Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lovat tartóktól, lovasoktól...

Lovat tartóktól, lovasoktól kérdezem: egy ló meddig mehet el az engedelmességben? Mit lehet tőle kérni?

Figyelt kérdés

Már régóta foglalkoztat, hogy elérhető az a bizalom és KÖTŐDÉS a lóval, ami lehetővé teszi az olyan feltétlen engedelmességet, amit egy átlagos kutya képes megtenni a gazdájáért.

Tudom, hogy két különböző faj, különböző életmód a ló és a kutya, de szeretnék abban a gondolatban bízni, hogy elsősorban a lótartás és a lovak felé támasztott követelmények miatt van különbség, mivel a kutya mindenhol ott van, ahol mi, mindenben részt vehet, amiben mi is, ráadásul épp ezért hangsúlyos náluk, hogy szabdon is engedelmeskedjenek. Ha egy lóval olyan közvetlen, állandó kapcsolatot tudnánk megoldani, mint a kutyával, akkor a ló is képes lenne egy órán át várni (bolt, más udvara, stb. előtt), szabadon, kötöttség nélkül, csak a mi kérésünkre (helybenmaradás)? Csak az érdekel, hogy képes lenne-e rá, ha nem éri konkrét atrocitás közben, nem akarna hazamenni, körbejárni legelni... és ha éri rossz élmény, akkor sem futna világgá.

Elérhető, hogy a ló megtanuljon szabályosan követni minket órákon át, anélkül, hogy törődne a környezetével, és csak a feladatával törődve?

És hogy 20x magamhoz tudom hívni fél órán belül, és ő huszadiknál is repülne a hívásra?

Lehet tőlük ilyen szintű engedelmességet és odaadást kérni?


2011. jan. 20. 21:33
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A lovakkal sok csodálatos dolgot ellehetérn...de nagyon sok munka,idő ...

És első sorban az kell, hogy az a ló feltétel nélkül bízzon benned.

2011. jan. 20. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Ehhez sok türelem, gyakorlás és munka/tanulás kell a lónak és lovasnak egyaránt. Olvass utána a parelli módszernek, illetve ajánlom Monty Roberts (a suttogó) könyveit.

[link]

http://www.youtube.com/results?search_query=parelli+natural+..

2011. jan. 20. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Örülök a pozitív véleménynek :)

Azért tettem fel a kérdést, mert egy teljesen másfajta kapcsolatot látok mindenhol, nem olyan személyes és bizalmas, és még senkit sem láttam, akinek a lova olyan "behódoló" volt, hogy minden kérését teljesítette.

De még nem is hallottam "lóhűségről", csak régi történetekben, hogy vaolt, akinek "hűséges lova", sőt "bajtársias lova" volt. Sok ló többnyire engedelmes lovas alatt, de nagy hisztit tud csinálni minden más, mindennapi dologban. Tehát hogy pont erre a kapcsolatra nem koncentrálnak az emberek... A legtöbbnek egyszerű hobbieszköz, vagy jó a tudat, hogy van neki lova...

Sőt már szinte velem is sikerül elhitetni, hogy a ló arra való, hogy elvigyen a hátán, mint egy bicikli.

2011. jan. 20. 21:55
 4/13 A kérdező kommentje:

Másodiknak: nekik meglenne az eszközük és a képességük rá, ismerem ezeknek az embereknek a munkásságát, de pont mivel nagy a felelősségük, és elég nagy céljaik vannak, ők sem tudják azt csinálni, amire gondoltam. Hogy a ló úgy kíséri a mindennapjaikat, ahogy egy kutya. Persze itt, falun. Van nálunk egy lovas, aki így csinálja (lóháton jár boltba, aztán kiköti, lóval megy másik településre rokonokhoz, stb.), de ő nem tanította rá (mert szerinte nem lehet egy lovat), hogy kényszer és ide-oda kötözgetés nélkül is azt tegye, amit kell.

De ha belevágnék, akkor az ilyen emberek útját járnám végig. Montyn és Parellin kívül is találtam szép példáját a korlátok nélküli együttműködésnek (például Pignon, Lorenzo).

2011. jan. 20. 22:04
 5/13 MME ***** válasza:

Én is hinni merem, hogy el lehet érni ilyen hűséget és ragaszkodást lónál, de ahhoz nemcsak az kell, hogy jó módszereket alkalmazz, hanem teljesen közös élettér, sok közös kaland is, mert ez is egy élethosszig épülő folyamat, mindig van alkalom arra, hogy elveszítsd a ló bizalmát, ezért mindig ebben a tudatban kell élned, ennek kell szentelned az életed. Van egy magyar ember is (szégyen, hogy elfelejtettem a nevét :( aki tudja, segítsen), neki arab telivére volt, és még a házát is megosztotta a lóval. Vele szoros volt a kötődés, könnyen elérhette azt a lónál, amit szeretett volna.

Ha kutakodsz, valószínűleg találsz arra is példát, amit te szeretnél megcsinálni a lovakkal. Nem hinném, hogy nincs olyan ember, aki ezt már megvalósította, csak arról a suttógóról még nem hallottunk :)

Ha találsz valamit, engem is érdekelne ;)

2011. jan. 20. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Azért azt vedd figyelembe, hogy a lovak menekülő, növényevő állatok, a kutya pedig egy emberekhez szocializálódott ragadozó... Teljesen másképp viselkednek, ezért érdekes lenne elvárni tőlük, hogy ne törődjenek a környezetükkel csak utánunk ügessenek, és azt se várhatod, hogy ne ijedjen meg egy számára rossznak vélt dologtól, tárgytól, akármitől.
2011. jan. 20. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Ebben igazad van, csak ha célirányosan erre vették volna az utat, akkor most közelebb kerülnénk ehhez az alkatú lóhoz. Bár régen a csatalovakat passziválták az ilyenekre, és úgy vélik, hogy jellemzően agresszivitásra nevelték őket, hogy megállják a helyüket, és ne a menekülés jusson az eszükbe. Ezt csak példaként írom!

Elvégre a lovak is ragadozók voltak hajdanán. Általában innen származtatják a cow sense-t is. Meg még maradt ragadozófoguk is :)

2011. jan. 21. 03:12
 8/13 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés. Szerintem ahhoz, hogy egy lóból ki tudd ölni a menekülő állatot- ha egyáltalán ez lehetséges-, ahhoz valami iszonyat sok munka kell.

Még azt talán el tudom képzelni, hogy leszállok a bolt előtt és azt mondom, hogy maradsz, és talán ott is marad.

De mi van akkor ha közben pl megtámadja egy kutya, vagy jön egy számára ismeretlen és félelmetes inger?

Először a menekülési ösztön fog bekapcsolni, nem pedig az jut eszébe, hogy hoppá nekem itt kell maradnom.


De véleményem szerint nem lehetetlen. Viszont a mai lótartási kultúra a mennyiségre törekszik,és nem a minőségre. Egy ló sok-sok kézen átmegy, talán bele is fásul az emberekbe, az erőszakba, monotonul elvégzi a munkáját és ennyi.


Nagyon sok lovast ismerek a múltamból adódóan de egy kezemen meg tudom azt számolni, hogy ki áll úgy hozzá a lovához, hogy ő nem egy ló, ő a társam.

2011. jan. 21. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=XqVLY8YfbEo


Szerintem ez már hasonlít egy kutyás viszonyra.

De teljesen nem lehet várni tőle kutya-dolgokat, hiszen a két faj teljesen eltérő viselkedésű, ragadozó, zsákmányállat.

Azt, hogy a ló őse ragadozó lett volna, még nem olvastam, de lehet én vagyok tájékozatlan...

2011. jan. 21. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
2011. jan. 21. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!