Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi a kehesség és a kólika?

Mi a kehesség és a kólika?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 23. 18:28
 1/7 anonim ***** válasza:
A kehesség léguti megbetegedés, tulajdonképpen gyógyíthtatlan tüdőbetegség. Lovaknál a leggyakoribb. A kólika bélfertőzés, embereknél is gyakori.
2011. ápr. 23. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A kehesség tüdőtágulat, gyógyíthatatlan és visszafordíthatatlan betegség. Kezelni lehet, de a végső stádiumban nem sok sikerrel.

A kólika bélcsavarodás, vagy bélelzáródás. Azért jön létre mert a lovaknak nincs rekeszizmuk és a hashártyájuk sem tartja jól a beleiket, ezért ha a táplálék egyenlőtlen eloszlásban van a belekben, akkor könnyedén elmozdulnak. A kólika lehet nem túl súlyos és életveszélyes is. Van amikor egy egyszerű szódabikarbónás, injekciós kezelés elmulasztja, de van, hogy műtétre van szükség, és még akkor sem biztos, hogy a ló felépül.

2011. ápr. 23. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Előző te valami elnéztél, mert rekeszizom van lóéknál is...
2011. ápr. 23. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Juj köszi, tényleg! Akkor rosszul emlékszem, csak 1x magyarázta a doki, nem akartam hülyeséget írni. Na de a lényeg az, hogy tulajdonképp semmi nem gátolja a beleiknek a csavarodását, és ezért a rossz tápláléktól, vagy a helytelen etetéstől is létrejöhet. Vagy akár egy sima hempergéstől is.
2011. ápr. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
És akár bele is halhatnak.
2011. ápr. 25. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A kólikának elég sok oka lehet, a kedvenc lovam pl. azért kólikázott nem egyszer, mert nem bírta megemészteni a zabot (ha egyben volt). Azóta darálva kapja.

A lényeg, hogy nem szabad hagyni, hogy a ló lefeküdjön, folyamatosan járatni kell. Ha hempereg, összecsavarodhatnak a belei.

Tipikus tünetek: a ló szokatlanul sűrűn lefekszik, nézegeti, esetleg csipkedi is a hasát.

Ha a ló a járatás közben nem trágyázik, ajánlott kihívni az állatorvost, mivel egy ilyen lassabb eset, amikor láthatóan szenved a ló, vagy súlyosabb, hirtelen kólikás roham könnyen halálos is lehet!

16-22 óráig kint voltam a paccnál, majdnem belehalt a drágám, mert amikor lefeküdt a bokszban, beszorult, úgy kellett kihúznunk :( Aztán egyszerűen nem érdekelte az ostor, nem volt hajlandó mozogni a karámban, amikor felültem rá úgy "natúran", velem együtt lefeküdt... :( Állatorvos szeretnék lenni, és ez az eset nagyon yoo lecke volt. Eklég sokmindent ki kellett bírnia, mert kezdett durvulni a helyzet, és a doki elég sokmindent csinált vele... Én kezelhettem az infúziót. :) A paci pedig végül teljesen felépült^^

2011. máj. 3. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A kehesség egy aszthma féle, léguti szűkülés, elzáródás, ilyesmi. Sokat segít az ilyen lónál, ha kint tartjuk non-stop legelőn (ridegtartás, félridegtartás), vagy ha a poros szénát beáztatjuk etetés előtt de nem tárolhatoid vizesen sokáig, különben akkor kap kólikát, ami pedig olyan, mintha neked fáj a hasad. A belek zavarának szinte az összes baja sorolható ide. Jelei izzadás, idegesség, has felé kapkodás, súlyosabb esetben lefekszik, hempereg, ilyenkorjártatni kell, hogy ne feküdjön le.
2011. júl. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!