Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Milyen fűfélét kell vetni...

Milyen fűfélét kell vetni legelőre?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Legelőt kéne csinálni az eddig használt földből. Mi sosem használtuk, egy falubeli művelte, általában tritikálét vetett bele. Lényeg hogy most mi szeretnénk legelőként használni. Most úgy néz ki a föld, hogy fel van kapálózva (ha ez jó szó) és mi ló számára szeretnénk legelőt csinálni.

Mit és mikor kell belevetni?

Mennyi idő után használható?



2012. febr. 2. 11:06
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem vagyok ebben szakember, csupán tippelek: Nem lehet, hogy nem kell egyáltalán vetni, hanem ugaron kell hagyni? Elképzelhetőnek tartom, hogy nem is kellett volna fellazítani (ugyanis a felkapált helyen előszeretettel telepszik meg a parlagfű). Egy darabon be lehetne vetni herével, az jót tesz a földnek.
2012. febr. 2. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
2012. febr. 2. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ezt találtam:

Lapunkhoz számos érdeklődő levél, kérdés érkezik a ló takarmányozása témaköréből. Úgy gondoltuk, színesítve ezzel takarmányozási rovatunkat is, olvasóink kérdéseire megkeressük a választ. Cs. Z. veszprémi levélírónk kérdésének megválaszolásában segítségünkre volt dr. Gombos Sándortanár úr, aki 1996-ig a Pannon Agrártudományi Egyetem kaposvári karán tanított takarmányozástant, majd itt szorosabb kapcsolatba kerülve a lótakarmányozással, 1990-től a Pannon Lovas Akadémia posztgraduális képzése keretében ő oktatta a leendő lótenyésztő szakmérnököket a lótakarmányozás tudományára. 1997-től az Agrokomplex Central Soya Rt. munkatársa, de kapcsolata a lótakarmányozással továbbra is szoros maradt, előző számainkban közölt takarmányozási tárgyú cikkei alapján már jól ismerhetik olvasóink.


A kérdés így hangzik:


Szeretnék lovaim számára legelőt és kaszálót kialakítani. Hogy kezdjek hozzá, melyek azok a fűfajok, amelyek alkalmasak erre, és van-e értelme a terület egy részét borító ősgyep felülvetésének?

A lónak, mint növényevő állatnak legtermészetesebb takarmánya a gyep. Általában azokat a takarmányokat nevezzük így, amelyek önmagukban is képesek biztosítani mindenféle kiegészítés nélkül is az állat táplálóanyag-szükségletét. A legelő a ló számára

nem csupán táplálóanyagforrás, hanem élettér is egy angol mondás szerint: "A lótenyésztésben három fontos dolog van, a tenyészérték, a lovat gondozó ember, és a gyep, de ezek közül legfontosabb a gyep." Ennek a szemléletnek meg kellene honosodni nálunk is, mivel alapvető, hogy minőségi színvonalú lótenyésztés megfelelő kultúrállapotú gyep nélkül elképzelhetetlen. Ez hazánkban sajnos nem mindig van így.

A kaszálóval, illetve a legelővel szemben támasztott követelmények eltérőek, de általában, a lótartáshoz tartozó gyepterületek korlátozott volta miatt, ez nehezen szétválasztható. Éppen ezért általában egy olyan növénytársulást kell az ilyen gyepekre telepíteni, amely mind a kaszáló, mind a legelő céljából történő hasznosításhoz jól megfelel. A kaszálóval szemben támasztott legfőbb követelmény, hogy a nagy hozamú szálfüvek domináljanak benne, a legelőnél viszont az ízletesség a legfontosabb szempont. A gyep táplálóanyag-hozama szempontjából az a fontos, hogy a ló számára kiegyenlített takarmány legyen, így indokolt, hogy pillangós öszszetevőt is tartalmazzon. Jelentős tömeget adó, és a ló által szívesen fogyasztott szálfűfélének mondható a réti komócsin és a magyar rozsnok, az ízletesség szempontjából vezető helyen van az angol perje, illetve bizonyos más perjefajták. A pillangósok közül a vörös-, illetve a fehér here ajánlott 25%-nyi összetevőként a magkeverékekben. A legelőn kialakított növénytársulással szemben az sem elhanyagolható követelmény, hogy a taposást jól bírja, ezt azonban nem elsősorban a fűfajok, hanem a legelők altalaja határozza meg. Az igazán nagy lótenyésztési központok - az arab kivételével mind mészkőalapú gyepeken alakultak ki szerte a világon.

Ősgyepek jó kúltúrállapotba hozása csak ritkán oldható meg felülvetéssel. Általában a járható út az, hogy az ősgyepet "feketére" művelik, tárcsával, vagy más talajművelő eszközzel eltüntetik az eredeti gyepflórát, sőt a gyomirtást is feltétlenül el kell végezni. Majd egy jól megválasztott fűmagkeverékkel el kell vetni a területet. A felülvetés jelentősége majd ezt követően jön, hiszen klasszikusan az angol perje például, ha nem szórja el a magját, akkor kétévente újra telepítendő. Tehát, ha van már egy jó minőségű bázisgyepünk, akkor ott már felülvetéssel pótolhatók a visszaszoruló fűfajok. Nyilvánvaló, hogy a tisztító kaszálás, illetve a táplálóanyag-visszapótlás is rendkívül fontos elemei a gyepgazdálkodásnak.

Ide tartozik még az ésszerű gyephasználat kérdésköre is. Ügyeljünk arra, mivel a ló harapja a füvet, ne rágja csonkig a legelőt, hogy legyen idő és lehetőség a megújulásra (legelőváltás, szakaszolt legeltetés stb.) A legelőhasználat során, ha a rendelkezésre álló legelőterület túl kicsi a legeltetni kívánt állományhoz, akkor főleg csapadékos periódusokban megvan annak a veszélye, hogy jelentős taposási kár keletkezik.

2012. febr. 2. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

[link]


ezt találtam ez jó lehet?

mikor kell ezt vetni? mert sehol nem írja

2012. febr. 2. 11:20
 5/7 anonim ***** válasza:

Én a "kaszáló" keverékek híve vagyok, amit te linkeltél abban szerintem túl sok a perje, nem meglelpő, hiszen az álljaa taposást, de a lovak inkább a vastagabb szárú füveket szeretik, csenkesz, ebír stb. Ez kevésbé bírja a taposást, deha felosztod a legelőt több részre -amúgy is célszerű pihentetni néha- akkor nem lesz gond (meg amúgy se, ha nagy a legelő). Szóval én inkább valami ilyet választanék:

[link]


Amúgy tavasszal lehet vetni, amikor már a többi növény is ébredezik.

2012. febr. 2. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen.

akkor ha március-április körül vetem az jó?

és mikorra legelhet a lovam ebből?

2012. febr. 2. 12:14
 7/7 anonim ***** válasza:
Arra majd lehet számítani lelegelnek mindent.Meg arra is gondolj hogy szénát majd elteszed télire.
2012. febr. 2. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!