Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ti hogy éreztétek magatokat...

Ti hogy éreztétek magatokat mikor először lovagoltatok edző nélkül? Mennyit kell bemelegíteni, levezetni?

Figyelt kérdés
Nemrég kaptam a lovamat, és furcsa edző nélkül lovagolni. Persze párszor így is részt veszek edzésen, meg együtt megyek terepre az edzőmmel, de sokat lovagolok egyedül, és az első pár alkalommal nagyon fura volt, féltem, hogy nem melegítem be, és nem vezetem le eléggé, vagy túl hamar kezdek vele vágtázni. Mennyi idő kell a bemelegedéshez? Nincs valami könyv, vagy weboldal, amin erről van szó?
2013. jún. 2. 16:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Nagy általánosságban 10perc lépés az elején, 10 perc lépés a végén. Vágtázni az óra felénél érdemes elkezdeni, bár sokak szerint a vágta kell a bemelegítéshez is... hát nem tudom, én nem szoktam bemelegítés néven vágtát kérni a lótól az edzés elején. Minden lovat kicsit másképp kell bemelegíteni, ez függ attól is hogy milyen munkát fogsz tőle kérni, ergo egy ugró munkához másképp melegítjük a lovat mint egy idomításhoz, vagy terephez. A ló erőnlététől is függ, az edzések rendszerességétől, a nemétől és korától is. Ki kell tapasztalni a lónál hogy mikor "áll készen" a munkára.

A lesétáltatást akkor tanácsos befejezni ha a ló már nem "szuszog", illetve valamennyire megszáradt(persze csak ha megizzadt).

De hát ha ott van az edződ, ő biztos tud ebben segíteni neked.

2013. jún. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, gratulálok a lovadhoz és sok sikert hozzá.:)

Az első válaszoló meg szerintem eltévedt, hogy az állatok-lovak kategóriában ossza meg szexuális életét. Vagy csak nagyon vicces akart lenni, nos ez nem sikerült.

2013. jún. 2. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha a ló légzésszáma, testhőmérséklete (37,5-38,5 °C), pulzusa visszaállt a normális értékre, akkor végeztél a leléptetéssel, illetőleg ha nagyon leizzadt, akkor megvárod, míg megszárad, ez nem perchez kötött dolog, más nyáron, nagyon párás időben, ha közvetlenül kajálás után viszed ki, ha durva edzés volt, ha kicsit fáj valamije, de nem vetted észre, stb...

A pulzusszám átlagértéke 30-40/perc (az álkapocs szárának belső felszínére szorított ujjal vizsgálhatod), a légzésszám 8-16/perc, de meleg vagy párás időben, fájdalom vagy láz esetén megemelkedhet, ahogyan munka alatt és után is magasabb lehet.

Nyilván nem kell minden edzés után lemérned, egy idő után automatikusan tudni fogod, mikor jó, mikor nem jó.


Az, hogy bemelegítéshez kell-e a vágta... Lehet, de nyilván jól előkészítve, másképp letapadhatnak az izmai, és attól függ, milyen munkát szándékozol majd csinálni a lóval. Az én lovam pl. ügető, az edzés legvégére kerül olyan állapotba, hogy vágtázzak vele, beugrani beugrana hamarabb is, csak az akkor olyan is lenne.

Az, hogy 10 perc lépés kötelező az elején, baromság. Én mindig megyek vele egy vagy két teljes lovardát, ha nem négyszögben dolgozom, felmérem a lovardám határait, ahol dolgozni fogok, majd patanyomfigurák, állítások, hajlítások, kézváltások, kezdetben csak szélesebb ívű fordulatok, de már lehetnek átmenetek is, lépél-állj, lépés-ügetés-lépés, esetleg hátralépés... A lényeg, hogy mindig változatos legyél, következetes, és minden feladatot készíts elő.

2013. jún. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Igen tudom, nem is mondtam hogy kötelező, "csak nagy általánosságban" írtam. Ahogy azt is hogy minden lovat máshoz melegítünk, van amelyiknek elég az általad említett 1-2 kör, van amelyiknek ebből még 5 sem, ezt ki kell tapasztalni.:) De az edző mindenesetre tud ebben segíteni.
2013. jún. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Akkor mondom úgy, hogy nincs az a ló, aminél óramű pontossággal mindig 10 perc lépés kell. Ráadásul az iszonyat monoton, ha te 5-7 teljes lovardát mész és révedsz ki a fejedből, a ló is csak elunja magát, nyugodtan lehet neki feladatot adni, az ügetés már a bemelegítés részét is képezheti.

A másik, nyilván nem mindegy, hogy hol áll a ló - állásban, vagy pl. legelőn, ahonnan szinte már bemelegítve hozod ki...

2013. jún. 3. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!