Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Egy nyers lovat lehet-e zabla...

Egy nyers lovat lehet-e zabla nélkül vezető, illetve futószárhoz szoktatni? 1-éves csikó, és ha igen, hogy kezdjem el?

Figyelt kérdés
2011. márc. 22. 12:49
 1/8 anonim ***** válasza:
60%
Csakis! Tedd rá a kötőféket és a futószárat és járasd körbe fokozatosan egyre nagyobba,váltott irányokba!
2011. márc. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Úgy ahogy az első írta. Nem szabad még zablát tenni a kis szájába :)

Én úgy csináltam a saját csikómmal, hogy megkértem valakit, hogy segítsen. Ő állt a kör közepén, én pedig kezdtem vezetni körbe a csikót, egyre nagyobb köröket írva, aztán pár kör után rájön, hogy mit kell tennie, és megy neki magától. ha be akar jönni, csak pattints egyet az ostorral. Másik kézre ugyanez. Van amikor több ideig eltart, míg rájön, mit vársz tőle, de működik :D

2011. márc. 22. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

egyetértek,de az ostort inkább hanyagolnám.

aki nekem segített szintén egy 1 éves csikónál,az is csak pattintott egyet az ostorral a ló meg ugy menekült hogy huzta vagy 20 métert a srácot,tehát azt még hanyagolnám,mert nagyon megijed töle.

2011. márc. 22. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
74%

Ismerősöm parellivel lovagolta be a lovát, 1 évesen vette 3,5 évesen lovagolta be, most 4 éves az a ló és még életében nem érzett zablát a szájában.

Ha már megy a vezetés, akkor jöhet a futószár. Utóbbi eleinte 2 emberes dolog, egyikőtök fogja benn a futószárat, míg a másik körön vezeti a lovat. Jutalmazni lehet, de ne kajával, inkább dicsérettel. Na és azt se felejtsük el, hogy 1 évesen még igencsak "gyerek"ló. Az ostorral is előbb utóbb meg kell ismertetni, amihez jó alapot nyújt a parelli első, avagy barátkozós játéka, ahol megtanítod neki, hogy nem kell félni dolgoktól (pl ha kellőképpen bízik benned akár zörgős nylon zacskót is húzogathatsz rajta holt nyugalommal).

Sokan ellenzik, de szerintem nagyon jó módszer a kezdetekhez a parelli, mert segít jó kapcsolatot kiépíteni a lovaddal és nem csak a westernlovasoknak szól, hanem mindenkinek, aki lovagol vagy lovakkal foglalkozik. Itt egy honlap ahol sok jó dolog van róla, közte a 7 játék leírása (az oldal közepefelé) [link] youtube-on is rengeteg video van ezzel kapcsolatban


Példaként itt az első játék leírása:

1. Játék – A Barátkozós Játék

Ez a játék bizonyítja be lovad számára, hogy nem fogsz úgy viselkedni, mint egy ragadozó – mivel ő annak tart minket. Azt, hogy barátságos vagy és hogy megbízhat benned. El kell nyerni a bizalmát, amelynek során képesnek kell lenni barátságos módon bárhol (bármivel) megérinteni a testén. Azok a pontok, ahol nem hagyja, hogy megérintsd, mutatják meg fenntartásait veled szemben. A közeledés és visszavonulás politikáját alkalmazva, olyan helyeket érintsünk, simogassunk a testén, amit megenged, anélkül, hogy bárhol is erőszakosak lennénk. Ezt követően bizalmát növelhetjük a vezetőszár hátára dobálásával, nylon zacskóval, esőkabáttal, nyeregalátéttel való simogatással. De ez történhet szinte bármivel, amivel csökkenthetjük szkeptikusságát. Egyre feltétlenül ügyeljünk: lovunk laza vezető száron legyen és semmiképpen nem lehet feszes a kötél vagy netalántán lovunk kikötve.

A Barátkozós Játék fontos elemei: mosoly, nyugodtság, ritmusosság, közeledés és visszavonulás politikája, deszenzibiláltság (az állapot, amikor lovunk nyugodtan tűri, hogy az ostor botjával csapójával, a kötéllel, de bármivel is simogassuk vagy azokat akár rá is dobjuk.)

2011. márc. 22. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
köszönöm!!
2011. márc. 23. 05:21
 6/8 anonim ***** válasza:

Nekem Április közepén lesz 1 éves a csikóm!

Nem szabad zablát tenni a szájába bár nekem lovasboltba azt mondták, hogy van csikózabla azzal lehet szoktatni de nem vettem ráér még a picikém megtanulni! :)


Mi úgy tanultuk meg a futószáraztatást, hogy 20 kört mentünk jobbra 20 kört balra. Majd utána 1-1 kört mellette futottam majd hosszúra engedtem a futószárat és ment szépen körbe.Nem mondom azt, hogy tökéletesen ment de 1-2 hét után már szépen ment futószáron! :)

2011. márc. 26. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
minimum 2 évesen ráér,de inkább 2,5 évesen a zabla ! :)
2011. márc. 26. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi!!!
2011. márc. 28. 06:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!