Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mire való a veiroter?

Mire való a veiroter?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy hány fajtája van, és mire használatosak, mit tesznek jót a lónak, ki ellene, ki mellette? És, hogy milyen körülmények között, miért szabad illetve nem szabad használni? [pl. szabad-e ugrásnál, ajánlott-e terepen, stb.]

Köszönöm előre is!


2012. jan. 20. 21:00
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Egy ugró-ügyességi versenyen láttam h ugrott valaki veiroterrel. Max 50 cm ha volt az akadály de a bíró a mikrofonba elég jól megszidta a lovast h azzal nem szabad ugratni. Úgyhogy gondolom nem lehet vele. Én úgy vagyok vele h ha valaki tudja használni és tudja is h mit miért az használja nyugodtan.
2012. jan. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, én is valami olyasmit hallottam, hogy leköti a váll szabad mozgását? Vagy nem tudom... Kíváncsi lennék más válaszára is!
2012. jan. 20. 22:48
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A veiroter segítségével könnyebb összeszedni a lovat. Egy mesterségesen létrehozott keretbe kényszerítjük vele a lovat, melynek hatására ellazul - vagy esetenként még jobban megfeszül - a felső vonala, ívbe hajlik a nyaka - ez minden esetben igaz, csak sokszor hamis az ív - és ezáltal könnyebben kezelhető, felszabadulnak a hátsó lábak, és jobban egyensúlyba kerül a ló.


Azonban a klasszikus lovaglási stílus elutasít minden ilyen segédszár használatát. Tehát nem ez a mostani "modern" klasszikus kiképzési módszer, hanem az eredeti! Az az igazság, hogy kezdők kezébe nem való, mert szépen ellehet vele rontani a lovat, egy tapasztalt lovasnak meg minek, hiszen tudnia illene ez nélkül is ellovagolnia tisztességesen a lovát.

2012. jan. 20. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyetértek az utólsóval: tapasztalatlan lovas kezében csak árt, tapasztalt lovasnak szükségtelen.

Azt a hamis illúziót kelti, hogy a ló száron van, keretben van, de mindez csak látszat, amint leveszed róla, csak rosszabb minden.

2012. jan. 21. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Igaz most kicsit más tollával fogok ékeskedni, na de itt a lényeg:


Half-Shire írta ezt a paci.hu díjlovas topicjában ( [link]


A Cavallo véleménye a veiroter-ről:

POZÍTÍVUMA: Segíti a lovagolhatóság problémáinak megoldását különösen az elrohanó lovaknál azáltal, hogy a kezek könnyebb használata mellett is biztosabb kontrollt jelent. Mivel a szárak egyik oldalt a kézhez futnak és nem fix a rögzítésük, finom kezű, gyakorlott lovasnak lehetősége van arra, hogy utána engedjen, könnyítsen a segédszár hatásán.

NEGATÍVUMA: Emelő hatásánál fogva megduplázza a lovas keze által kifejtett erőt a ló szájában; a ló fejét felfelé-hátrafelé egyfajta kényszertartásba húzza. Segédszárral a lovas nagyon finom, rugalmas, élő kézzel, a lehető legkisebb mozdulatokkal kell, hogy lovagoljon, és kétszer annyit kell utánaengedni, mintha egyszerűen csikókantárral dolgozna. A segédszár huzamosabb használata során a ló megszokja annak éles hatását, és elveszti bizalmát a lovas keze iránt, nem hajlandó a kívánalmaknak megfelelően előre és lefelé nyúlni, követni a keret tágulását. Miután levesszük a segédszárat, rendszerint megmarad a görcsös, felcsípett tartás, aminek semmi köze a helyes támaszkodáshoz. Extrém esetben eltávolíthatja egymástól a tarkóban az Atlas és az Axis csigolyákat, amely a ló életének hátralévő részében komoly fájdalmakat okozhat a lovaglásnál.


Dallos Gyula mesteredző véleménye:

Szerinte nem véletlenül találták ki a segédszárakat. A magyar közvélemény jobb érzésű emberei azért ódzkodnak tőle, mert nem ismerik áldásos hatásukat, vagy túlságosan sok visszaéléssel találkoztak. A dilettánsok pedig azért használják őket meggondolatlanul, mert a veszélyeikkel nincsenek tisztában. „Én egyáltalán nem vetem el, és nem kérdőjelezem meg hasznosságukat. Szem előtt kell azonban tartani, hogy a ’cél szentesíti az eszközt’. Kikötőszárak nélkül például szakmátlan futószárazni, vagy voltizsálni, de a kezdő lovasok osztályban lovagoltatásakor is fontos a lovak megfelelő kikötése a kontroll miatt.

A martingál egy hihetetlen hasznos eszköz, amely még világversenyeken is engedélyezett ugrásban és militaryban. Akármilyen jól van belovagolva a ló, lehetnek rossz szokásai, esetenként vagdossa a fejét. A lényeg, hogy a martingál nem lehet túlságosan szűkre beállítva, nem akadhat el benne a ló, csak egy bizonyos határ fölé nem engedi.

A chambon marból lefelé nyújtja a lovat futószárazásnál, tehát a tarkót lefelé lazítja. Régen fogatlovakra használták a franciák előszeretettel. Mivel egy eléggé statikus helyzetben csak lefelé nyújtja, ezért az elejére ejti a lovat, az izmok nem mozognak, a nyak nem tud rövidülni és nyúlni. Csak a nyak lenyújtására való, a rugalmassághoz normál kikötőszár kellene.

A klasszikus értelemben vett segédszárakkal – a weyrothertől a normál segédszárig – nem a ló állapotát akarjuk befolyásolni. Karakterisztikus hibák esetén használjuk, amikor egy ló túlfűtött, őrült, vagy olyan helyzetben kell rá felülni a lovasnak, amikor nem lehet benne biztos, hogy sérülés nélkül megússza. Ilyen lehet például egy hosszú kényszerpihenőt követő felülés, vagy egyes túlfűtött lovaknál a díjkiosztás. Lovaglási célzattal azonban nem szabad használni őket! Arra, hogy a ló állapotát befolyásolja, csak dilettáns használ segédszárat. Ahhoz, hogy a lovat támaszkodásba, tartásba lovagoljuk, nem segédszárra van szükség, hanem a lovas ülése, befolyása, független keze által érhető ez el. Olyan ló még nem született, amit ne lehetne tartásba lovagolni!”

2012. jan. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen mindenkinek!
2012. jan. 22. 14:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!