Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy érjem el? (lent)

Hogy érjem el? (lent)

Figyelt kérdés
van 2 ló, akikkel néhány éve azon kívül, hogy etették-itatták-körmölték nem foglalkoztak velük. most szeretnénk rajtuk újra lovagolni. azt már elértem, hogy minden gond nélkül vezethetők legyenek, adják mind a 4 lábukat, zökkenésmentesen lehet őket kantározni, nyergelni és a felüléssel sincs gond. az egyiknél azt nem értem, hogy mikor futószárazni akarom, csak kis körön hajlandó szóra menni(ez olyan 3 méter kb), ha kiengedem hosszabbra nem fogad szót, rohan, szinte csak vágtázik. hogy érhetném el, hogy nagy körön is szépen menjen? mikor le akarom kötni a fejüket kikötőszárral, mindkettő szinte bepánikol, ágaskodik, hátrál. pedig eddig mindig csak lazán tettem fel nekik. a másik lónál is vannak futószárazási gondok, sokkal több sajnos. ő nem hajlandó menni, szembefordul, próbál elvinni. nála mit tudtok javasolni??
2013. aug. 1. 15:06
 1/7 anonim ***** válasza:

Jól csinálod, csak ne akarj ennyire sietni. A lovat úgy tanítjuk meg futószáron menni, hogy először egész kicsi körön futószárazzuk, és apránként engedjük csak ki nagyobb körre. A futószárazás ne abból álljon, hogy állsz és tartod a futószárat, mert az nem futószárazás. Ostorral, vagy kezdetben akár díjlovas pálcával a kezedben sétálj egy picivel a ló mögött, légy vele folyamatos futószár-kontaktusban, legyen állandó az előrehajtás. Ezt gyakorolgassátok szépen, először arra a kézre, amelyikre szívesebben megy, aztán ha azon már viszonylag jól megy, akkor a másikra is. Mindkét kézre gyakorolgassatok szépen kis körön, és apránként engedd ki nagyobb körre.

A kikötőszárhoz szintén apránként kell hozzászoktatni. Először szoktasd hozzá a futószáras hevederhez: ráteszed, lazán becsatolod, másnap picit szorosabban becsatolod, stb, minden nap picit szorosabbra, míg a végén rendesen becsatolod rajta. Ha a futószáras hevedert és a kantárt már megszokta, NAGYON LAZÁN ráteheted a kikötőszárat. Elsőnek annyira lazára, mintha ott sem lenne, és naponta 1 lyukkal állítsd rövidebbre. Persze, hogy bepánikol, ha hirtelen azt tapasztalja, hogy le van kötve a feje. Apránként kell hozzászoktatni mindenhez.

A kulcsszó a fokozatosság. Időt kell adni nekik, hogy megszokják a sok új dolgot, és megerősödjenek eléggé ahhoz, hogy mindkét kézre tudjanak menni futószáron.

A másik lóval ugyanez, csak még aprólékosabban, még kisebb lépésekben haladva. Eleinte az is jó, ha olyan kicsi körön megy, mintha vezetőszáron sétáltatva pici körön sétálnátok.

2013. aug. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Hát hogyha nem voltak eddig futószárazva ,akkor meg kell szokják,türelem kell hozzájuk. Ne is nagyon akard lekötni,addig,amíg nem megy mind a 2 kézre normálisan. Ha szembefordul veled,soha ne szemből közelítsd meg,az a lényeg,hogy oldalról menj közelebb az ostorral hozzá,a farával alkosson bezáró szöget és így fogod tudni újra elindítani. A karabinert 2 féle módon jó ha ráakasztod a zablára: 1: bal kézre megy ,akkor a bal zablakarikán befűzöd a futószárat,átvezeted a tarkóján,majd a karabinert rákapcsolod a jobb karikára.


2: Bal kéz,befűzöd ugyanúgy a futószárat a karikába,és az álla alatt átvezeted a másik oldalra,majd arra a karikára akasztod rá. Így jobban fog fordulni,nem húzod ki a zablát a szájából,hatásosabban meg is tudod fogni akár.


Ugyanúgy csinálhatsz felvételeket a futószárral,mintha rajta ülnél,a maegfelelő pillanatban "húzol" bele,sok átmenet legyen,ügetés-vágta,vágtaügetés mind a 2 kézre. Mondhatod is neki hangosan,így egy idő múlva már szóra csinálja.

2013. aug. 1. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem zárt körkarámban próbálkozz, futószár nélkül. Ha rohanni akar, had tegye, ne hajtsd, csak hagyd, hogy kifussa magát. Nálunk is volt egy ilyen lovacska, egy hétig rohant, a második hét végére szépen megnyugodott és neki lehetett állni dolgozni vele. Fontos, hogy ha jól dolgozik, mindenképp jutalmazd és ne csak a munka végén, közben is, simogatás, kedves szavak, alma, répa, jutalomfalat...

A "nehezebb esettel" is így próbálkoznék, lazán csak menjen nagy körön, ha meg akar állni, szembe fordulni, akkor hajtod tovább, természetesen nem úgy, hogy ostorral, pálcával hozzá se érj.

Ha nem vagy túl képzett lovas, akkor mindenképpen ajánlom, hogy nézz bele egy-egy futószárazós könyvbe, vagy kérdezd ki egy tapasztalt lovast, mert a megállás, a szembefordulás akár a futószárazó hibája is lehet!

Sok sikert hozzájuk!

2013. aug. 1. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok, egy nemmel többet írtam! Hajtani úgy, hogy pálsával, ostorral hozzá sem érsz, azt akartam :)
2013. aug. 1. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget! :) elég aprólékosan haladok velük, 1 éve ismerem őket, már az is 1 hónapba telt, hogy lehessen őket normálisan vezetni. sajnos zárt körkarám nincsen. amúgy arabok mind a ketten, sejtettem hogy lesznek ilyen problémáim, főleg, hogy így konkrétan nem tanultam ezeket a dolgokat.
2013. aug. 1. 15:29
 6/7 anonim ***** válasza:

[link]


Itt találsz könyveket, amik szerintem elég jó, ha jól emlékszem, főleg a "Jól képzett ló", "Jól képzett lovas" és "Az elrontott ló utóidomítása" címűben van előg sok szó a futószárazásról, nézz körbe a környékbeli könyvtárakban, hátha találsz bennük segítséget.


Neten is nézhetsz hozzá dolgokat, rengeteg anyag van fenn biztosan találsz néhány praktikát, amit tudsz majd használni! :)

2013. aug. 1. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
az elrontott ló utóidomítása és a fiatal hátasló alapkiképzése című könyvek megvannak! :) utána nézek bennük:)
2013. aug. 1. 15:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!