Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit kéne csinálnom, ha a ló...

Mit kéne csinálnom, ha a ló állandóan robog?

Figyelt kérdés
Na jó, néha lehet vele rendesen dolgozni, de ha bekattan, akkor kész. ATV, nem futott soha, bár nem volt korrektül lovagolva csikókorában, most 11 éves, kb egy éve dolgozunk vele (igen, szakemberrel, és fejlődik is a ló, csak kicsit lassan, pedig nagyon jó a segítségem)
2013. febr. 1. 19:32
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:

Van egy módszer, ami használhat, régebben hallottam, de helyigényes. Kinn terepen keress egy nagyobb rétet, ahol jó nagy körön elkezdhettek vágtázni, de akár dűlőút vagy bármi, vágtára alkalmas terep megteszi, a lényeg, hogy ne kelljen megállnod kereszteződés vagy egyéb miatt.

Elindítod a pacit vágtába és mentek, amíg már ő maga nem szeretne megállni. Ekkor viszont te nem hagyod. Te akartál vágtázni, akkor vágtázzunk jelszóval akkor is hajtod, amikor már jól elfáradt. Legközelebb meggondolja. :-)

Viszont: ezt is, mint mindent, csak ésszel szabad, figyelj a lábaira, fontos a talaj minősége, na meg alulkondis lóval tilos megcsinálni, jó kondis pacival lehet, de a levezetőmunka nagyon fontos!!

2013. febr. 12. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 A kérdező kommentje:
Gabka, és itt kontrollálhatom a tempóját? Télen próbáltam, de akkor csak fedelesben lehettünk, aztán már elszédültem, annyit mentünk, így kénytelen voltam felvenni. Kondija van, viszont ilyenkor tényleg hajlamos bekattani. Régebben edzésen csináltuk vele ezt is, h kicsit többet vágtáztunk mint ő akarta, bár terepen nyilván jobb...
2013. febr. 12. 21:32
 13/35 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Nekem ügetőm van, tehát részben hasonlót tapasztaltam én is. Azt írtad, nem futott soha, de fontos az is, hogy erre volt-e tanítva, pl.? Aztán az is, hogy milyen stílusban lovagolsz? Az én ügetőm is bekattan néha, és olyankor nagyon menne, általában le kell szállni, és lefutózni (de ez általában akkor van, ha vagy állt egy napot, vagy nagyon fúj a szél, stb). Igaz, ez az elején gyakrabban fordult elő, most már ritkábban. Amit próbálj meg vele: Ha nagyon elkezdene sietni, húzd be körre, és kérd tőle, hogy egyre kisebb és kisebb körön menjen. Egy idő után felveszi magát, mert akkora körön már nem képes sem vágtatni, de még ügetni sem. A hosszú egyenes szakaszokon könnyen bebolondulhat, ezért kezdetben ezt kerüld, idő és türelem neki megtanítani, milyen tempót szeretetnél - Te, és nem Ő.

Az edzés elején legyen egy jó 2-6 perces lépés rész, először csak teljes lovardában, majd patanyomfigurák - Nagykör, átváltás. Ha kicsit már lazult, kezd támaszkodni, akkor egy-két féllovarda, ezzel előkészíted a féllovardát kézváltással. Végig figyelj, hogy az első egy-két körön még mehet neki tetsző tempóban, de utána ha kell, rövidítsd. Rohanó lépésből nem lehet ideális munkatempó! Majd kezdhetsz ügetni: Ekkor a ló már legalább minimálisan "fogja a zablát"! A megindulásnál a szár ne löttyenjen meg, és ne csizmával rúgj bele elsősorban, hanem csípővel told meg, a csizma leheletnyit zár hozzá. Az elején még nem baj, ha nem támaszkodik le teljesen mélyre, idővel már úgy kezdi a munkát szinte, elsőre ne követeld ki tőle. Lovagold előre, de a tempót ne hagyd rá, ha kell, vedd fel lépésbe! Ha egy-két ilyenből nem ért, akkor állj, majd hátralépés, három-négy lépés után előre. Kicsit hajlítgasd át, külső-belső hajlítások, ezzel előkészítve az átváltást (lehet sarokból, és sarokba is). Sok átmenettel lovagolj kezdetben, ne az egyes jármódok legyenek az érdekesek, hanem az átmenet, ami oda vezet. Ha eleve sietős, kapkodós az átmenet, és úgy is indul meg, akkor ne várd, hogy két-három ütem után lenyugodjon. Csinálj ügetésben kígyóvonalat (több ívűt és egyszerűt is). Ahogy halad előre az edzés, egyre sűrűsödjenek a feladatok, ekkorra már érd tőle a támaszkodást.

A vágtát akár ki is húzhatod szerintem egy időre, legalább 1-2 hétre, amíg a lépés-ügetése nem lesz biztos és stabil, nem rohanó. Az edzés végére ha leülsz és meghúzod a derekad, vegye fel magát, értse meg ennyiből. Próbálj tanügetni vele, lekövetni a mozgását, mert lehet, hogy pattogsz vágtánál, és ez hajtja előre - a rohanás lehet a feladat alól való kitérés is!

Ha úgy érzed, már kellő kontroll alatt tartod, próbáld meg a vágtabeugratást - pár ütem után vedd fel. Ezt eljátszatod mindkét kézre (mindent csinálj mindkét kézre, egy hátasló nem lehet féloldalas). Ha már körön biztosan vágtat, akkor kezdj el csak teljes lovardát, féllovardát menni vele. Nekem úgy 1-2 hónap alatt a pályát is megjáró ügetőm szinte valóságos kis díjlóvá vált, csak én vagyok a korlát (kivéve a vágtáját, az sajna anatómiai okok miatt sose lesz tökéletes).

2013. febr. 13. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:

Kontrollálni muszáj a vágtát, pláne terepen, hiszen nem cél egy sérülés beszerzése. Nyilván ez ahogy egyre többet vágtáztok és fárad a ló, úgy lesz egyre könnyebb. Mehet viszonylag erős tempót, de a kontrollt soha ne add ki a kezedből.

Ami rohanós lónál még bevált nekem, az a terepen való iskolázás. (mondjuk elsősorban terepen rohanó ló esetében). Kinéztem magamnak egy négyszöget csak úgy szemre és elkezdtem díjlovagló feladatokat lovagolni.

Arra is figyelj, hogy soha ne húzd folyamatosan a ló fejét, mert egyre inkább szár ellen fog menni. A folyamatos húz-enged sokkal többre visz.

Amúgy pedig iskolázás, iskolázás, iskolázás....

Én is lovagoltam olyan telivért, akivel az első tereplovaglásunk úgy nézett ki, hogy átrobogtunk a szomszéd faluba a gáton.... :-P Azon is csak rengeteg síkmunkával tudtam javítani, s bár az agya "kattanós" maradt, azért sokat javult. És mindig könnyebb volt vele egyedül terepre menni, mint csoportban, mert csoportban kijött rajta a versenyszellem.

2013. febr. 13. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
Utolsó előtti vagyok, pontosítom magam, kicsit félálomban lehettem már :D Tehát elején, lépés szakasznál patanyomfigurák - nagykör, átlóváltás. Tehát szélesebb ívek. A másik, amit nem írtam le - nem a ló elfárasztása a cél, hanem a lemozgatása! Lefárasztani egy lovat le lehet, de aztán 5 év múlva meg nincs lovad, vagy legalábbis ízület a lábában. :)
2013. febr. 13. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 A kérdező kommentje:

Utólsó, őt nem is lehet igazán lefárasztani :)

Lábaira mondjuk figyelek, csak a talajnak megfelelően megyünk. Most egyelőre még fedelesben próbálkozok majd az általad leírtakkal, utána, ha kinn jó lesz a talaj, a Gabka félét is megpróbálom.

Egyébként tréningben sem volt, annyi baja van, h előző helyén kicsit elkényeztették.

2013. febr. 13. 14:25
 17/35 anonim ***** válasza:

Hidd el, minden lovat el lehet fárasztani, de nem szép, amikor már nem látod a csillogást a szemében, a kedvet arra, hogy mehessen. Az teljesítménylónál különösen fontos, hogy nem lefárasztani szeretnéd, hanem megértetni vele, hogy a benne tomboló fölös energiákat bocsássa a rendelkezésedre. Egy kiadós edzéssel egy ilyen típusú lovat is kellemesen át lehet mozgatni, és szépen le fog nyugodni idővel. :) Mikor én elhoztam az ügetőm, akkor totál káosz volt, most, 2 évvel később kisangyal - ehhez talán 1-2 hónap kellett, mert részben a jármódjait is igazítani kellett, illetve ezt a rohanást is csillapítani. Azért kell odafigyelni erre, mert hajlamosak fokozatosan rágyorsítgatni, hogy észre se veszed, és már rohan - egy ilyen lépésből/ügetésből, ami nem rendezett, sose lesz szép, rendezett vágta.

A fedeles kicsit lehet, hogy irritálja, mivel nem látják az ég alját, a menekülési útirányt, ez a bezártság lehet, hogy hozzátesz a sietéséhez, néha simogasd meg a nyakát, esetleg a sörényélét, azt szeretni szokták, és megnyugtató nekik általában.

Ha nagyon magasan tartja a fejét, és nem szeret támaszkodni, egy martingált lehet rá tenni az elején, valószínűleg egy-két hónap múlva felesleges lesz. Illetve legkésőbb 10-20 perc után már kérd tőle a támaszkodást! El kell érned, hogy ha az edzés végén ügetés közben például szárat adsz neki, akkor ne elrohanjon, hanem lassuljon, és menjen lefelé a feje, keresve a támaszkodást. Túlállítani persze nem kell.

Sokat kell hajlítgatni, tologatni, hiszen fontos, hogy tudja, merre van a jobbra-balra, hogy ne csak előre-hátra legyen átmozgatva, de minden irányba. Tehettek elé cavalettit, egyfelől megtanítja majd emelni a lábát (a telivérek hajlamosak nagyon laposan lépni, hogy miné inkább előre, és ne felfele mozduljanak), másfelől egy cavalettivel megadhatod neki az ütemet, hogy mit szeretnél, mekkora lépésekkel közlekedjen. Persze ne csapd be, mindig ugyanakkora távolság legyen 1-1 rúd között, ami az adott jármódnak megfelel.

És nyilván ami a legfontosabb, tudnod kell, hogy a rohanása mikor miből fakad - megijedt, tele van, téged próbálgat, ki akar térni a munka alól, vagy épp te magad hajtod (túl hátra kerül a lábad, előre a testsúlyod, vagy pattogsz a nyeregben - pl), vagy csak felajánl egy tempót, amire nem tudsz időben nemet mondani (sokszor elég egy idejében adott félfelvétel). Szerintem menni fog ez, kitartás. :)

2013. febr. 13. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
13-as!Én is ügetős vagyok,a tiéd is jobb kézre rosszabb?
2013. febr. 13. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
Szia, 13-as vagyok. Az ügetőn bal kézre mennek, tehát arra a kézre kezdetben szívesebben megy. Sajna nem én voltam az első tulaja az ügető után, az a gazdija ezt ráhagyta, futószáron jobb kézen visszafordult, terepen nyilván nem számított. Velem is eljátszotta ezt kétszer, illetve négyszögben is hisztizett, nyereg alatt először - egyszerűen nem hagytam rá. Hátasló nem lehet felemás! Sok átmenet, fok hajlítás, gyakori kézváltások, ez a kulcs. Minden feladatot meg kell csinálni mindkét kézre. Az enyém mostanra jobb kézre ügyesebb - gyanítom azért, mert én jobb kezes vagyok, igazából én vagyok a korlát már csak, hogy mindkét kézre ugyanolyan ügyes legyen. Szóval ezt a "hibát" lehet korrigálni nagyon gyorsan, kitartás kell hozzá csak, és az, hogy ne hagyd rá :)
2013. febr. 13. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:

Szia!

Lehet nehezít akkor rajta,hogy én balkezes vagyok

Nem hagyom rá,de vágtában jobb kézre nagyon rossz a helyzet.Igazándibol nem is vágtázik csak vmi meghatározhatatlan jármódot produkál.Tulajdonképp bele-bele üget a hátuljával,és ezt kiülni is nehéz mert eszméletlenül "ráz".Nagyon az elején van és ezerrel dől bele a szárba.Félfelvétel egyáltalán nem megy át rajta,vagy ha igen azonnal átesik ügetésbe.Edzőm nemigen tud mit mondani,nincs tapaszalata ügetőkkkel,csak azt,hogy hajtsam előre,hogy legyen lendület a vágtában, de nemigen javul a helyzet,sőt kanyarban 2x már fel is buktunk emiatt.Balkézre semmi ilyen gond nincs...

2013. febr. 13. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!