Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ilyen tényleg van? Lehet...

X) kérdése:

Ilyen tényleg van? Lehet tarka a csikó ha egyik szülője sem az?

Figyelt kérdés
Szóval volt itt egy pasi nálunk és van egy foltos csikója. De egyik szülője sem tarka. Azt mondja hogy az anya hordozza a gént, csak rajta nem látszik. Ilyen van?
2012. júl. 23. 11:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Igen, ilyen lehetséges
2012. júl. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Hát ha volt nálatok egy ilyen ló akkor van.. XDD
2012. júl. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Persze! Ha te barna hajú vagy, anyud szőke, apud vörös, akkor is lehetsz barna, mivel lehet, hogy apud, vagy anyud elődei között volt barna hajú. :) A lovaknál is igy van. Ha a kanca fekete, a csődör pedig pej, akkor is lehet tarka, mivel lehet, hogy vmelyiknek az anyja apja, vagy keresztszülője /tök mindegy/ tarka volt, így visszaüt rá. :) Az nem jelent semmit, ha nem lâtod az anyjában meg az apjában a géneket. :)
2012. júl. 23. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Amúgy nem Te vagy az, aki válaszolt arra a kérdésre, hogy mennyi idő rendesen megtanulni lovagolni? Meg "veszekedett" az 'Ilyent' nevű válaszolóval? Az " x) "
2012. júl. 23. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Alapból nincs ilyen, a harmadik válasz egyenesen baromság. A tarka szín valamilyen KIT gén mutációhoz köthető. A KIT gének un. regulátorgének, az embrionális fejlődés során a sejtvándorlást irányítják, esetünkben a melanociták vándorlását, ennek következtében bizonyos foltokban nem lesz színt termelő sejt, más helyeken igen. Egyébként az összes jegy, hóka, kesely stb. is ugyanúgy kit gén mutáció, mitöbb más állatokon is ha fehér és más foltos, akkor ott is kit mutációt kell keresni. A regulátor gének dominánsak, és nem recesszívek (lovon legalábbis ez mindenképpen igaz), tehát nincs olyan, hogy valamelyik lovon nem jelenik meg, maximum a megjelenés mértéke között lehet jelentős különbség (szélsőséges esetben akár csak egy erősen tűzött színnek is látszódhat).

Nyilván előfordulhat, hogy mégis tarka a csikó, de ez extrém eset. A legvalószínűbb lehetőség, mint már említettem, hogy egy tűzött lovat néztek el, de nyilván lehetne olyan rika dolgokat is felsorolni, mint pl újonan alakult ki a mutáció, akár azért is, mert egy másik mutáció katalizálta a folyamtot stb.

bővebben: [link]

2012. júl. 23. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
4. válaszoló: de, én voltam és nem veszekedtünk mert tulajdonképpen egyet értettünk csak rosszul fejeztük ki magunkat.
2012. júl. 23. 19:20
 7/11 anonim ***** válasza:
Aha :D
2012. júl. 23. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
80%-os! Bocs, én így tudtam. Ettől még nem kell "egyenesen baromság"-ozni, bunkónak lenni. Az egyáltalán nem baromság, amit az emberekről írtam! És úgy tudtam, hogy a lovaknál is így van, mivel ha pl. a nagyszülő is tarka volt, akkor visszaüthet. Egy kicsit meglepődtem a válaszodon, nem gondoltam volna.
2012. júl. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Eddig nem értettem a tarkás szövegedet, de most értem. :) Ugye a hóka, és a jegyek azok pigmenthiány miatt alakulnak ki.. És ez van a tarka színnél is?
2012. júl. 23. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Platypus ***** válasza:

Olyan valóban nincs, hogy csak hordozza a gént, mivel tényleg dominánsak. Viszont az is jellemző ezekre a mutációkra, hogy a megjelenés mértékében nagyon nagy a szórás és némileg véletlenszerű az eredmény.


Ez a ló például nem szürke, hanem egy szélsőséges megnyilvánulása a sabino tarkának:

[link]


Ez pedig egy másik esete ugyanannak a mutációnak, az a kis fehér deresség képviseli egyedül a mintát:

[link]


Ő egy genetikai teszttel is bizonyított tobiano:

[link]


Mindegyik fenti lónak születhet látványosan tarka csikója.

2012. júl. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!