Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan gazdaságosabb? Saját...

Hogyan gazdaságosabb? Saját magamnak megtermelni vagy venni?

Figyelt kérdés

Először is a probléma: nem tudom eldönteni, hogy a lovak szénáját saját magamnak érdemes-e megtermelni, vagy ilyen mennyiségben inkább vásárolni. Lentebb leírom a körülményeket, azok alapján kb hány bála (átlagos, nagy körbála) fogy el egy év alatt? Azt a mennyiséget, amire szükségem lenne, kb mekkora területről tudnám magamnak kitermelni?


2 lovat tervezünk venni (egyelőre még csak terv, jelenleg még csak a ház és az istállóépület készül). 2 haflingit, lovasterápiás foglalkozás céljából. A területünkhöz tartozik egy elég nagy (6 hektáros) legelő, amit két részre osztunk, a lovak ott nyáron rideg tartásban lennének, beállóval, télen ahogy az idő engedi, istálló + karám. A lovak előre láthatólag napi 2-3 órát dolgoznának maximum (csak hétköznap), azt is nem megterhelő fizikai munkaként, nagyrészt lépésben. Heti néhány alkalommal (az állapotuktól függően) "keményebb" edzés a megfelelő fizikai és idegi állapot miatt. Vagyis egyáltalán nem lennének agyon dolgoztatva, a maradék idejüket pedig legelőn tölthetik. A legelő jó minőségű, még ebben a száraz időben is nagy adag legelni való van rajta. Állatorvosunk szerint a két ló legeltetésére akár csak az egyik terület is elég lenne, de ha folyamatosan váltogatva vannak a legelők, az még jobb. A széna ellátásra azonban nem tudott elég pontos adatokat mondani, ezért írtam ide.


A válaszokat előre is köszönöm!


2013. aug. 1. 14:43
 1/3 anonim ***** válasza:
Mivel van mit legelniük egész nyáron, sokáig, így csak télire kell megoldani a szénaellátást, két lónak amúgy két hektár legelő már elég, így akár 3 részre is oszthatjátok a legelőt, kettőt lehet váltogatni, a harmadikról valamennyit tudtok betakarítani, de igazából két lóra számolva valószínűleg jobban megéri megvenni a takarmányt: elvetni, trágyázni, szántani, betakarítani, kiszárítani, bálázni sem két fillér, és ez a két ló nem tudna segíteni benne, ha jól értem. Két hektárról ráadásul nem jönne be annyi széna, amennyi elégséges lenne télire, bár ezt egy hozzáértőbb majd megmondja. :)
2013. aug. 1. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Van lehetőség a telek mellett egy 10 hektáros föld vételére elég jó áron, azon gondolkoztunk takarmánynak, csak közben felmerült a kérdés, hogy megéri-e foglalkozni és szenvedni vele (pláne, hogy párom és én is dolgozunk), vagy egyszerűbb megvenni :) Pont a vetés-aratás-trágyázás... probléma miatt gondolkodunk mi is a dolgon, hogy megéri-e ilyen kis mennyiségben saját magunknak termelni :)
2013. aug. 1. 17:02
 3/3 anonim ***** válasza:

A legelőtök nagysága nagyon jó, de én azért számolnék hozzá szénát mindenképpen, legfeljebb megmarad, ha jól tárolod, semmi baja nem lesz, akár következő évben is simán etetheted.

Havi egy körbálával számolva per ló (nyáron kevesebb fog fogyni, télen több) szükséged van 24 bálára évente a két lónak. Ez bőségesen elég lesz nekik.

Ezt a takarmánymennyiséget szerintem nem éri meg megtermelni, annál is inkább, mert nem csak földekre van szükséged, hanem gépekre is, na meg a hozzáértés sem árt, hogy mikor és hogyan kell kaszálni, sodorni, bálázni stb. Ha pedig mindezt a munkát bérben végezteted, összességében alig lesz különbség anyagilag ahhoz képest, mint ha vennéd az egészet, viszont sokkal több munkád és idegességed lesz rajta - lehet-e már kaszálni, kellene, de épp esős idő van, megázik-e a levágott széna, időben van-e sodorva, optimálisan megszárad-e, mielőtt bálázásra kerül, mert ha picit is nedves marad, akkor bepenészedik az egész bála stb. Kapsz-e időben traktorost, aki megcsinálja, ki vagy szolgáltatva nekik, főleg aratásidőben lehet ez necces, mert sokfelé dolgoznak.

Én ezt a takarmányt inkább megvenném és élnék nyugodtan. Mi magunk termeljük, nálunk több mint 20 paci és 60 hektár föld van, de hidd el, nem egyszerű. Ja és nekem apukám ül a traktorba, nem kell idegenre várnunk (csak rendszeres időközönként baromi drága alkatrészekkel traktort szerelnünk, mindig van rajta valami bütykölnivaló).

2013. aug. 2. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!