Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tudnátok erre az "ugrabugrára"...

Tudnátok erre az "ugrabugrára" jó "gyógyírt" mondani?

Figyelt kérdés

Sziasztok. A "probléma" a következő:



Adott egy kanca (nem sárlik, már vemhes!!!) és egy mén. Mindketten szabadon (vagyis egy hatalmas karámban) vannak.


Ráteszem a kancára a kantárt, felülök rá, a mén követ, de túl közelről: félő, hogy a kanca alattam hátrarúg.

Plusz: ha vágtázom pár métert, az a gyagyás mén ugrál körülöttünk, rugdal a hátsó lábaival, mint egy kiscsikó.

Megkötni/bezárni nem tudom, mert csak ketten vannak, kitörne azon nyomban, nagy kárt okozna (tapasztaltuk már egyszer).

A pláne: meg vagyok győződve róla, hogy a kancát ugyanúgy aggasztja, vagy netán már idegesíti is a mén "gyerekessége", amikor lovagolunk.


Bocsi a kifejezésekért ("gyerekes", "ugrabugra"), de csak így tudom kifejezni, hogy nem párosodni akar a szentem a kancával, hanem játszani csupán. :)


Szóval betanítható-e arra, hogy amíg a kancán ülök, akkor minimum ne irritálja a kancát.


Plusz kérdés: rövidesen a ménre akarok ülni (ő is be van lovagolva). A kanca miatt nem aggódom, ő nem fog játszani vele. Inkább amiatt félek, ha vágtába ugrunk, akkor az tényleg ugrás ("ugrándozás") lesz és nem futás... :D


Segítsetek!

Ha nincs megoldás, akkor kénytelen leszek még valakit befogni lovagolni. :D De gőzöm sincs, kit, a tulaj már idős hozzá és egyre betegebb. :(



2013. ápr. 14. 19:16
 1/7 anonim ***** válasza:

Attól függ, mióta áll a mén, hogy én rá mernék-e elsőre csak úgy ülni, a ménekkel eleve szinte mindig nehezebb a lovas dolga.

Egyébként lovaglás alatt a mén ne legyen ott, és élből nem értem, most elválasztva sincsenek egymástól, hanem futószalagon nyomatják a kiscsikókat?

A mén amúgy nem gyerekes, vagy érthetetlen, csinálni fogja amit csinál továbbra is, jókedvű, nincs benne semmi rossz. Kéne egy külön négyszög, akármi, amiben lovagolsz, meg külön a legelő, ahol a mén van. Hágta már meg mén a lovad, miközben lovagoltál rajta? Na, ne akard kipróbálni, ez az egyik, a másik, hogy a kanca jófejségén is múlik, de hosszútávon ritkán bírják, ha mellettük egy ló nagyon jókedvű, nem idegesíti a dolog, ő is menni akar pajtizni, ugrálni, max. akkor idegesíti a mén jelenléte, próbálkozása, ha hasas.

2013. ápr. 14. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Elég alpári a kommented, de azért köszi a választ.

A mén pár hónapja jött... És mint írtam, csak nem fogtad fel, a kanca már vemhes. És nem az én lovam, ezt is írtam!

Ha nem tűnt volna fel, idézőjeleket használtam, és külön mondatban is kifejtettem, miért írtam 1-1 szót úgy, ahogy! Nem, nem párosodott még mén a lóval, mikor rajta ültem...


De... azt hiszem, ehhez a kérdésemhez nincs értelme visszatérni... Ha minden lovas (vagy állítólag lovas) ilyen stílusban tud válaszolni, akkor megoldom magam a problémát. :S

2013. ápr. 14. 20:12
 3/7 x) ***** válasza:
Erre egyetlen megoldás van, el kell választani őket. Nem is értem miért vannak egyáltalán együtt. Eleve ha egy lóval akarunk dolgozni, sose legyen ott másik ló, ez a lovaglás egyik íratlan szabálya. Pont az ilyen esetek elkerülése végett kell egyedül lovagolni a lovakat, hogy ne idegesítsék egymást. Egyikőtöknek sem jó, ha ideges vagy a mén miatt. A kanca megérzi, ő is ideges lesz és csak rossz élményei lesznek a lovaglással kapcsolatban. Szóval találj egy módot, hogy különválasszátok őket mielőtt komolyabb baleset lenne belőle. Ugyan ez vonatkozik a ménre is, ha rajta lovagolsz a kancát máshová kell vinni. Egyébként én ilyen dolog miatt törtem el majdnem a karomat, kiszökött egy csikó, a lovam rárúgott én meg repültem egy szépet. Szóval csak ajánlani tudom hogy vegyétek külön őket. Ez ugye megoldja a túl sok csikó problémáját is.
2013. ápr. 14. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem túl jó egy területen tartani a két lovat, főleg ha majd lesz csikó is, azt a mén bánthatja.

Ha lovagolsz, akkor a csődit vidd be, vagy legalább válassz le egy karámrészt neki, hogy külön legyenek.

A mént meg alaposan futószárazd le mielőtt ráülnél, és legyen melletted segítség.

2013. ápr. 14. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Jelen esetben semmi jelentősége annak, hogy milyen neműek. Ha több ló egy karámban van, és az egyik szaladgál, a másik is fellelkesül és szintén elkezd szaladgálni, ugrándozni. Figyeld meg, hogy amikor szabadon vannak, akkor is ez a helyzet.

Ezért (sem) szerencsés dolog ugyanazon a területen lovagolni, ahol van szabad ló is. Teljesen természetes reakció, hogy az egyik ló csatlakozik a másikhoz a "szaladgálásban". Ez nem rossz szokás, ez természetes. Minden ló így csinálja. Mindegyik.

Egyetlen megoldás van: nem ott lovagolni, ahol a másik ló szabadon van. A másikat addig tedd be a boxba (ha nagyon össze vannak szokva, hisztizhetnek!), vagy másik karámba, vagy bárhogy oldd meg az elkülönítést. Ez veszélyes is lehet, mert ha megfigyeled, a lovak néha a játékos szaladgálás közben meg is rúgják egymást. És ha pont a te lábadat találja el, az neked fájni fog.

2013. ápr. 15. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nálam a póni meg a kancám vannak nagyon összeszokva. Annyira hogy ha kimegyek lovagolni a kancán a póni szabadon követ minket. Persze leáll legelészni, de trappol utánunk mindig. Ha karámban lovagolok akkor néha a póni is ezeket csinálja a kancámmal (a póni csődör). Szerintem kösd ki a karámhoz. Akkor látja a kancát, de bántani nem tudja, és te is szemmel tudod tartani ha látod hogy rakoncátlankodik (belelép a kötélbe vagy bármi).Egyébként muszáj megnevelni a mént!Tűrnie kell hogy meg van kötve!Ne cirkuszoljon hisz látja a kancát, nem rabolja el tőle semmit, csak várjon nyugodtan míg te lovagolsz. Ha a csődört akarod lovagolni előtte futószárazd le, vagy csak kergesd a karámban szabadon, had ugrálja ki magát.Akkor viszont a kancát kösd meg, mert félő hogy a csődör menni fog utána, ha csak egy pillanatra nem figyelsz. Szépen meg kell szoktatni őket, hogy ha "munka" van a másik ne szóljon bele, ne legyen útban!
2013. ápr. 15. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
hogyan tudsz ugy normalisan dolgozni a loval hogy allandoan ugrabugral korulotted egy men?meg egyutt tartani sem kellene oket.ezzel semmit nem tudsz addig kezdeni amig el nem valasztjak oket.mi lesz ha meglesz a csiko?o is igrabugral majd korulotted.a kanca tuti ki fog keszulni.myugodt korulmenyre van szuksegea csiko szuletesi idoszakaban es persze utana is.mar most elkezdenem a kulonszoktatast.
2013. ápr. 15. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!