Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Vajon ez egy bizalmi kapcsolat...

Vajon ez egy bizalmi kapcsolat jele a lónál?

Figyelt kérdés

Van egy lovam, most tíz éves, herélt. 5 éves korában vettem meg.


Tavaly márciusban átvittem egy másik istállóba, mert kezdett veszélyessé válni a boxban, sunyított, nyergelés közben oda akart szorítani a falhoz, stb... Ott boxban élt.


Itt egész nap kinn van a mezőn a többiekkel (4 hektáron vannak) és este alszik csak a boxban.


Sajnos mivel messzebb van az istálló, én még dolgozom és van egy gyerekem is, nem tudok mindennap kimenni hozzá, csak hetente kétszer, max háromszor. Az edző szokta lovagolni, meg néha odaadja egy-egy jobb lovasnak, ha éppen nem vagyok ott.


De ha megyek, mindig kap répát, lócsemegét, sokszor búzakàsàt, amit imàd.


Egy ideje extrém bújós lett. Ha megyek, már kinn van a feje a boxból, hegyezi a fülét (reggeli óra előtt nem viszik ki, mert a mezőn nehéz elkapni, ha esti óra van akkor pedig màr benn van a boxban). Sokszor, ha ki van kötve ápoláshoz, nyergeléshez, vagy éppen a patamosóban, odateszi a fejét a mellkasomhoz, és képes jó 10 percig így maradni... (persze akkor simogatom, beszélek hozzá). Utóbbi időben kétszer volt egy patafertőzése, ekkor egyszer kitettem egyedül egy karámba, folyamatosan jött utánam, keresett a szemével, nem mozdult mellőlem. Sétàltam mellette, megálltam, akkor ő is. Tegnap kimentem megnézni a mezőre. Őurasága nagyban legelt a fáról, de utàna odajött és ott legelt a közelemben. És amikor elindultam kifelé, akkor megintcsak elindult utànam, hegyezve a fülét, majd a kapunál kb negyed óráig ott állt mellettem, dörgölte hozzám a fejét. Pedig most nem volt nálam se répa, se semmi...


Ez vajon nekem szól, vagy azt hitte, megint kajàt fog kapni? Hagyhatjuk a lónak, hogy dörgölőzzön? Ha pl vakargatom a nyakát vagy a szügyét, akkor a felső ajkát előretolja, kinyújtja a nyakát, hátsó lábait hátratolja, és szinte rám dől.


Annyira szeretném megérteni,mit jelent ez nála, persze jól esik de nem akarom hogy esetleg olyan dolgokat hagyjak neki ami később pl a tiszteletlenség jele lehet, és veszélyes lehetne. Pláne, hogy most lépünk abba a szakaszba, hogy a lányom (aki a lóval egy idős) elkezdhet rajta lovagolni (ő eddig pónikon lovagolt). Szóval szeretném, ha inkább a bizalom jele lenne, mint az esetleges tiszteletlenségé (mert a régi helyünkön veszélyesnek lett titulàlva, sokszor kötőféken vezetve kirúgott az ember felé, és elvágtázott, nem hagyta magát megfogni. Itt az új helyén néha még próbàlkozik, hogy kitépi magát a kezemből és elszalad, ha csak kötőféken van (múltkor konkrétan bement a lovász házába...) de utàna már engedi magát megfogni, nem rugdos...



márc. 17. 05:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Mindenképp bizalom jele, ha érdeklődik irántad, nem fél tőled, és egy ilyen kapcsolatra lehet alapozni a ló képzését. Amiket felsoroltál egyáltalán nem ördögtől való dolog. A lovak egymás között is kurkászással erősítik kapcsolataikat, a testtartása eközben (miközben a szügyét vakarod) arról árulkodik, hogy jól esik neki.

Viszont fontos kiemelni, hogy a lányoddal szerintem nem szabad addig elkezdenie dolgozni, amíg a tisztelet ki nem alakul. Ezeken tudsz dolgozni különféle feladatokkal földről, de ha nem vagy ezekben jártas, mindenképp hívj szakembert, mert simán elfajulhat jobban is, mint amilyen volt. A lovak között a hierarchia elsődleges alakító tényezője, hogy ki mozgat kit. Ha ő odalép hozzád, te arrébb lépsz, és ez fordítva nem tud megtörténni (arrébbléptetni, arrébb küldeni stb), akkor az valószínűleg azért van, mert alatta állsz a rangsorban. Emögé semmilyen személyes vagy érzelmi alapű dolgot nem kell beképzelni, ilyenek a lovak. Ha nem látja benned a jó vezetőt, nem fog tisztelni. Nem kiskutya, hogy csak szeretetből szót fogadjon (tudom ott is kell a tisztelet, de ez lovaknál mégiscsak más).

Ami nagyon fontos a következetességnél, korrekcióknál, hogy a korrekciókra ne büntetésként, hanem következményként tekints. Az egyedüli dolog, ami megkülönbözteti a következményt az erőszaktól, az az érzelmi töltete. Egy ló fenyegetésnek veszi, ha negatív érzelmekkel ( félelem, indulat, harag, vagy 'namajdénmegmutatom') próbálod korrigálni ( például csípésnél orrbavágva), és ilyenkor a fenyegetésre egyből előjön az 'üss vagy fuss' reakció, ezt biztosan hallottad már. A te lovad valószínűleg az előbbi mellett döntene. Tehát a te feladatot, hogy az ő nem kívánatos viselkedését ne vedd személyes sértésnek, és a következményét negatív érzelmek nélkül aktiváld.

Alkalmazd a kiképzése elveket, amiket ha nem ismersz, szintén hívj szakembert ( nem akarármilyet, hanem földi munkában jártasat, de sajnos kezdőként nehéz jót találni).

Valójában arról van szó, hogy vettél egy fiatal lovat, aki tanulékony volt, és megtanulta mit és hogyan tehet meg, még akkor is, ha ezt nem célorientáltan tette. Csak most a kiscsikó felnőtt, és van egy neveletlen, képzetlen felnőtt lovad, akit a helyedben egy percre sem foglalkoztatnék a lányoddal, már ha nem akarod őt veszélynek kitenni.

márc. 17. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ.

Természetesen egyedül sosem ültetném rà a lányomat, csak az edző felügyelete alatt.

Ezeket még meg fogom nézni, hogy hogyan viselkedik ha pl odébb akarom léptetni (nyergelésnél pl elég megnyomni az oldalát, és átmegy a másik oldalra). Azzal nincs baj, hogy csípés esetén kap egy orrba vágást, ezzel pl következetes vagyok. De a többire is igyekszem akkor odafigyelni, és egy kicsit több szabadidomítást csinálni. Amúgy nyeregben abszolút nem veszélyes, már lovagoltam zabla nélkül, kötőfékkel és csak nyakzsinórral is, vágtából is szépen fel tudtam venni, de talajmunka esetén van még vele gond.

márc. 17. 07:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!