Kezdőoldal » Állatok » Lovak » D-zabla mire is való?

D-zabla mire is való?

Figyelt kérdés
Hallottam olyat, hogy ugyanaz, mint az olívzabla, nem csípi be a szájszögletet, de olyat is hallottam, hogy kemény szájú lovaknak való? Az én lovamnak D-zablája van, ezt a kantárt kaptam hozzá, és azóta nem is cseréltem le a zablát, de ha tényleg kemény szájú lovaknak való, akkor veszek neki egy finomabbat. (Fiatal haflingi herélt)
2013. ápr. 12. 17:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nagyon kicsit erősebb mint az oliv zabla, de egyáltalán nem kemény szájú lovaknak lett kitalálva. (a kemény szájt sem zablával kellene "kezelni", de ebbe most ne menjünk bele)

Szerintem nincs semmi szükség zabla váltásra.

2013. ápr. 12. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Igen, ezzel maximálisan egyetértek, hogy nem zablával kell kezelni, meg hát meg is ijedtem kicsit, mert sokszor felültetem rá a kistesómat is, tanulgat lovagolni, és most kezdett próbálkozni egyedül ügetni vele, és időnként bele-beleránt a szájába, ha a D-zabla erősebb, mint más zablák, akkor nem akarom, hogy elérzéketlenedjen a szája. Nem iskolalóként működik, heti 1-2 alkalommal megy vele félórát, szerintetek ettől lehet baja? Vagy inkább kötőféket tegyek rá ilyenkor? (Elmegy azzal is, és kötőféknél mindegy milyen a zablája)
2013. ápr. 12. 18:16
 3/11 anonim ***** válasza:

A D-zabla nem csípi be a szájszegletét, az tuti. A D egyenes része minimális feszítő hatást képes kifejteni, mint pl. egy pálcás zabla, de meg sem közelíti azt - én azért használom ezt szívesebben, mert valamivel finomabb segítségekre reagál a pacim, mint a sima csikózablánál, de igazából azzal se téptem a száját soha...

Kemény szájú lóhoz egyébként még finomabb zabla kell, ami azt illeti, feszítő meg max. díjlovaglásba M szint felett, vagy westernbe.

2013. ápr. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Ó, köszönöm, akkor már értem, miért erősebb. Én nem szeretem az egyenes részét, van, hogy megfordítja a szájában...
2013. ápr. 12. 19:17
 5/11 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Az enyém egyszer tört (ha a tied kétszer tört, vastag, akkor az elég lágy amúgy!), nemigen fordítja meg a szájában, ha jól teszem a szájába, igazából szerintem nem is tudja egykönnyen, de szívesen támaszkodik, rágcsálja.
2013. ápr. 12. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A kis tesódnak ne add a kezébe a szárakat amíg nem tud velük bánni! Arra tanítsd hogy ha elveszti az egyensúlyát vagy bármi van akkor a nyereg kápába kapaszkodjon ne a ló szájába. A csomózott kötőfék és a zabla nélküli kantár is egy megoldás lehet, de heti 1-2 alkalom miatt nemigen fog elérzékenyedni a szája, főleg ha a többi napokon biztos, kezétől független tapasztalt lovas lovagolja. A kezdő felültetése meg amúgy is egy nagyon jó iskolázás a lónak is, szükség is van rá.
2013. ápr. 12. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Az enyém egyszer tört, vastag, réz görgős. A kistesóm tud már a szártól függetlenül mozogni, de néha megijed, ha megindul a ló, mert elég menős, és néha lendületesebben kezd ügetni. Ilyenkor reflex-szerűen a szárral állítja meg, majd megtanulja, hogy ilyenkor sem kell a szájába tépni, de eleinte mindenki megijed ezektől. Még nem tapasztaltam, hogy máshogy reagálna a zablára, remélem tényleg nem csinálok ennyi lovaglással bajt, de nem akarom iskolalovon lovagoltatni pénzért, ha ott a saját is, van egy lovasoktató ismerősöm, ő is ránk szokott nézni, nehogy valamit rosszul mondjak neki. De lehet, hogy legközelebb csomózott kötőfékkel próbálom meg, zablanélküli kantárom nincs, és sajnos nem is találok sehol cob méretűt, ami nem drága. :)
2013. ápr. 12. 19:54
 8/11 anonim ***** válasza:

Amíg néha beleránt, esetleg próbálkozhattok úgy, hogy futószárra teszitek, és kapaszkodhat a nyeregkápába. Amikor már biztosan, stabilan tudja követni a ló mozgását, akkor jobban tud bízni is benne szerintem, ehhez akár a kengyel nélkülizést is ki-kipróbálhatjátok 1-2 kör erejéig, mert megterhelő a combnak, de jó bizalomépítő, lám, az sem kell ahhoz, hogy "túlélj". :)

Mindenesetre én mindenképp zablával tanítanám tovább, kantárral, mert a kötőfékre tett szárakat is lehet tépni, igazából, ennyivel a lovat nem teszed tönkre, ha utána felülsz, korrigálod, amikor kell, ellenben előbb mindig felszereléssel kell tudni kezelni a lovat, és úgy lehet elhagyni, szép fokozatosan, ha akarjátok... Fordítva sokkal nehezebb.

Azt kéne megtanulnia, hogy ha pl. a ló megbotlik, kicsit megijed, vagy rágyorsul, adjon neki szárat, és dicsérje meg a lovat. A jól belovagolt ló amint nem érez támaszkodást, nem elsiet, mert szárat kapott, hanem lassul, akár meg is áll, ha megszűnik az előrehajtó segítség is.

2013. ápr. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszi! Azért nehéz kicsit, mert a hafi elvárja, hogy összelovagolják, határozottan adják neki a feladatokat, és egy kezdő gyerek ezt nem tudja megcsinálni, ezért siet el időnként, mert ha nincs szár, akkor biztos szabad. Mindenesetre futószárazással biztos javul ez még, azért engedem el őket, mert mindketten gyerekek még, unják a futószárazást, sokkal jobb egyedül... Most kaptam egy rendes gumis kikötőt, ez nem volt eddig, ezzel remélem könnyebb lesz nekik.
2013. ápr. 12. 20:15
 10/11 anonim ***** válasza:

A gumis kikötő jó, kezdőknek a hiányzó szársegítségét pótolja valamelyest.


A jól idomított ló ha nem találja a támaszkodást, lassul, nem pedig elsiet, a pacira is ráfér egy kis idomító munka majd. :) Az nem baj, ha néha kezdő ül rajta, mert ha mindig egy lovasa van, amúgyis hajlamos hozzászokni az ő segítségeire, és teljesen "elveszik" más lovas alatt.

2013. ápr. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!