Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szerintetek ez igaz? Nem...

Szerintetek ez igaz? Nem vagyok szakértő, de én úgy tudom, h a hidegvérű az nem fajta. Szerintetek?

Figyelt kérdés

Én ilyenről még sose hallottam, nem vagyok szakértő, de szerintem ilyen nem létezik. Szerintetek?

[link]


2013. máj. 14. 20:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A magyar hidegvérű a Magyarországon törvényileg védett lófajták közé tartozik.

Tartalomjegyzék


1 Története

2 Tulajdonságai

3 Forrás

4 Külső hivatkozások


Története


A hidegvérű ló erősen eltér melegvérű társaitól. Erősebb a csontozata, nagyobb az izomtömege, lassabb a mozgása; egészében hidegebb, hűvösebb a vérmérséklete. Hidegvérű lovak valószínűleg már a honfoglalás korában is éltek a Kárpát-medencében, de nagyobb mértékű elterjedésük az 1880-as évekre tehető, s először a Dunántúlra volt jellemző. Erre a területre a kereskedés révén kerültek a hidegvérűek Ausztriából. Két tájfajta alakult ki, Vas megyében a nagyobb termetű pinkafői, Zala megyében a kitartóbb muraközi ló terjedt el.


A szervezett tenyésztés csak a 1913-ban elején indult meg, amikor Vas megyében engedélyezték. Belga hidegvérűekkel keresztezték az állományt, így javították a küllemi hibákat. A törzskönyvezés 1922-ben kezdődött. Ekkor már több uradalom is tartott importból származó hidegvérűeket, ám a tenyészetük zárt volt. A kisbirtokosok viszont jobban kedvelték a muraközi típust, amely szinte az egész országban elterjedt, főleg a hegyvidékeken.


A második világháború után az igásállomány pótlására Belgiumból és Franciaországból hoztak ardenni méneket, amelyeket kereszteztek a legjobb típusú kancákkal. Az első törzstenyészet Szentegáton alakult meg 1952-ben. A fajtakialakító keresztezés nyomán jött létre a magyar hidegvérű, amely 1953-ban államilag elismert fajta lett. Mivel igás hasznosítása mindinkább háttérbe szorult, s a 80-as években a hústermelés lépett előtérbe, az állomány nagy részét keresztezték a percheron fajtával, de ez nem mindig vált a magyar hidegvérű hasznára. Ma a Magyar Hidegvérű Lótenyésztő Országos Egyesület a fajtafenntartó szervezet.


A muraközi tájfajta példányait az Állattenyésztési Kutatóintézet gyűjtötte össze és tenyésztette. 1972-ben elismerték hivatalos magyar fajtaként, de a 80-as évek végén tenyésztése megszűnt, és állománya beleolvadt a magyar hidegvérű állományába.

Tulajdonságai


A magyar hidegvérű lovat kizárólag munkalónak tenyésztették. Így alakult ki a nagy testtömegű, de szilárd szervezetű, mozgékony, hosszabb távra is jól ügető magyar hidegvérű fajta. Jóindulatú, barátkozó természetű, tanulékony. Bottal mért marmagassága méneknél 153-165 cm, kancáknál 150-160 cm. Színe lehet pej, szürke, sárga, fekete és a deres szín különböző változatai.

Forrás


Történelmi állatfajtáink enciklopédiája, szerk.: Tőzsér János, Bedő Sándor, Mezőgazda Kiadó, Budapest, 2003

2013. máj. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

ípusok vérmérséklet szerint


Különböző alkatú, méretű lovakat ismerünk. Ha azt mondjuk, két vagy több ló ugyanahhoz a fajtához tartozik, ez azt jelenti, hogy hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek. A lófajtákat három csoportba soroljuk vérmérséklet szerint:


Melegvérű lovak

Hidegvérű lovak

Nemesvérű lovak.


A póniknál ilyen felosztás nincs.


Hidegvérű lovak: Észak-Európából származnak, ahol bőven találhatók kövér legelők a hűvös, csapadékos időjárás következtében. Nem csoda, hogy ebbe a fajtába tartozó lovak mind nagy testűek, és igen erősek, mint a brabanti vagy belga lovak.

Melegvérű lovak: Az ázsiai vadlovaktól a Przsevalszkij-lótól és a tarpántól származnak. Élénk, finom csontozatú fajta, alkatuk sokoldalú hasznosításra utal. A lovak „típusát” aszerint határozzák meg, hogy milyen munkára alkalmasak.

Nemesvérű lovak: Az anglo-arab egyesíti magában a nemesvérű lovak minden szépségét, finomságát és eleganciáját. Eredetileg a Közel-Keletről és Észak-Afrikából származik, ahol a sovány legelők és a szélsőséges időjárás a kisebb testű, szívós és gyors lófajta kialakulásának kedvezett.

Pónilovak: Legfeljebb 148 cm magas és többségükben tiszta vérű őshonos fajta, akárcsak az izlandi póni. A póni lába rövidebb, mint a lóé, de méretéhez képest erősebb. A pónik szívós, öntörvényű állatok.

2013. máj. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy 3 felé soroljuk őket: hidegvérű, melegvérű, nemesvérű. De azt nem tudtam, hogy van olyan lófajta, hogy magyar hidegvérű. Köszönöm!
2013. máj. 14. 20:48
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Vannak a hidegvérűn belül is fajták, pl. magyar vagy belga hidegvérű. Így á la nature, hogy hidegvérű, nem fajtát jelöl valóban, hanem egy használati típust.
2013. máj. 15. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A hidegvérű lehet egy gyűjtőfogalom és egy adott fajta neve is. Pl van ilyen hogy magyar hidegvérű, ami igen is lehet tisztavérű, mert egy elismert fajta, úgy mint pl a kisbéri. Más nemzeteknek is van olyan fajtája, ahol az elnevezésben szerepel a hidegvérű szó.
2013. máj. 15. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!