Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit csináljak vele? Vágtában...

Mit csináljak vele? Vágtában elrohan.

Figyelt kérdés
Egy sportlovat lovagolok, el van rontva, az a feladatom, hogy edzésben tartsam, és rakjam is rendbe valamennyire. Lépésben és ügetésben gyönyörűen dolgozik, de ahogy vágtába ugratom, felkapja a fejét, elborul az agya, és csak rohan. Ahhoz kell magam összekapnom, hogy megállítsam valahogy, esély nincs arra, hogy alakzatokat lovagoljunk. Akár másfél órát is tud így rohanni, láttam mikor a gazdájával "edzettek", úgyhogy nem megoldás ha előtte lefutószárazom. Hogy tudnám elérni, hogy megnyugodjon? Erősen telivérezett, és a gazdája általában csak vágtában hajtja úgyhogy érthető, de szeretném ha megértené, hogy nálam nem az a feladat, hogy rohanjon, hanem szép összeszedett vágtát kérek. Sokszor dolgozok vele földről, sokszor csak kimegyek hozzá a legelőre, jobban bízik bennem, mint a gazdájában, de még mindig rohangál vágtában, akkor is, ha 40 fokban, délben lovagolom. Ti mit kezdenétek vele?
2013. aug. 18. 13:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Körön ugrasd be, lépésből vagy rövid ügetésből. Szárakkal folyamatosan játssz, rád figyeljen a ló, ne másra, külső megtart belső átmozgat. Derékkal próbáld szabályozni az iramot, amint úgy érzed hogy nagyon rohan, vedd fel, nyugtasd meg, beszélgess vele és ugrasd újra. Vagy ha nem tudod felvenni, de mégis úgy érzed hogy ura vagy a lónak, és van elég hely, akkor hajtsd, hajtsd addig amíg meg nem unja és semmiesetre se engedd megállni. Azért rohanjon mert Te azt kéred tőle, ne azért mert épp olyan kedve van. Ezt így ha néhányszor eljátszod vele, kétszer is megfogja gondolni, megéri-e rohanni. Természetesen amikor röviden ugrik be, és tartja is azt az ütemet akkor ne nyúlj hozzá, ne hajtsd, és ne kérj tőle egyszerre sokat, elégedj meg 1 kör rövid vágtával, dicsérd meg és utána már ne vágtázz vele. Nyilván ez az egy kör idővel 5-6 kör lesz, a lényeg az h tudja a ló, amint jól vágtázik, békén lesz hagyva.
2013. aug. 18. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Egy a lényeg: légy következetes, hogy lássa a ló az ok-okozati összefüggést. Amint látja, mi után mi fog következni, egyre többet fog gondolkodni, és ha már gondolkodik, akkor nyert ügyünk van! Hátralépés váltott intenzitással, átmenetek, kiszámíthatatlanul variált farterelések, és mozgatás. A legrosszabb, ha egy hisztis lóra még a klausztrofóbiát is ráerőlteted (ÁLLJ!).
2013. aug. 18. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ügetésben is sok átmenetet lovagolj vele beugratás előtt. Körön emeld be,ülj jól mögé és tartsd meg a külső szárat,azon vedd fel. Ha kell beugratásnál kicsit "bújtasd el" ,hogy ne feszüljön bele,ne tudjon úgy elkapni. Körön sok átmenetet és kézváltást csinálj vele.
2013. aug. 18. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A külső szárat hajlamos vagyok elfelejteni, arra igyekszem figyelni. Kedves 3., mit értesz az alatt, hogy bújtassam el? :) Ügetésben sokat gyakorlunk, ott is hajlamos volt szaladgálni, de ott nem volt ennyire vészes a helyzet, 1-2 lovaglás után megértette, hogy ha szép lassan üget, engedek a száron, és békén hagyom. Most már csak derékkal is irányítható, a állj-lépés-ügetés átmenetek mennek derékkal, meg a fordulatok, fokozások, akár teljesen laza száron is, olyankor szépen lenyújtja a fejét, keresi a szárat, lassul, tehát szuperül megy minden, csak a vágta nem sikerült még szépre.
2013. aug. 18. 20:00
 5/9 anonim ***** válasza:
Azt értem alatta,hogy a beugratás pillanatára legyen szűkebb a keret,kérj tőle határozottabb állítást. Ezt nem kell természetesen tartósan fen tartani ,de így kevesebb eséllyel rohan meg. Növelni kell az átmeneteknél az összeszedettséget. Hameg elfelejted a külső szárat (amin fordítani,támaszkodtatni és felvenni kell) akkor ne csodálkozz,hogy elrohan.
2013. aug. 18. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Úgy értem, hogy elfelejtem, hogy hosszabbat engedek, mint amennyit kéne, mert sokáig westerneztem, és a hosszú szár valahogy bennem ragadt, a külső oldalra nem figyelek annyira. De köszönöm a segítséget mindenkinek! :)
2013. aug. 18. 20:21
 7/9 anonim ***** válasza:
Én terepre járnék ki vele, ott ha elrohan, továbbhajtanám, és abból venném fel finoman (ne az legyen amit ő akar, és ne azért legyen megállítva, mert elkezdett rohanni). Előbb-utóbb rá fog jönni, hogy az elrohanás nem buli, mert akkor még többet kell menni. Nekem egy ügetőm van, annyira rohant, hogy semmivel nem lehetett megfogni, aztán ezzel a módszerrel szép fokozatosan megtanulta, hogy nem kell rohanni, kap esélyt arra, hogy a gőzt kifussa magából, és így annyira lenyugodott, hogy kötőfékkel simán meg lehet fogni, és teljesen együttműködő lett.
2013. aug. 18. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Én is próbálkoztam annó azzal, hogy több vágtát kérek tőle, mint amihez kedve van, de igazából jobban bevált az, hogy ha nem tud kultúráltan vágtázni, akkor lépésben, ügetésben feladatokat kérek tőle. Nem csak egyszerű patanyomfigurákat, hanem combra való, körszűkítés, vállat be...olyat, amivel elfoglaltam az agyát. Amint minden jól ment, újra próbáltam a vágtát. Sajnos ez nagyon türelemjáték. Gondolom a hátul a váll+félfelvételek nem segít semmit se.
2013. aug. 19. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Több vágtát hiába kérek tőle, ő az a ló, aki két órát is vígan elvágtázik. Láttam az edzésüket a gazdájával, feltette a rudat 130-ra, és rövid bemelegítés után kerek 60 percig full vágtában ment a lóval, és minden körben megugrotta, mindezt 30 fokban. A végén felültem lesétáltatni, még akkor is akart vágtázni. Azt játszottam eddig vele, hogy beugrattam, és 2-3 vágtaugrás után fel is vettem, mielőtt belelendült volna, és rohanni kezdett volna, de ez nem jött be, onnantól minden sarokban vágtázni akart. De köszönöm az ötleteket, kipróbálom őket!:)
2013. aug. 19. 18:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!