Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Boxos istállót szeretnénk...

Xuatil kérdése:

Boxos istállót szeretnénk építeni, legalább 9-10 férőhelyeset hogy alakítsam hogy az istállói feltételeknek megfeleljen? (szellős legyen de ne huzatos, jó fényviszonyok, könnyen járható és takarítható stb. ) méretek, költségek minden érdekel!

Figyelt kérdés
Továbbá érdekelne milyen lovardai praktikákat tudtok amire érdemes odafigyelni egy lovastanya építésénél?mekkora szénatárolót építsek?miből érdemes? Mennyiért?stb.

2012. júl. 1. 18:52
 1/6 anonim ***** válasza:
Neten vagy könyvtárban vannak erről könyvek, itt senki nem fog neked még egyet írni, mert nem két mondatos téma!
2012. júl. 1. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy boxra számolj 3x3 m-t minimum, attól is függ milyen kialakítást szeretnél. Pl 10 helyesnél én egy zártan képzelem el, tehát épületen belül 5-5 box minden oldalon, közlekedőnek egy 3m széles folyosót terveznék, egyik oldalon házon belül kialakítanék egy patamosó helyet, ahova 2-3 lovat lehet kikötni.

Ezen kívül kell egy takarmányos kamra, ahol a szemes takarmány lenne és az esetleges kiegészítők (pl lótáp), aztán egy szerszámos kamra is szükséges, ahol fali tartókon vannak a nyergek, ha bértartás is van, akkor 10 zárható szekrény, ide kerülnek a tulajok apróságai, kötőfék, kantár, pucoló cuccok, ínvédők stb.

Kialakítanék egy szociális helységet, ahol van megint mindenkinek zárható szekrénye, ide teheti a lovas ruhát, csizmát, itt lehet asztal, székek, esetleg kanapé és egy hűtő ahova be lehet tenni az innivalót (ilyen időben aranyat ér), ebből nyíljon egy vizes blokk, ahol van WC, egy zuhanykabin, meg egy mosógép (pl nyeregalátétet, nadrágot mosni).

Célszerű az egész épületet leszigetelni, boxonként legyen egy ablak ahol szellőzhet, meg kikukucskálhat a ló, plusz én tető ablakokkal oldanám meg, hogy a természetes fény domináljon, este meg ilyen hosszabb lámpa testeket használnék a tető gerinc mentén.

Szénatároló lehet az istálló épületén belül, de ne legyen egy légtérben a lovakkal, hogy ne szívjanak port, de jó egy külön fedett helyen is.


Számomra így fest egy mai modern istálló, ha nincsenek bértartók meg sok bérlovas, akkor a szochelység annyira nem szükséges. Ez ilyen tízmilliós nagyságrendű beruházás engedélyezéssel mindennel.

Vannak olyan mérnökirodák, akik lovardatechnikával, istállótervezéssel foglalkoznak, pl a lovasok.hu-n is vannak ilyenek felsorolva. Érdemes lenne egy ilyet felkeresni és együtt az igények szerint megtervezni és kivitelezni. Nem olcsó dolog, de ha lenne rá tőkém tuti így tenném.

Mellesleg hiába a tied a legcsillivillibb istálló, aló akkor is karámban érzi magát a legjobban.


Ha saját lovaknak lesz és nincs különösebb mozgás én úgy csinálnám, hogy vennék egy pár hektáros területet, lekeríteném, csinálnék egy fedett beállót, ahol igény szerint ki lehet kötni, ide etetőket raknék, ezen kívül lenn egy fedett szénatároló és kész. Télen nyáron kinn lennének a lovak, kiegyensúlyozottabbak lenének és nem lenne istálló szaguk.

Egy ismerősnél így van, és nagyon jól érzik magukat mind a lovak, mind a lovasok.

2012. júl. 1. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen tartalmas és értékes hozzászólásod!:)

Én úgy képzeltem el hogy ahogy belépek az istàllóba szembe egy box,mind a két oldalán további 2-2 box(3-4m széles folyoso)és a 2-2 boxal szemben megint 2-2 box.a folyosó egyik vége nyílna a szabadba ahol az istálló oldalát lecsempézném két oldslt és ott lenne a lómosó.a folyosó másik végén egy ajtó ami pedig a nyerges lenne ahol lennének a szekrények,nyeregtartók és stb.a mellékhelységet konyhát étkezőt egy másik épületbe lenne megoldva közvetlen az istàlló mellet. Nemtudom mennyire volt érthető de én egyenlőre így gondoltam.mi a véleményed?:)

2012. júl. 2. 10:02
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez az elrendezés is jó. Én azt javaslom keress egy tervező mérnököt és dugjátok össze a fejeteket, méretezést ő fogja tudni és akkor az igényeidnek megfelelő lesz. Ekkora épületnél tényleg szakember kell.

Ismerősnek is le van szigetelve az istálló, télen frankón belehelik a lovak. Szénát tűzvédelmi okokból inkább istállón kívül helyezném, mert bárkinek lehet "jóakarója", sok az irigy ember. Érdemes fúratni egy kutat, vizet bevizsgáltatni, aztán lehet azzal itatni, lovat fürdetni, ezzel lehet spórolni. Trágyatárolóról sem szabad elfeledkezni.

2012. júl. 2. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
2012. szept. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Mi sem egyszerűbb ennél,csináld úgy mint egy tanyán,kb 5 nm box egy lóra,azt is lemezből hátha átrúgja a ló(át is rúgta 40 öltés)puha fából OSB lapból,1,5 centisen almozva.Kemény talajú pályát,ami esőben ártér,és quad pálya,szárazon góbi sivatag por mindenütt,amitől a ló nem látja a buckás talajt,mert az jó a lónak,lábtörés veszélyes(megvolt az is ,1,5-2 éves rehab...)

NA ÍGY NE!! [link]

2012. dec. 10. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!