladása után pedig folyamatos segítséget nyújt a gazdiknak, törődik az eladott kutyák sorsával is.

Nekem nagyon szimpatikus a mentalitása, hozzáállása, szívből, maximális szeretettel, szakértelemmel és odaadással tenyészt, fel sem merül benne, hogy ez bevételi forrás, úgy gondolom minden igazi tenyésztőnek így kellene gondolkoznia. Ami még érdekes, hogy svájci, de a legtöbb juhászkutya kenneltől eltérően ő falkában tartja a kutyáit, vele élnek, alszanak, együtt mozognak, sétálnak, sosem kell szeparálni őket, mindegyik kutyája nagyon jól szocializált.

Viszont igaz amit írsz, ő is küllemvonalra tenyészt, hatalmas, fényes bundájú kanapékutyákat, egyik kutyájának sincs komolyabb munkavizsgája, azt hiszem 1-2 van, akivel legalább a BH-t megcsinálta, de neki bevallottan az a célja, hogy jó családi kutyák legyenek, ezért is adja olyan gazdiknak a kutyáit, akik családtagként kezelik a kutyájukat, például nem is ad csak kintre kutyát.

Viszont itt is van egy de!, például "Cara of ice wine," aki nem csak gyönyörű, de fantasztikusan ügyes is, 7 hónaposan már úgy ment neki az engedelmes, amiről nagyon sokan álmodni sem mernek, amivel egy munkavonalas németjuhász mellett sem kell szégyenkeznie: https://www.youtube.com/watch?v=jalGZuA3NmA Ez a kutya jelenleg két éves, elképesztően komoly szinten van engedelmesben, őrző-védőben is, érdemes megnézni a többi videójukat is. Nyilvánvalóan ehhez kell egy olyan gazdi is, aki képes kihozni ezt egy alapvetően "kanapékutyából," de szerintem közel sem lehetetlen, ha elég kitartó a gazdi és a szakértelme is megvan hozzá nagyon szuper kutyát lehet belőlük is képezni. Persze mindez valószínűleg egy németjuhásszal könnyebben ment volna, de ahogy kivettem a leírásból nem kifejezetten munkakutyát szeretnél. Szóval szerintem arra a célra, amire neked kell Cara példájából kiindulva tökéletes lehet egy svájci.


Sajnos igazán saját tapasztalatot, véleményt nem tudok írni, nekem még nincs svájcim, sajnos nem olyanok még a körülményeim, de nagyon nagy álmom egy ilyen kutya, szinte szerelmes vagyok ebbe a fajtába, ezért ha tudok kijárok kiállításokra gyönyörködni, így ismerkedtem meg sok gazdival, több tenyésztővel, tőlük is sok dolgot tanultam a fajtáról, meg hogy milyen szempontok alapján tenyésztenek, neten pedig igyekszem mindenkiről követni az infókat :D Szóval a netes és kiállításos tapasztalataim alapján ajánlom magyar viszonylatban az ice wine kennelt, de persze a legjobb lenne, ha valaki tudna írni ténylegesen saját példákat, életszerű tapasztalatokat.

De remélem, hogy azért én is tudtam segíteni :)

2019. máj. 22. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, pontosan ez az amit keresek. Nem kell, hogy úgy dolgozzon, mint mondjuk egy mali, elég, ha lelkes és akar tanulni.

Gyönyörűen dolgozik a linkelt kutya, nekem is ez lenne a célom.

Akkor szerintem írok majd az Ice wine kennelnek egy e-mailt és beszélek velük.

2019. máj. 22. 17:35
 5/9 anonim ***** válasza:
19%

Egyik hazai tenyésztőt sem javaslom! A fent leírtat sem. Munkában egyetlen hazai fehér juhászos tenyésztő sem tett le szó szerint semmit az asztalra. Itthon mindenhol csak a küllemre mennek rá, senki sem tenyészt idegrendszerre és normális ösztönkészletre (a fent ajánlott sem.)

Én is azt javaslom, hogy aki valóban szeretina fajtát, az csak külföldről vegyen kiskutyát! Nyilván ott is meg kell nézni, hogy honnan, de azért vannak jó kennelek, ahol dolgoznak is a kutyákkal és nem csak állni tudnak a ringben, ahol valóban jó az idegrendszerük is és nem csillagászati árak vannak.

2019. máj. 23. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A linkelt kutya nagyon szépen dolgozik, kétlem, hogy egy rossz idegrendszerű, küllem kutya tudna ilyet. Emellett megnéztem a tenyésztőt, vannak romkutató kutyák is a kölykök között, szarvasgombász kutya is, de még egy terápiás kutyát is láttam (oda aztán kell idegrendszer) .


A kölyök foglalásnál pedig kifejezetten van olyan opció, hogy munkára szeretnénk, szóval akkor olyan kölyköt is ad, olyan jellemzőkkel.


Nekem 500 000 ft fölött felejtős a kutyavásárlás, a külföldi árakat nem tudom megfizetni (erre most jöttem rá, ahogy utána keresgéltem) , marad a magyar állomány.


Azért köszönöm :) !

2019. máj. 23. 22:15
 7/9 anonim ***** válasza:
87%

Kedves #5!

A "szó szerint semmit" talán túlzás, ennek a tenyésztőnek két igen jó BH vizsgás kutyája is van ( [link] Nem azt mondom, ez viszonylag közel van a semmihez a munkakutyás világban, de azért közel sem azt jelenti, hogy ezek a kutyák "csak állni tudnak a ringben". Tény, hogy ez a tenyésztő sem munkára tenyészt, de ebből nem következik közvetlenül, hogy a kutyái teljesen alkalmatlanok rá, ahogy a kérdező is írta, sok gazdi képzett munkakutyát.

A rossz idegrendszer vádja sem igaz, egyrészt mert elsősorban családi kutyának szánja a tenyésztő a kölyköket, sokszor kisgyerekesek visznek tőle kiskutyát, ehhez elengedhetetlen, hogy egy stabil idegrendszerű, kiegyensúlyozott kölyköt adjon a leendő gazdiknak. Sőt mindennek érdekében személyiségtesztet csinál 7 hetes korban, különböző helyzetekben elemzi a kiskutyák viselkedését és ez alapján leszűri, hogy melyik dominánsabb, melyik visszahúzódóbb, ezzel is igyekszik a megfelelő kutyának a megfelelő gazdit megtalálni. Másrészt én láttam Brandot, Zenát és több másik kutyáját is a ringben, vadidegenként simogattam őket kiállításon, a fiatalabbak azonnal farokcsóválva bújtak, egy instabil kutya egészen biztos nem így reagál. Harmadrészt tényleg ért is hozzá, Svájcban tanult kutyapszichológiát, Kutya Kiképzésvezető és Kiképzősegéd papíron is. Tehát nagyon távol áll azoktól a tenyésztőktől, akiknek az a legfontosabb, hogy jók legyenek a szögek meg szép legyen a bundája.

A másik, hogy tényleg kevés nála lelkiismeretesebb tenyésztőről hallottam, például ő az egyetlen a magyar svájci tenyésztők közül, aki szívbetegségekre is szűri a kölyköket, ami egy-egy alomnál hatalmas összeg, nem is kötelező, neki mégis az az elsődleges, hogy a kutya teljesen biztosan egészséges legyen és ha ehhez nem elég a szülők szűrése ő bizony szűri a kölyköket is. És mondhat bárki bármit, szerintem az elsődleges cél ez, a gazdiknál is az első érv, hogy miért nem a jófogásról vesz kutyát, hogy egészséges, hosszú életű társat szeretne. Ezt pedig az ice wine kennel maximálisan garantálja.


Tudom, talán fölöslegesnek tűnhet ezt így leírni a kérdező szempontjából, de nagyon zavar, hogy itt a gyk-n mindenki terjeszti a net kollektív tudatának félinformációit, minden tájékozódás nélkül odaböfögik, amit 20 kérdéssel ezelőtt olvasnak és ezt mindenki tényként kezeli, arra már senki nem veszi a fáradtságot, hogy utánanézzen ténylegesen, pedig amiket itt leírt a kérdező és én nagyrészt pár kattintással fellelhető info. Ehelyett mindenki csak okoskodik, mindenki azonnal az adott téma szakértője, most például konkrét érvek és indoklás teljes hiányában húztad le az egész magyar svájci állományt, amihez nyilvánvalóan nincs meg a megfelelő rálátásod, tájékozottságod és szakértelmed, már pedig ilyen szélsőségesen általánosított kijelentésekhez, mint például, hogy csak külföldről szabad ilyen kutyát hozni egy minimális tájékozottság, minimum néhány tényeken alapuló érv elengedhetetlen lenne.


#3 voltam.

2019. máj. 24. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Igaz kicsit félreérthetően fogalmaztam. Nem az a célom, hogy egy kemény munkakutyát faragjak belőle, vagy letegyem az IGP3-at.

Egy egészséges, lelkes, pörgős kis kölyök nekem tökéletes, aki tanulékony. Vele eljutok majd addig ameddig a kutya jelleme engedi. A mostani kutyám sem munkavonalas, mégis öröm nézni ahogy dolgozik, pláne, hogy az egyik legmakacsabb kutyafajta és nincs is az országban olyan tenyésztő, aki dolgozik is a kutyáival, mégis innen vettem és elég jó kis kutya kerekedett belőle.


Ráadásul nekem az is kell, hogy ne egy elvetemült, munkamániás, komoly kutyám legyen, akkor malit választanék.

Elsősorban családi kutya, akivel városi sétákat lehet tenni, megsimogathatja rajtam kívül más is, trükköznék, bemutatóznák (ez lenne az egyik fele így egyben) és ezek mellett lenne a munka (ami lenne a másik fele) .

2019. máj. 24. 07:12
 9/9 anonim ***** válasza:
Az Ice Wine kennelt sokan nem ajánlják, írták itt többen, hogy volt náluk szívbeteg kutya, nem is egy, el is pusztultak. Azzal a vonallal is tenyésztenek még sajnos.. Nem ajánlom őket
2020. szept. 3. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!