Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan tanítsam meg vágtázni?

Susie J. kérdése:

Hogyan tanítsam meg vágtázni?

Figyelt kérdés
Van egy 7 éves lovam, 2 évig versenyzett az ügetőn. Sajnos nem akar vágtatni, max 2-3 másodpercig, utána visszaáll ügetésre. Van lehetőség rá, hogy vágtázzon? vagy csak ügetni fog? Köszi előre is a válaszokat  :)
2013. szept. 13. 14:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Vidd el olyanhoz, aki ért lókiképzéshez, és sok-sok türelem és egyéb erőforrás ráfordítása árán lehet, hogy sikerülni fog.
2013. szept. 13. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
51%
vidd szakemberhez, ő átlovagolja neked. egyébként nagyon jó vágtájuk van, gyors de nagyon kényelmes és alig érzed milyen tempót megy alattad:) imádom őket
2013. szept. 13. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
68%

Tényleg kényelmes vágtájuk van, rengeteg idővel meg lehet tanítani őket rövid vágtára is. Először azonban rendbe kell tenni a lépésé s ügetés jármódokat, mert csak rendezett ügetésre épülhet épkézláb vágta, ez pedig náluk nagyon fontos. Sose hajszold bele a vágtába, mert annak nem lesz jó vége, és nem fogja szívesen csinálni, vagy csak belepörög és rohan, amerre lát, négy lába négyfelé.

Én úgy csináltam, hogy terepen, hosszú egyenesen adtam neki beugrató segítséget, ha szépen beugrott, akkor mehetett, közben megdicsértem, simogattam, ha elkezdett ügetésfokozást csinálni, felvettem, próbáltam újra, ha többször sem sikerült, akkor teljes felvétel, hátralépés. Szép lassan megértette, mit szeretnék tőle, így elkezdtünk rövidebb szakaszokat vágtázni (sose mentünk végig hosszú egyeneseket, mert elragadja a hév), tanulta a vágtába beemelés pillanatát, az átmeneteket, vágtába, vágtából, kettő között mindig pár vágtaugrással, szél lassan elkezdett letisztulni a lábsorrendje. Eztán a dolog bent folytatódott, futószáron. Szólj neki ügetés közben, mielőtt a nagy feladat jön, mondj bármit, csak jegyezze meg, például a nevét egy jellegzetes hangsúllyal, vagy "készülj", "figyelj", stb., majd utána szólj, hogy vágtát - és ezzel együtt kapja az ostor beugratósegítségét. Fontos a hangsegítség, hogy később nyereg alatt ehhez vissza tudjon csatolni, egyértelműsíthesd majd neki, mit szeretnél tőle voltaképpen. Nálam úgy jött be, ha kicsit rövidebb a futószár, és futok vele, sokkal jobban figyel rám, és szívesebben megy, illetve kicsit nagyobb kört is tud így menni, ami az elején fontos (és persze még mindig mondom - ne kergesd, vagy hajszold!), és ezen egy ideig én nem is léptem tovább, mert futószáron találta meg igazán az egyensúlyát, addig nagyon sodródott, csúszott ki a fara, stb. Futószáron először én egy-egy köröket kértem tőle, aztán kis ügetés, esetleg lépés, utána megint szóltam neki, és utána vágta. Bő egy hét után tettem rá gumikarikás kikötőt futószárra, de csak nagyon lazára, bő 2 hét múlva vettem picit szorosabbra - de még mindig nem erőszakoltam meg vele persze. Úgy vettem észre, ez is jót tett neki. Utána gyakorolgattam vele rendszeresen hátról megint, ekkor már az volt érdekes, hogy összeszedett, rendes ügetésből egy nem elrohanó vágtába emeljem be, olyanba, amit futószáron már nagyon szépen csinált, és amiből már terepen is mutatott néha egy keveset... Majd később ez beépült a mindennapos programunkba, de fontos, hogy a mai napig rendezett vágtát kérek tőle, mert ha hagyom rohanni és pörögni, akár ügetésben, akár vágtában, úgy, hogy közben megszűnjön elől a rendezettség, és a ló újra az ügetőn érezze magát, akkor azzal csak visszavetem magam, az egészet.

Amit még ajánlok, az egy jó edző - sokat tud segíteni.

2013. szept. 13. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget. én cselhez folyamodtam, megkértem bnőmet hogy menjen el jó messzire (mezőn) addig fogom a lovat. erre az én drága pacim beugrott vágtába és anny
2013. nov. 2. 12:22
 5/5 A kérdező kommentje:
azóta csak vágtában hajlandó közlekedni, de majd finomítunk rajta. ;)
2013. nov. 2. 12:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!