Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tenyészszemle? Hogy megy ez...

Tenyészszemle? Hogy megy ez ügetőknél?

Figyelt kérdés

Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy van egy kancám, és szeretném tenyészszemlére vinni, fajtatiszta, sütött, van útlevele, csakhogy... Ügető. Nekik van egyáltalán bármi ilyesmi, vagy tojik bele mindenki, rácsapnak egy akármilyen, de eredményekkel rendelkező ügető mént, aztán jó lesz az?

Nem vagyok lótenyésztő, ezért tenyészteni nem szeretném, csak úgy szaporítani semmiképpen, de végeztem már egy-két lótenyésztő kurzust (kétszer egy félév) egyetemen, pár év múlva szeretnék a lovamtól egy csikót, amit semmiképpen sem küldenék azonban pályára, szeretném én felnevelni, belovagolni (szakember segítségével). Valószínűleg ügetőt tennék majd rá, mert az ügető elég stabil örökítő, évszázadok óta erre van tenyésztve, nem tudom, mi más fajtával adhatna (hátas célra) használható lovat?

A mostani lovammal díjlovagolok, de ő volt pályán, megtalálható az ügető adatbázisában, stb, ha ez számít.


Szóval az lenne a kérdés, hogy mi a helyzet az ügetőkkel?



2013. máj. 16. 14:13
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha jól megy holnap estére tudok neked válaszolni üzenetben! :)
2013. máj. 16. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm előre is :)
2013. máj. 16. 20:56
 3/6 anonim ***** válasza:

Ügetőnél nincs tenyészszemle,a szelekció teljesítmény alapján történik. A fedeztetési engedélyt rekord alapján adják ki bizonyos rekord alatt (ha jól emlékszem ez 1 perc 20 mp.) nyilvános fed. engedélyt kap a mén. Ha ettől gyengébb a rekordja akkor csak saját tulajdonú kancákat fedezhet(ez azt jelenti hogy a kancának és a ménnek ugyanaz a tulajdonosa)

Szóval a minél jobb rekord talán a legfontosabb, de szempont még a mén származása, felépítése, lábszerkezete, idegrendszere, illetve a már az pályán lévő utódai hogy teljesítenek.

A kancánál nincs semmi megkötés, bármelyik tenyészthető, de általában itt is a már versenyzett-jó rekordú, jó idegrendszerű és lábszerkezetű, vagy jó családból származó kancákat érdemes tenyészteni.

Ha viszont a születendő csikód úgysem fog versenyezni miért nem fedezteted mondjuk egy ugrólóval vagy díjlóval, lenne egy sportfélvéred.

Állítólag a franciák kísérleteznek ugróló és ügető keresztezésével sikerrel. Az ügető mama adja a kitartást és a versenyszellemet az ugrópapa meg a küllemet.

2013. máj. 16. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Félek más fajtát rátenni, mert általában nem megfelelő lábszerkezetet adnak, illetőleg gyakori a nem megfelelő küllem, pl. kifele lépnek, nem tudnak rendesen vágtázni (mire őt is megtanítottam...), nem megfelelő a felépítésük, stb.

A franciáknál nyilván más, mivel a francia ügető nyereg alatt versenyzik, az enyém amerikai ügető.


Elviekben genetikai állománya egész jó, egyéb okokból nem volt eredményes pályán (a tenyésztője éheztette csikóként, majd gondolt egyet, és felküldte a pályára...), nyilván azt tudom, mit kellene nézni egy ménnél, illetőleg addigra ezügyben mondjuk valamit csak tán fejlődnék, csak abban nem voltam biztos, hogy megy az ügető tenyésztése, bár gyanús volt, hogy minden mindegy, csak jól menjen.

2013. máj. 16. 21:31
 5/6 anonim ***** válasza:

Utolsó hozzászóló vagyok.

A francia ügető kocsiban és nyereg alatt is versenyzik, viszont tény hogy küllemre sokkal megasabb,csontosabb és erősebb mint az amrikai ügető.

És igazad van, az ügetőnél nem számít a küllem csak hogy gyorsan tudja szedni a lábait :-)

Én erre csak azt szoktam mondani hogy ez nem szépségverseny, lóverseny. akad közöttük egy-két kifeljezetten csúnya jószág. :-)

Az hogy kifelé lép, az még jó is, mert ügetésben nagy tempónál jobban elkerüli magát,nem veri szét a hátsó lábait.Az meg hogy nehezen tudtad megtanítani vágtázni ,azon ne csodálozz, hisz nem erre vannak kitenyésztve és nevelve.

Az erdményességet valóban nagyban befolyásolja a neveletetés (ez szerintem minden sportra igaz lehet)illetve hogy milyen istállóba kerül.

Egy kis segítség, 2013-as fedezőmén lista:

[link]

Ha nem titkos elárulnád a lovad nevét?

2013. máj. 17. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy nem a szépség náluk a lényeg, teljesen mindegy a küllem és a kiállás, ő sem tökéletes úgymond, bár nekem az :)

Nem is várom el tőle, ahogyan az is egyértelmű, hogy kifelé lép, mert máskülönben nem tud tolóerőt kifejteni a hátulja, legalábbis nem akkorát; azonban az is tény, hogy más fajtáknál ez már nem kimondottan előny, nem véletlenül szorultak ki a fogatsportból is az ügető félvérek, többre mentek, ha tisztavérűt tettek a fogat elejére.

Az meg teljesen evidens, hogy nehezen tanult meg vágtázni, igaz, én sem erőltettem, úgyhogy rengeteg ideje volt úgymond ráérezni a dologra, nem akartam egy percig se megerőszakolni, de mostanra egész ügyes.


Megírtam a nevét, igen, ezt a listát amúgy én is ismerem, de nem most rögtön gondolkozom még csikóban =) Sőt.

2013. máj. 17. 14:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!