Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyibe kerül ma a lótartás?

Mennyibe kerül ma a lótartás?

Figyelt kérdés

Van egy pár hektáros földünk a családban, és mivel a gyerek, már pár éve kitartóan lovagol, elkezdtünk gondolkodni a ló tartáson. Sajnos interneten ami infót találok azt 2008 - 2013 között írták, és nem hiszem, hogy azóta ilyen olcsón meg lehetne úszni a dolgot.


Mik az irányárak egy már belovagolt lóhoz?

Oltás, étel, patkolás, stb.. mennyibe kerül évente?


Akik saját földön tartanak lovat: Pénzben kihozza a lovas órák árát?


Előre is köszönöm a normális válaszokat!


2022. nov. 16. 00:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
98%

Ezt így nehéz forintosítani.

De, most itt felénk, 25.000Ft egy db lucerna körbàla.

Kell ugye zab is, széna, szalma.

Milliós tétel, úgymond.


Kell megbízható istálló neki, meg ezzel dolgozni kell. Dolgozni szombat-vasárnap, ünnepnapon is.

Embert erre aki megbízható, ritkàn találni màr.


Nagyon szép dolog a lótartás, de költséges és munkaigényes hobbi.

2022. nov. 16. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%

1, inkább széna, lucernát kevésbé ajánlott, sok ló nem bírja.


Hát nézzük, min 1 nagy körbála+zab vagy táp keverék, esetleg plusz alma, stb.

Takarmány alsó hangok kb 20 ezer Ft. Kovács átlag 6 hetente szintén 15-30 ezer Ft, de ló függő. Otthon tartás esetén olyan 40-60 ezer Ft között mozog most, amikkel én számoltam a végére...

2022. nov. 16. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

1 évre számolj 1 lóra 25 nagy körbála szénát. Most 1 bála 20 ezer körül van. Szóval 500 ezer egy évben a szálas, zab is 20 ezer 1 mázsa, ha napi 3 kilót etetsz durván 11 mázsa kell, de legyen 12 az 240 ezer. És ez csak az alaptakarmány (ha hónapra leosztod kb 60 ezerre jön ki).

2 havonta körmölés/patkolás 20-30 ezer, itt erősen szórnak az árak.

Féreghajtás évente 20 ezer körül.


Egy elfogadhatóan belovagolt ló milliótól, de inkább másfél milliótól indul.

Ezen felül ha otthon van tartva, akkor rengeteg munka van vele, trágyázni, etetni, mozgatni, télen, nyáron, iskolaidőben, szar időben, ha beteg vagy akkor is. Bértartás 80-100 ezer/hóról indul.

Szóval, ha csak heti 2 alkalommal lötyög a gyerek nincs értelme lovat venni. Plusz az se mindegy milyen szinten van. Mert nekem is van olyan lovasom, aki évek óta kitartóan lovagol, de edzői felügyelet nélkül nem tudná megoldani.

2022. nov. 16. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
2es miért van lepontozva...?
2022. nov. 16. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jól írták az eddigi válaszolók.

én még 1-2 dolgot hozzátennék:

1. Lesz egy csomó trágya, amit valahogy kezelni kell: tárolni (erre előírások vannak), elszállítani.

2. A lovat nem rakhatod ki csak úgy a földre... meg kell oldani a karámrendszert, vagy minimum villanypásztort, ha legelőnek szánod, legalább 2 részre kell osztani (pihentetni a legelőt).

3. A ló nem lesz el egyedül, kell mellé még legalább egy másik ló.

4. Ha a földed a házadnál van, szag lesz, és legyek, főleg nyáron. Ha nem a házadnál van, ki kell járni, ami egy idő után nagy teher, illetve a ló akkor nincs rendes felügyelet alatt, lehet, hogy történik vele valami, s mire te kimész, már nem is él.

5. Ha nem volt még lovatok, s nem értetek az egészségügyi részéhez, akkor lehet, hogy a lovatok megbetegszik, és észre sem veszitek az első tüneteket, csak mikor már késő.

6. Ha saját lovatok van, fel vagytok készülve arra, hogy esetleg ki kell fizetni egy milliós kólikaműtétet, vagy a ló elhullik? Arra, hogy a ló rosszul lép, és mondjuk fél évig, vagy éppen soha többé nem lesz használható egy lábsérülés miatt?

Mindezek miatt én, ha vennék is sajátot, kezdetben semmiképp nem vinném haza a lovat, hanem tartanám bértartásban. Beszélnék a lovásszal, hogy a gondozást, takarítást stb. hagyja a gyerekre/rám, s megnézném, meddig tart a lelkesedés... esetleg kipróbálnám, hogy mi van akkor, ha minden etetésre egyikünknek ott kell lennie az istállóban (mert otthon ti fogjátok csinálni, nem a lovász...). Így lenne lehetőség felmérni, hogy hosszú távon is lenne-e kedve, energiája a gyereknek, vagy neked.

Illetve, nem tudom, mennyi idős a gyereked, de valószínűleg nem fog tudni mindent megcsinálni a ló körül... szóval ez nektek, szülőknek is egy elkötelezettség, amit nem lehet félretenni, mert a lovat nem érdekli, hogy karácsony van vagy nyaralás, ő eszik és trágyázik, pont.

2022. nov. 16. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
100%

Köszönöm a válaszokat!


Az említett földterület mellett élünk, és természetesen a tartáshoz szükséges épületekkel is számolunk. Jelenleg gyümölcsöt és zöldséget termelünk a föld egy kis részén, szóval a napunk egy részét mindig ott töltjük.


A Leányzó 18 éves, és kértem az oktatóját amikor kezdett elkomolyodni a hobbi, hogy ne nyergelten tegyék alá. Ránézésre elég elhatározott. Most heti ~4x lovagol.


A leírtak közül a betegség ami felkeltette a figyelmemet, mert ezt órákon nem nagyon tudja gyakorolni, a többi nem probléma.


Tényleg köszönöm mindenkinek aki vette a fáradtságot, hogy segítsen!

2022. nov. 16. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
51%
Sok könyvben van szó a betegségekről. 3assal 6ossal egyetértek
2022. nov. 16. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Én is még hozzátennék pár dolgot.


Kell majd egy pálya is, ahol lovagolhat. A (nem túl mély) homokos általában jó, de lehet valami speckó is, bár az nagyobb odafigyelést igényel. Ezt a pályát nyilván gondozni is kell, onnan is elhordani a trágyát, elboronálni, hogy ne legyenek gödrök, össze-vissza, egyenetlen talaj. És nem árt egy traktor sem ezekhez.


Illetve, azt írod, a lányod 18 éves. Nem megy lassan egyetemre/dolgozni? Amellett is ráér majd, csinálná, ti pedig úgy is fizetnétek, hogy már nem otthon él (feltehetően)?

2022. nov. 16. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Kicsit zavaróra sikerült a 2 fiók, de egy szó mint száz. Agrár mérnök szeretne lenni, és az egyetem nincs messze tőlünk, jogosítványa is van, szóval nem hinném, hogy egyrészt kapna kollégiumot, másrészt, hogy szeretne e.


Ha "rajtunk maradna" a ló az sem lenne probléma, tekintettel, hogy már lefelé építjük a karierünket, és az említett föld pont arra lett vásárolva, hogy kicsit lelassuljunk. Gyermekként mi is lovagoltunk, szóval bár egy lóról kérdeztem, de ha most úgy ítéljük, hogy ez vállalható dolog, akkor több is lehetne, csak hogy ne unatkozzon egyedül. :)


Tényleg hálás vagyok a válaszokért!

2022. nov. 16. 17:08
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
A “ne unatkozzon egyedül”-re még annyit, hogy nem is szabad egyedült tartani. Kifejezetten TILOS. Kell mellé még egy ló vagy póni, de minimum szamár. Bele is betegedhet az egyedüllétbe.
2022. nov. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!