Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan kell a lovat ügetésben...

Hogyan kell a lovat ügetésben elindítani?

Figyelt kérdés

2023. szept. 13. 17:25
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

10

Nem kell senkinek bizonyítani a másiknak semmit. Jómagam igyekszem mindig a kimondott dolgokat elemezni, kideríteni mennyi lehet belőle igaz, még akkor is, ha azt egy olyan ember mondja nekem, aki egy hete lovagol. Mert tudhat olyat, amit én nem, és ha hülyeséget is beszél jöhet olyan inspirációm azáltal, hogy figyelem rá, aminek igenis hasznát tudom venni. Mindenkitől lehet tanulni.

Kezdhetném én is sorolni ( 5ös és 7es vagyok) a tömérdek magyar és angol szakkönyvet, amin keresztül rágtam magam, mert egyébként igenis fontosak a szakkönyvek.

"Bocsi, de lovagolni nem szakkönyvből kell megtanulni...."

Sok olyan személytől hallottam már ezt a mondatot, akik ezzel takaróznak azért, mert nem akarnak időt fordítani erre a típusú tanulásra, mert valójában nem viseltetnek olyan mély motivációval a lovakkal való foglalkozás iránt, hogy erre áldozzák az életüket. Mert legtöbbeknek a lovaglás csak egy sport vagy hobbi. Még sok olyan embernek is, aki versenyszinten próbál megélni belőle.

Lehetséges azért, mert korábban nem látott olyan példát, ami másra sarkallta volna, de lehetséges, hogy tényleg nem akarja az élete középpontjába állítani a lovakat. És ezzel semmi gond nincs, de a szakkönyvek véleményem szerint is fontos elemei egy lovas fejlődésének, főleg ha nyitottá válik a lovaglás mélyebb megtanulására, illetve szakmai vitákban való részvételre, ezzel is tanulásra.


A ló nagyon intelligens állat, rengeteg mindenre meg lehet tanítani. Valahol csupán hangjelzésre dolgoznak, valahol az egész világon elterjedt ülés-csizma-szár a fő segítség, valahol csak az ülés ( amivel szintén megvalósítható az összes mozgásforma, magasiskolai feladat is ugyanúgy ahogy mindaz, ami a többi ágazatnál), és sorolhatnám. Ezek persze az adott ágazatban kiképzett lovakra vonatkoznak, amik már megkapták teljes körű képzésüket. (Mert nyilván csak üléssel nem képeznek lovat, kellenek hozzá más segítségadások is)


Szóval lehet a másikat leszólni, ahelyett hogy szakmai vitában vetnénk össze az érveinket és tanulnánk, de nem vezet sehova. Itthon a lovas kultúra szerves része, hogy az edző nem hibázik, mindig igaza van, és külsős edző gyakran be sem teheti a lábát a portára. Miért jó ez? Egyrészt megakadályozza a közösségi tanulás által szerezhető tapasztalat és tudás megvalósulását, másrészt feleslegesen tesz nyomást az edzőkre és a tanítványokra is.

2023. szept. 14. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
82%

9- es vagyok.

Kedves 10 - es:

Sajnálom, hogy ennyire beszűkült világban élsz és számodra a szakkönyvek semmit nem jelentenek. Meg is látszik, hiszen egyetlen egy pontos hozzászólás nem érkezett a kedves kérdezőnek csak olyanok amelyek félre vezetik őt. Nem, sosem állítottam, hogy szakkönyvekből kell megtanulni lovagolni. Hisz ez butaság. De ahogyan előttem is írták ezek mind szerves részei annak, hogy valaki többet tudjon. Nyugodtan vond meg őket magadtól, de akkor törődj bele abba, hogy kevesebbet tudsz mint az aki sok szakkönyvet végig böngészett már. Ennek ellenére az előttem szóló illetve az ő általa írt 5- ös illetve 7- es válasz sem helyes. De felesleges ezen az oldalon vitákba keveredni emberekkel úgyis mindig mindenki azt állítja, hogy az ő válasza a helyes.

2023. szept. 14. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
30%

a 11 és 12 - nek!


Na jó, hát látom nem sikerült megérteni, amit írtam....


No, nem baj. Akkor mégegyszer.


Lovagolni MEGTANULNI, NEM SZAKKÖNYVBŐL KELL. Én ennyit mondtam.

Ha annyira szeretitek a szakkönyveket, akkor tudnotok kellene, hogy pontosan mire is valóak.

Arra, hogy olyannak, aki az ALAPOKKAL MÁR RENDELKEZIK, annak adjon egy plussz tudást, hogy elmagyarázzon tudományos szinten olyat, amit eddig csinált a lovon és talán érezte is, de nem tudja az okait, hogy mi miért van.

Na erre való a szakkönyv.

Olyanak, aki az alapokat már tudja.


Aki viszont még az alapokat se ismeri, annak nem való. Na erre mondtam, hogy "nem szakkönyvből kell megtanulni a lovaglást" .

A szakkönyv a lovastudás továbbfejlesztésre jó (és arra is találták ki..)


Aki nem élte át valóságban, hogy milyen érzés a lovon ülni, az olvashatja ezerszer is Dr. INA G. Sommermeier " A helyes ülés" c. művét - ami szerintem egyébként nagyon jó szakirodalom, nem fog belőle érteni és tudni semmit.

De aki már ült lovon, az pontosan tudni fogja miről van szó a könyvben.


Na erről beszéltem.

2023. szept. 14. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%
Figyelj akkor te nem értetted meg azt, hogy én sem ezért írtam. Te írtad az első kommentemre hogy lovagolni amúgy sem szakkönyvből kell megtanulni. Miért én azt írtam valahol?? Szerintem nem. Belekötöttél a szakkönyvekkel kapcsolatos mondatomba, miközben egy szóval sem állítottam azt, hogy ha azt valaki elolvassa megtanul lovagolni. Szerintem mindenki tisztában van vele mire is valók. Ha meg ugyanazt gondolod hogy fontos, hogy valaki olvasson is róla akkor miért kötsz bele valamibe amivel egyetértesz? Az ilyet sosem értettem.
2023. szept. 14. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%
#7 attól tartok, hogy a szétcseszett, érzéketlenné püfölt idős iskolalovak esetében (amiből manapság szinte minden lovardában van) sajnos nem segítenek az elsődleges segítségek, és #6-os mödszereivel kell tovább próbálkozni.
2023. szept. 14. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

#15

Abszolút egyetértek, de a szabály, hogy a másodlagos segítségeket addig kell fokozni, amíg hatásukat el nem érik itt is érvényes. Ha a lovas nem kisebb jelzésekkel jelzi és utána vált határozottabb jelzésekre, akkor a ló sosem fog leérzékenyedni. És tudom, hogy iskolalovat nem fog tudni ezzel helyrehozni, de személy szerint én nem is vagyok a befásult iskolalovak használatának a híve.

2023. szept. 14. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
46%

16!

Lehet, hogy nem vagy az iskola lovaglás híve, de valahol meg kell tanulni az alapokat. Ha egy futószáron fix lovast szabadon engedsz, az eleinte bénázni fog. Egy összerakott vagy egy "egy emberes" ló túl szenzitív lesz neki. Olyan ló kell ami tolerálja a kezdeti ügyetlenségeket, ugyanis senki sem úgy született, hogy tökéletesen lovagolt. Iskolalónak lenni nehéz kenyér egy lónak, mi vigyázunk rájuk, igyekezzük egyenletesen terhelni. Viszont ha időnként össze vannak lovagolva nincs semmi gond. De sok helyen sajnos nem az van. Az se előnyös, ha valaki háznál tanul lovagolni, mert 10-ből 8, hogy is mondjam nem a "klasszikus" módszerekkel lett belovagolva, hanem sokszor tanyasiasan. Tisztelet a kivételt képező igényes hobbistáknak, aki a helyes lovaglásra is törekednek.

Az, hogy milyen jelre üget a ló, az a tanítás kérdése, ha te azt tanítod, azt jutalmazod, hogy ha háromszor megpaskolod a vállát arra ügessen, akkor nyomkodhatod a csizmával nem fog rá csinálni semmit, mert nem azt ismeri.


Az elsődleges, illetve másodlagos segítségről annyit, hogy az az elsődleges, amit meztelül ülve a lovon is tudsz alkalmazni testsúly, csizma, kéz. Ezen az elven hang is ide tartozik, de a klasszikus lovaglás másodlagos segítségként említi. Másodlagos minden, amit fel kell venni. Edzőin is így tanították, de még Decsi Enikő díjlovas edző, aki nem mellesleg Dallos Gyula tanítvány is így mondja. De mi biztos hülyék vagyunk.

A szakkönyvek olvasása pedig igen is hasznos az edzővel történő lovaglás mellett, mert edzésen hiába ad le az ember egy halom elméleti anyagot is, a lovas sokszor épp az aktuális feladatra koncentrál és nem marad meg a plusz információ. Ezért szoktam a lovasaim számára könyveket ajánlani, ezeket számon is kérem, mert az edzői munkát segíti. Plusz szoktam tartani elméleti órákat és konzultációkat, hogy ha vannak kérdések meg tudjuk tárgyalni.

2023. szept. 14. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
64%
17- es végre valaki akivel egyet tudok érteni és végre valaki aki helyesen írt le mindent.
2023. szept. 14. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 17!

16 vagyok.

Nagyon félreértettél.

Nem az iskolalovaglást ellenzem, hanem a befásult állapotot.

Az, hogy egy ló megtanulja ignorálni a felesleges/nem akaratlagos jelzéseket nem egyenlő azzal, hogy befásult legyen. Egyetértek azzal, hogy nem jó érzekeny, túlképzett lovat adni kezdő alá. Szóval se állítottam ennek az ellentétét. Ez viszont közel sem azt jelenti, hogy a lónak mentálisan befásultnak kell lennie. Jó instrukciókkal és felügyelettel, kellő irányításaal könnyedén lehet mentálisan frissen és tanulékony állapotban tartani egy lovat. Egy kiegyensúlyozott ló nem fog jobban ijedezni, mint egy befásult társa, aki sosem mondhat nemet semmire.


Úgy gondolom mindenki másképp tanult meg lovagolni, másképp kezdte, de ez nem jelenti azt, hogy csak úgy lehet megtanulni. Persze beszélgethetnénk órákat erről, és gyanítom tudnánk közös nevezőre jutni, ha nem azon lenne a hangsúly, hogy meggyőzzük a másikat. Én az én véleményemet mondom, amin bármikor szívesen alakítok, ha észérvekkel megértem miért kellene másképp gondolnom.

Én is pont úgy vélekedtem ezekről mint az előttem szólók, sokszor beleestem ebbe a túlzott kritikus gondolkodásmódba is.

Nyitott vagyok mindenféle véleményre, és kíváncsian várom mit tanulhatok belőle.

Szomorúan érint, hogy a 12-es válaszoló úgy véli ő birtokában áll egy 'helyesebb' tudásnak, és mégsem hajlandó a közösségi tudás útjára bocsájtani. Lenéző az oldalt használókkal szemben, nem tartja méltónak őket arra, hogy valójában elmondja mit tud, de arra nem sajnálja az energiát, hogy elmondja, mi nem tudunk jól valamit. Így ha mégis meggondolná magát nagyon nagy nyitottsággal és kíváncsisággal olvasnám a válaszait.

Vissza egy kicsit 17-eshez. Tudom, hogy a magyar lovas kultúra szerves része Dallos Gyula, és még sok más ember, akinek a szavait idézni lehet. Én nem is akarom leszólni, tanultam én is tőle személyesen jópár éve, s azóta számomra sokkal értékesebb információkkal és útmutatással szolgáló szakembereknél volt szerencsém tanulni, nem csak a lovassportok területén, hanem olyan területein is a lovakkal való foglalkozásnak és/vagy lovaglásnak, amelyet a média az elmúlt évtizedekben nem kapott így fel, mint az olimpián szereplő sportágakat.


Egyértelmű, hogy teljesen más irányzatot képviselünk, én ezt teljes mértékben el is fogadom, mindenki járja a saját útját. Nem akarok meggyőzni senkit semmiről, viszont amit tapasztaltam és tanultam szeretném a közösségi tudás 'oltárára felajánlani', hogy akik szeretnének nyitott szemmel járni megkapják a lehetőséget, hogy eldöntsék mennyi igaz szerintük abból, amit én írok. A szakkönyvekkel is ugyanígy, mindent kellő, de nem túlzott kritikával igyekszem olvasni, sosem szent igazságnak titulálni valamit, amit valaki nagy név írt, és mindig kellő nyitottsággal igyekszem kezelni bármi olyan információt, ami akár teljesen szembemegy a korábban tanultakkal.

2023. szept. 15. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!