Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Elaltatni vagy életben hagyni?

Elaltatni vagy életben hagyni?

Figyelt kérdés
Van egy idős heréltem. A nyakán volt egy dudor mindig is. Azt mondta az állat orvos, hogy a nyirokcsomója van megduzzadva. Tavasz elején azonban elvesztette egyik szemét. Akkor egy kicsit gyanús lett a dolog, de azt mondta autoimmun betegség. Azonban egy hete elvesztette a másik szemét is. Teljesen vak. Még a fényeket sem érzékeli. Ez már még gyanúsabb lett. Kihívtunk egy másik állatorvost, aki viszont kiderítette, hogy a lovunknak rosszindulatú daganata van. A daganat pedig a nyakán lévő "nyirokcsomó". Azóta többször gondolkoztunk, mi lenne a legjobb, de szerintem nem élet az ilyen élet, hiszen egy daganattal nem könnyű együtt élnie egy 22 éves lónak. Fájdalmai vannak a humán orvosok szerint. Apa viszont nem akarja elaltatni, mert szerinte nincs ennek a lónak semmi baja, két hete még én is lovagoltam. Szerintem viszont csak nem képes a lótól megválni. Szerintetek mi lenne a legjobb megoldás?

2012. jún. 20. 21:59
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Sajnos apud sajnálja a lovat, de az a helyzet, hogy nem tudhatja, mit érez a lova. :/ Lehet, hogy egyáltalán nem fáj neki, csak később fog, lehet, hogy kín-szenvedés neki az élet, lehet, hogy csak szimplán fáj neki, de nem annyira. :/ Sajnos, ha daganatos, nem hiszem, hogy még sokáig él. :( A legjobb lenne megkérdezni az állatorvost, hogy mi a véleménye. Ha én ilyen helyzetben lennék, hogy a saját lovam... Én megszöknék a lóval együtt, csakhogy ne altassák el.. :( De lehet, hogy az altatás lenne neki a legjobb. Egy lónak nincs családja, munkája, amiért éljen. De lehet, hogy csak apukád a fontos neki, vagy te.
2012. jún. 20. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
Apukád gondolom kötődik a lóhoz. Érthető. Hagyj neki időt!
2012. jún. 21. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Szerintem is nagyon kötődik hozzá. Igazából ez az ő lova teljes egészében.Csikó kora óta ő nevelte. Ő képezte olyan pöpec kis lovacskává, hogy szembeszállhatna néhány ugrólóval vagy akár díjlóval. :) És ez most tényleg sokként érte. És szerintem ezért nem akar róla tudomást venni. Én imádom ezt a lovat, hiszen rajta tanultam lovagolni, meg ő az egyetlen lovunk, de szerintem az altatás lenne neki a legmegfelelőbb, hiszen nem szabad a saját önzőségemre gondolni, mikor a lónak akit annyira szeretek lehet, hogy hatalmas fájdalmai vannak. Persze, hagyok még időt,csak kicsit elbizonytalanodtam, hogy tényleg az altatás lenne-e a legjobb. Köszönöm a válaszokat. :)
2012. jún. 21. 08:00
 4/20 anonim ***** válasza:
nekem volt egy daganatos lovam...nem altattam el, többen mondták, hogy el kéne, de azt mondtam, hogy soha, ugyanis csikó kora óta ismertem a lovamat és megígértem neki, hogy mindig is az enyém marad, sose altatom el és ezt be is tartottam
2012. jún. 21. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

És azt nem mondta a doki, hogy mennyi ideje van? Ha évek óta ott a daganat, akkor biztos áttétes már, ezért is vakult meg szegény, biztos sokat szenvedhet a fájdalomtól.

Elhiszem, hogy nagyon szereti apukád a lovát, viszont én szívem szerint elaltatnám, a kezeléshez már késő van, de fájdalomcsillapítókat remélem kap, legalább ezzel is könnyebbé lehetne tenni a napjait.

2012. jún. 21. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 x) ***** válasza:

Szerintem várj még vele pár hetet, lássa rendszeresen állatorvos. Majd kiderül hogy hogy legyen tovább. Ha nem érzed, nem látszik hogy nagyon szenvedne, eszik rendesen akkor ne altassátok el. Ha viszont nagyon szenved, keveset eszik, nincs életkedve és az orvos szerint is az lenne a legjobb, akkor ez a leghumánusabb, fájdalommentes módszer. Még mindig jobb mint egy vágóhíd.

Azt is tartsd szem előtt hogy mennyit szeretnél a kezelésekre költeni (ha lehet még egyáltalán kezelni). Ha meghaladja a költségvetést egy nagyobb kezelés, akkor inkább ne hagyjátok szenvedni. Apukádnak csak időre van szüksége hogy belássa, ez a legjobb. Szóval várjatok a döntéssel és nézzétek hogy javul-e az állapota.

2012. jún. 21. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
Én elaltatnám... jobb neki úgy.
2012. jún. 21. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Igazából csak annyit lehet az egész lóból látni, hogy a karám közepén áll és csak úgy létezik. Talán alszik van nem, mert a szeme félig nyitva van. Viszont étvágya van és inni is iszik, persze egy kis segítséggel, mert magától képtelen megtalálni. Oké, hogy szíved szerint te életben hagytad a te lovad, de ez a ló még vak is. És ez bizony egy fájdalmas betegség, nem gondolhat apa se a saját önző érzéseire. Ez annyira kiborít már, hogy úgy tesz mintha semmi baj se lenne...És nem is akar vele foglalkozni. :( DE majd még várunk pár hetet, meglátjuk, hogy alakulnak a dolgok.
2012. jún. 21. 15:42
 9/20 anonim ***** válasza:

Ha bizonyítva van, hogy rákos, akkor a fájdalomcsillapítóval nem spórolnék, viszont ez hosszú távon nem túl gazdaságos (nesze nekem hülye anyagias gondolkodás, de a mai világban sajna ez van). Szerintem áttétes a daganat, főleg kezelés nélkül már nem visszafordítható az állapota. Őszintén szólva nem kéne még hetekig hagyni szenvedni. Egy MRI vizsgálatra lenne szükség, nem tudom, hogy egyáltalán csinálnak-e ilyet itthon lovaknak, abból kiderül minden és az orvosok is pontosabbat tudnak mondani (persze ez megint csak költség).

Nem tudom, hogy egy állatnál milyen lefolyása van egy ráknak, de nekem volt ismerősöm, aki ebben halt meg, egyik nap még egész jól volt, másnap kórházba kellett vinni, 1 hónapig volt ott, lesoványodott, a szervezete feladta és ő maga is tudta már, hogy innen nincs visszaút. A kórházban sem tudtak rajta már nagyon segíteni, fájdalomcsillapítókat kapott, hogy kicsit jobb legyen neki.


Ha még ki is vártok, akkor is extra foglalkozást igényel, ne hagyd, hogy csak ott álljon egész nap, mozgasd, sétáltasd, tanítsd meg, hogy bízzon benned. Vidd ki legelni, meg nem tudom mennyire érintkezik más lovakkal, az is segítség lenne neki. Te is elbizonytalanodnál és egy helyben állnál, ha hirtelen megvakulnál és kitennének egy nagyobb térbe.


Bár én legszívesebben elaltatnám. Fájó dolog, de apudnak is meg kell értenie, hogy ez így nem helyes.

2012. jún. 21. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
Apukádnak meg kell értenie, hogy már így is-úgy is kevés idő van neki hátra. És előbb-utóbb minden állat meghal. Szembe kell nézni ezzel, és a ló érdekeit kell nézni. Én altatnám, de én könnyen beszélek, nem az én lovam. Nektek kell ezt megbeszélnetek.
2012. jún. 21. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!