Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Rideg tartás? Az mi?

Rideg tartás? Az mi?

Figyelt kérdés
Mi az a rideg/félrideg tartás?

#ló #lótartás #ló igényei
2013. okt. 6. 10:35
 1/7 anonim ***** válasza:
Amikor télen-nyáron kint tartják a haszonállatokat, pl. szarvasmarha... nincs istállójuk, hanem a szabad ég alatt vannak 24 órában.
2013. okt. 6. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

[link]


Valamikor a szürke-marhát neveltük ezzel a módszerrel, ill. ha jól tudom réges-régen a lovakat, juhokat, is.

2013. okt. 6. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
ígyvan
2013. okt. 6. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
49%

Manapság is elég elterjed a lótartók (hobbylovak esetében, a sportlovakat inkább istállózzák) körében, mert olcsóbb és kevesebb munka jár vele, illetve a lónak is sokkal természetesebb. Egy fedett, háromoldalról zárt beálló, fagymentes itató és télre egy szénaetető szükséges hozzá és így egész évben kint lehetnek. Az az ideális, ha a terület elég nagy hozzá hogy a tavaszi-nyári-őszi időszakban elég füvet biztosítson az állatoknak, ami lovanként legalább egy hektárt jelent. Ezen kívül arra is gondolni kell hogy a réti fűnek idő kell a növekedéshez, tehát néha szabadon is kell hagyni.

A félrideg tartás azt jelenti hogy a lovakat napközben kint tartják és csak éjszakára, hideg időben vagy az abrakoláshoz mennek be az istállóba. Ideális az olyan lovaknak, amik nagyobb takarmány-mennyiséget fogyasztanak, és rendszeresen dolgoznak (az istállóban jobban tudnak pihenni), mint például az iskolalovak vagy a jobban igénybe vett hobbylovak.

2013. okt. 6. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

szerintem pedig a ridegtartás az, amikor hatalmas területen vannak a lovak és teljesen emberi beavatkozás nélkül élnek, tehát nem kapnak enni (szálasat sem, maximum télen), azt eszik, amit találnak.


a félrideg tartás pedig amikor rendesen etetve vannak és van beálló.


manapság azt is szokták ridegnek hívni, amikor nincs beálló, de enni kap.


az, amit az előttem levő ír, hogy éjszakára istállóban van, annak köze nincs a rideghez, azt istállós tartásnak hívják karámozással. a rideg és félrideg lényege, hogy nincs istálló, legfeljebb beálló, télen-nyáron éjjel-nappal kint vannak a lovak.

2013. okt. 6. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nono... azért hajdanában danában is csak György naptól az első megmaradó hóig volt rideg tartás a Hortobágyon. Utána a csikósok behajtották a ménest, a számadó kinek-kinek kiadta a sajátját, és télire bizony istállózva meg etetve volt a jószág.

Az csak városi sudribunkóéknál divat, hogy a fűtött szobából, az ablak mögül nézik, ahogy szerencsétlen ló megpróbál a hó alól a lábával kikapálni valami csoffadt füvet hogy éhen ne gebedjen, és mindezt mint "ősi hagyományos tartásmódot" tisztelik.

Téli takarmányt még a mongol nomádok is gyűjtenek!

Ja, és a karámban is illik összeszedni (vagy szétteríteni) a lószart.

2013. okt. 7. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

(4. vagyok)

"szerintem pedig a ridegtartás az, amikor hatalmas területen vannak a lovak és teljesen emberi beavatkozás nélkül élnek, tehát nem kapnak enni (szálasat sem, maximum télen), azt eszik, amit találnak."

A ridegtartás is állattartás, tehát ott is jelen van az emberi beavatkozás, ezeket a lovakat is szokták lovagolni vagy kocsiba fogni. Amiről itt beszélsz, szerintem az inkább a félvadon tartott ménesekre jellemző, ahol a lovakat egy bizonyos klímához szoktatva (pl. hegyvidék, síkvidék) egy erre kijelölt helyen szabadon engedik és az egyetlen emberi beavatkozás a csikóleválasztás és bélyegzés.

2013. okt. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!