Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Milyen esetben indokolt a...

Milyen esetben indokolt a feszítőzabla használata?

Figyelt kérdés
Egy olyan lovas, akinek van elég tapasztalata és szakmai tudása, az milyen esetekben használhat feszítőzablát. Sokan ellenzik a feszítőt, és részben meg is értem De, ha mégis, ennek ellenére nagyon menőkés a ló, akkor a lovas mit tehet (nem a pályán, hanem mondjuk vadászlovagláson, versenyen, vagy olyan helyen, ahol azért nem vihet el a ló.
2011. nov. 2. 21:54
 1/9 A kérdező kommentje:
pontosítok, nem csak, hogy nem vihet el a ló, hanem ahol szükségeltetik a gyors megállás, vagy tempó csökkentés)
2011. nov. 2. 21:55
 2/9 anonim válasza:
73%

sokat foglalkoztam zizisebb lovakkal, mindig kifogtam őket és szerettem velük dolgozni


a feszítőzabla szerintem egy haszontalan eszköz, ami felesleges fájdalmat okoz a lónak


ha eleget foglalkozunk egy lóval, össze vagyunk szokva akár zabla nélkül is lovagolhatjuk


a zabla szerintem csak a kommunikációt segíti, így feszítő nélkül is finoman kell vele bánni, sok ló nem lassítási jelként fogadja a zabla feszítését, hanem alapvető ösztöneiknél fogva csak a fájdalom elől menekülnek- így előfordulhat hogy az ellenkező reakciót váltod ki az állatból és csak többet ártasz vele


dolgoztam már 20 év feletti elég makacs lovakkal is és szinte minden esetben el tudtam érni a célom, de feszítőt sosem használtam, büntetésnek abszolút rossz példa

2011. nov. 3. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
63%

A feszítőzabla csakis arra való, hogy minél finomabb szársegítségekkel lehessen jelzést adni a lónak. Nem véletlenül, hogy westernben, díjlovaglásban is csak a haladóbb versenyzők használják.


Egy elcseszett lovat nem lehet megfogni feszítővel se, ha nagyon menni akar. Ha így próbáljuk, akkor csak érzéketlen lesz a szája, vagy kifeszíti a fejét, hogy elmeneküljön a fájdalom elől, vagy épp a fájdalom miatt rohan tovább. Ha kifeszíti előre a fejét, beesik a háta, és hamar tönkremegy. Nem is kényelmes egy merev háttal közlekedő ló, és látványnak is rossz.

Menős lovakhoz inkább hackamore-t szoktak használni, de az is egy durva eszköz tud lenni.

2011. nov. 3. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
23%
Ha netan csataba indulnal egy tonnas vadsagra kikepzett csatamen hatan ahol fel kezzel harcolnod kell masik kezzel pedig kurtszora visszafordutod a lovat hogy menekulest szinlejetek. Na itt elkel a feszitozabla. De gyakran hasznaltak a marhaterelok is, mivel ott is csak egyik kez volt szabad.
2011. nov. 3. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
78%
ez a feszítö zabla olyan kényszerítő eszköz mint a segédszárok ,nem azért lassít le a ló mert elfodadta a lovas jelzését hanem azért mert rá van kényszerítve de bizonyos esetekbe ha nem lenne akkor elérhetetlenek lennének bizonyos dolgok a ló és lovasa számára.indokolt olyan lovaknál amelyikeknek korábban rossz szárkezelésel tönkre tették anyira a száját ,hogy szinte más zablára nem is reagál még ha a világ legjobb lovasa ül rajta akkor sem.
2011. nov. 3. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
54%
Az nagyon elcseszett ló lehet akkor, egy jó lovas azért a legtöbb elrontott szájú lovat meg tudja javítani. Nekem is volt tapasztalatom egy Shagya-val, akinek feszítővel rángatták szét a száját, de úgy se tudták megfogni, kifeszült előre, és vitte az embereket, elrohant, bakolt. Csikózablával pár nap alatt sikerült rendbehoznom, úgy, hogy egy kézzel lehetett lovagolni, megállítani bármikor. Pedig nem is vagyok jó lovas, csak lelkes hobbista. :D
2011. nov. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
49%
utálom a feszítőt, kemény szájú lóhoz meg ott van a Hackmore ;)
2011. nov. 3. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
57%
Szerintem ha egy olyan lovas ül egy lóra, aki tudja a dolgát, nem kell feszítő... Szerintem lustaság valamilyen szinten, hogy nem vagy képes megvárni, hogy összeszokj a lóval, és megtegye neked, amit kérsz mindenféle kínzóeszközök nélkül is... Ha összeszoksz egy lóval, akkor nem fog elvinni, nem fog lepakolni, és mindent megcsinál már csak testsúlyáthelyezésre is, ha szeret, szinte a fejedbe lát... Le lehet pontozni, nekem a lovaglás arról szól, hogy úgymond önerőből érjek el valamit, ne azért, mert a lovamnak fáj, vagy fél tőlem, és ezért csinálja meg, amire kérem... Egyébként meg akinek hatvan év lovas tapasztalat van a háta mögött, egy kötőfékben megfog egy lovat, amit más feszítővel sem...
2011. nov. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekem éppen most van ilyen problémám egy lóval... A tulajdonos úgy döntött, hogy feszítő zablát ad a ló szájába a csikózabla helyett. Egy hatalmas területen lovagolok ide-oda, és van egy pont, ahol egyszerűen képtelenség megfogni őt, és rohan felfelé a dombon, mint egy őrült. Mondjon bárki bármit, nem lehet mindenki "suttogó", hogy csak úgy rendbe szedjen egy lovat... Nekem kell ehhez a lóhoz a feszítő, és kész. Persze tudom, hogy majd óvatosabb mozdulatok kellenek, félek is kicsit a használatától, de ha el sem kezdem, sosem fogom megtanulni... Mondjuk felnőtt ember vagyok, képes vagyok a józan gondolkodásra, és tudom, hol a határ, ha ilyen eszközökről van szó. Azért ez sem mindegy.
2015. márc. 28. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!