Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A feszítő zabla az mitől lesz...

A feszítő zabla az mitől lesz 'feszítő'? Hatását tekintve miben különbözik a rendes zablától? Hogyan lehet felismerni egy feszítő zablát?

Figyelt kérdés

2013. febr. 25. 18:00
 1/9 anonim ***** válasza:
86%

A feszítőzabla feszítő hatást fejt ki a ló szájára, ezáltal jóval gyengébb segítségekkel is el lehet lovagolni a lovat. Ez általában durva eszköz, és nem való kezdő kezébe, mert fájdalmat okozhat a lónak. Egyesek az ún. kezelhetetlen/nagyon rohanós lovaknál használják, de szerintem ez max. időlegesen lehet indokolt, a cél az, hogy csikózablával el lehessen lovagolni a lovat.

Díjlovaglásnál a nagykantáron van egy feszítő zabla, de azt az átmenetekhez használják főleg.

A feszítővel akkora hatást lehet különben a ló állkapcsára gyakorolni, hogy el is törheted azt...

2013. febr. 25. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
13%
Ami a ló szája mellett van,elég hosszú, így az orrlyukait is böki.. Bocs, nem tudom máshogy elmagyarázni :DD Azokhoz a lovakhoz kell, akiknek túl erős a szájuk... [link]
2013. febr. 25. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Valletta ***** válasza:
85%

Itt mindenki ért a lovakhoz aki látott már képen? :)

Második: égek a vágytól, hogy mutass nekem egy olyan feszítőzablát, amelyik böki a ló orrlyukát!


A feszítő zablát arról ismered fel, hogy van karja, ez az erőkar az, ami felsokszorozza a hatás erejét. Minél hosszabb a kar és minél élesebben van beállítva (minél inkább párhuzamos a ló szájával), illetve minél rövidebb a lánc, annál erősebben hat a zabla. Ha a lovas megmozdítja a szárat, azzal hátrahúzza a kart, aminek a másik vége előre mozdul. Mivel a kar a pofaszíjhoz van csatolva, így nyomás alá kerül a ló tarkója. Elvileg 45 fokot kellene, hogy mozduljon anélkül, hogy feszüljön a lánc, addig a feszítő hatás csak a tarkóra érvényesül, az pedig elenyésző (ilyen pl. a pelham zabla is, ami szintén egyfajta feszítő hatású zabla).


Feszítő zablát magasan képzett lovakra használnak angol és western stílusban egyaránt, abból a célból, hogy a ló legfinomabb jelzésekre is reagáljon.

Abba, hogy mennyi ész kell annak a kijelentéséhez, hogy a feszítő zabla kemény szájú lovakhoz használatos, inkább nem mennék bele...

2013. febr. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Ez eddig így oké, de mitől tud feszítő hatást kifejteni? mi az amitől több mint a rendes csikó zabla? attól mert hosszabb és felér a ló orrlyukához ? ennyi erő a pálcás zabla is feszítő nem? csikó zablával miért nem lehet akkora erőt kifejteni h eltörjön a ló orra? /á ennél a mondatnál kirázott a hideg/ de érthető mire akarok kilyukadni?


Azért köszönöm az eddigi válaszokat mentek a zöldek.:) várom a többiekét is.

2013. febr. 25. 18:38
 5/9 A kérdező kommentje:
Valletta, igen köszönöm pontosan erre voltam kíváncsi. Így már minden világos, köszönöm!
2013. febr. 25. 18:40
 6/9 anonim ***** válasza:
A pálcás zablán nincs karika a pálca részen, márpedig a feszítőnél az is számít, melyikbe csatolod a szárat, hogy mennyire erős a feszítő hatás, illetve, hogy használsz-e hozzá álladzó láncot.
2013. febr. 25. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Valletta, az első mondatoddal a szívemből szóltál!:)
2013. febr. 25. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Vallettával nagyon egyetértek. A feszítő zablában az a pláne, hogy nem ott van a szár, mint a csikózablánál, vagy a pálcás zablánál, (Ott rögtön a szájszögletnél van a zablakarika) hanem lejjebb, tehát "a pálca alján". Nézz róla képeket, megérted. Ez az erőkaros dolog pedig fizika, így erősebben hat, ahogy az előttem szólók is mondták már, finomabb segítségek is elegendőek, és nem csak a szájára fejt ki nyomást, hanem a tarkóra is. Az orrlyukait nem pöcögeti. :) (A válaszoló talán a hackamore-ra gondolt, az megint más dolog, de megnyugtatlak, az se pöcögeti az orrlyukakat.) Kemény szájú, neadjisten iskolalóra semmi értelme, erre is eltompul, főleg, ha gyerekek rángatják vele, nem erre való, de sajnos sokszor látni ezt is. A nagykantárról hallottál már? Ott két zabla van, az egyik egyszerű csikózabla, az "egyszerűbb dolgokhoz", és egy feszítőzabla a finomabb segítségekhez. (Bár azt hiszem, Valletta ezt is leírta)
2013. febr. 25. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Valletta ***** válasza:
Mindenképpen akartam egy videót is linkelni, hogy könnyebben érthető legyen amit itt próbáltam magyarázni, de csak ezt találtam. A lényeg látszik: ahogy húzzák a szárat, a tarkóra nyomás kerül, illetve megfeszül az álladzólánc: http://www.youtube.com/watch?v=I-BzAZrenOo
2013. febr. 25. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!