Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem sokára ellik a lovunk!...

Nem sokára ellik a lovunk! Mire kell nagyon figyelni a csikónál?

Figyelt kérdés
Hallottam,hogy ricinust kell itatni vele,meg le kell ápolni a köldökét!Mit ajánlanátok?És nem lesz baja,ha éjjel meg ellik,és csak reggel kapja meg ezeket?
2012. márc. 22. 20:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
37%

Szia!

Mondjuk én ilyenbe nem vagyok jártas, de igazából gondolj arra, hogy a vadlovak is szaporodnak valahogy, mégsem ápolják a köldöküket születésnél :))

2012. márc. 22. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ez igaz!!De ez lenne az első nálunk született csikó,és szeretném ha minden rendben menne!!
2012. márc. 22. 20:17
 3/12 anonim ***** válasza:
36%

Arról, hogy mit kéne vele csinálni nem tudok, de mi az, hogy ha éjjel ellik, csak reggel kapja meg?

Mármint... ha az én lovam ellene, el sem mozdulnék mellőle, ha látom, hogy nemsokára kiscsikó lesz. Egész éjjel ott ülnék mellette... Már ha a lehetőségem meg lenne rá, most sajnos nem tudnék vele lenni, olyan a helyzetünk :S

2012. márc. 22. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
52%
Az ellésnek vannak előjelei. Az ellés közeledtével érdemes éjjelente ránézni párszor. Mellette lenni semmiképp se jó mert addig szinte biztos,hogy nem fog csikózni. Igazából én se voltam még jelen csikózásnál de sok ismerősömnek már volt benne része. Egyszer úgy volt, hogy nálunk is ellik majd egy kanca, mert itt volt vendégségbe, de aztán elvitték amikor kiderült, hogy közeledik az ellés. Az én lovam úgy született, hogy nem vették észre és szegény ott fetrengett a folyóson mert a kanca állásba volt. Szerencsére még időbe észrevették. Nem tudom mennyire baj ha nem azonnal kapja meg a szükséges dolgokat. Erre azoknak kéne válaszolniuk akiknek már volt benne része és persze érdemes felhívni az állatorvost is és megbeszélni vele. Az is előfordulhat, hogy ki kell hívni éjjel.
2012. márc. 22. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Én már sok ellésnél voltam ott, és segédkeztem, lovak közt nőttem fel.:)

Az ellés előtti utolsó napokban éjjel és nappal is nagyon figyelj oda rá, érdemes éjjel is 3-2 óránként alapból ránézni, ha nyugtalan, akkor sűrűbben. A jelei hogy előtte jóval már nem eszik, majd toporog, kapar, a hasfájás jeleit mutatja. Csak akkor menj ki hozzá huzamosabb időre segíteni neki ha már elment a magzatvize mert ha a vajúdás első felénél ott vagy, órákat el tudja húzni. Ha elfolyt a magzatvíz, fontos hogy feküdjön le a ló, (ezt magától meg fogja tenni, ne idekeskedj ha nem egyből teszi meg.:) ) Ha lefeküdt ne avatkozz bele, ha már kint van az orra akkor szedd le a magzatburkot, és tisztítsd meg amennyire tudod az orrát mert fontos egyből levegőt kapnia. Miután teljesen kijött vágd el a magzatzsinórt, ne teljesen a hasánál, hagyj neki helyet, és a végét kösd el erősen egy steril erős zsinórral, majd jódozd be neki bőven. húzd ki az anyjától és töröld át az egész testét törülközővel vagy rongyal. Az anyuka addig még pihen.:) Ha mindketten pihentek akkor magától megpróbál majd felállni, ebben segíts neki, mi abban is szoktunk hogy hol találja az anyja "tőgyét". Az első szopás után már minden megy magától, de nem árt még egy kicsit hátul, de mellettük maradni.

Ha még lenne kérdésed akkor nyugodtan írj privátot.:)

2012. márc. 22. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
69%
Ricinust semmiképp ne itass, hiszen mérgező!!!Ha minden rendben akkor neked semmit nem kell tenned a köldökfertőtlenítésen kívül A kanca mindent megold: a burokrepesztést, a köldökzsinór elszakítását. A természet csodálatos ezeket a dolgokat megoldja. A csikó igen hamar lábra áll, az anyja letakarítja, semmi szükség a törölközőre. Viszont nézz rá sűrűn.Ha a tőgyén megjelent a viaszcsepp akkor aznap éjjel tuti meglesz a csikó. Nálunk eddig mindig így volt, sok csikó született nekünk. Figyeld sűrűn mert ha gond van fontos a közbelépés, orvossal mindenképpen egyeztess!A méhlepény távozására is figyelj!
2012. márc. 22. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A viaszcsepp után több napig is elhúzódhat az ellés...ha nem vágják el a köldökzsinórt és a kanca a szakítás előtt feláll akkor könnyen sérvet kaphat, vagyis ha erősebb a köldökzsinór a kelleténél akkor nem elszakad hanem kihúzza a csikó belét a zsinóron keresztül. Ez nem jár halállal, de csak költséges műtéttel lehet eltüntetni, vagy ha nem akkor örökké szépséghiba marad. Nekünk volt már olyan csikónk aminél nem voltunk sajnos végig az ellésénél, és majdnem megfulladt mert az anyja nem szakította ki a magzat burkot, és nem kapott levegőt...Ló válogatja hogy meg tud-e elleni gond nélkül magában, de már régen ki vannak szakítva a természetes közegükből, így jobb nem kockáztatni, főleg első ellésnél.

Utolsónak szólt, utolsó előtti voltam.

2012. márc. 22. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 alice_L ***** válasza:
69%

En eddig csak 3 ellésnél voltam jelen, tehat nincs nagy tapasztalatom, viszont az allatorvos masnap reggel kavénal elmondta egy rémes esetét; lelkes, ujdonsult gazdak az épp ellett allatot lemostak... az anyaallat ettol nem ismerte fel, visza is utasitotta, szomoru vége lett.

Szoval le ne mosd.

2012. márc. 22. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
84%

Nem mondtam hogy mossák le ne értsetek félre.:D

Csak egy kicsit töröld meg, és utána hagyd attól hogy az anyja a többit maga nyalogassa mert meg kell lennie a kötődésnek köztük, és ez az első lépés felé.:)

2012. márc. 22. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem ne csinálj semmit, ha az ellés jeleit látod, hívd ki a dokit, Ő tudni fogja hogy éppen, mikor hol tart, mi a normális, és mi jelezhet esetleg komplikációkat.

Semmiképp se nyúlj hozzá, főleg NE törölgesd át a csikót, nagyon nagyon fontos, hogy az első érintkezés az anyjával történjen, az pedig az, hogy szépen végignyalogatja, ezt semmiképp sem szabad, hogy ember helyettesítse!

2012. márc. 23. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!