Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit jelent az h beszűrődött...

Mit jelent az h beszűrődött egy lonak a lába? és miért keletkezett?

Figyelt kérdés
A lovamnak bedagadt a patája fölötti rész az a kis "gombóc"(elfelejtettem h hivják) és nem tudom mitöl keletkezett ez neki!vélemény?

#ló #Beszürődött
2013. dec. 5. 16:30
 1/7 anonim ***** válasza:

Azt jelenti hogy a lovadnak a vízháztartása a lábába "szűrődött be", amitől a csüdjében kitágulnak az erek és megreked benne a folyadék. Az eredmény pedig hogy a ló lábának alsó része megdagad és tapintásra vizenyős-puha, kissé érzékeny. Lépés közben érezhetően óvatosan teszi le a lábát, de nem különösebben sánta (főleg mivel általában legalább két lába szűrődik be egyszerre).

Az oka általában a túlerőltetés, nem megfelelő bemelegítés, vagy például ha hosszú pihenő után hirtelen túl sokat dolgoztatják. A rossz fáslizás is okozhatja, mert tönkreteheti az inakat, amitől az erek fala meglazulhat.

Ilyesmi az embereknél is előfordulhat, nálunk elég csak felpolcolni a lábakat, de a lovaknál ez ugye lehetetlen. A legjobb megoldás, ha jól lesétáltatod - ettől aktivizálódnak az inak és az izmok a csüdben és összeszűkítik az ereket. Túlerőltetni ilyenkor sem szabad, mert begyulladhatnak az izmok, de egy fél óra séta és max. egy kis laza ügetés belefér.

A hűtőzselé és a hidegvíz is szűkíti az ereket, szóval ezek is segíthetnek. Mi a nyári 40 fokos melegben lovaglás után mindig lehűtjük a lábakat.

Ha egy-két napon belül nem múlik el vagy gyakran előjön, akkor jobb ha megmutatod egy állatorvosnak is.

Jobbulást a lovadnak!

2013. dec. 5. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Jajj nagyon szépen köszönöm a választ nagyon kedves vagy:) hát köszönöm remelem semmi komoly:/
2013. dec. 5. 21:17
 3/7 anonim ***** válasza:
már bocs, de amit az első írt azzal én egyáltalán nem értek egyet, a beszűrődést 90%-ban a takarmány okozza. túl sok fehérje, vagy takarmány váltás miatt van. és igenis mozgatni kell, sántítani nem sántít rá, mozgatástól a duzzanat elmúlik, aztán jó eséllyel fél nap múlva visszajön. mást nem tudsz, mint mozgatod és hűtöd neki, 2-3 nap alatt elmúlik.
2013. dec. 6. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
77%

3. válaszoló: "Már bocs, de" milyen jogon bírálsz felül? Talán állatorvos vagy?

Valóban a takarmányozás is lehet az oka a beszűrődésnek, de leginkább csak akkor ha ez megzavarja a vérkeringést. Például ha a tartós boxpihenő idején nem csökkentik az abrak mennyiségét, vagyis a ló egész nap áll a boxban, közben degeszre zabálja magát, a gravitáció meg lent tartja a folyadékot.

Figyelembe kell venni, hogy keringés szempontjából a lábak vannak legtávolabb a szívtől. A friss oxigéndús vért a merev falú aorták szállítják, azonban a (már széndioxidos) vér elszállítására való vénák vala nem merev, hanem laza és könnyen tágul. Tehát ha a vénák környezete (izmok, inak) nincs igénybe véve, akkor a vér könnyen felgyülemlik a lábban (különösen itt, mert messze van a szívtől, ráadásul a gravitáció is szerepet játszik).

Azt akarom ezzel mondani, hogy pusztán a takarmány megváltozása önmagában nem elég a beszűrődés kialakulásához. Pont ahogy az egészséges életmód sem pusztán a diétáról és a salátáról szól, hanem elsősorban a mozgásról.

A másik: valóban szükséges ilyenkor a mozgatás, de nem szabad túlerőltetni (ugratásra, vágtára gondolok). Saját tapasztalatomból mondom, mert nekem is volt beszűrődve a lában és így mentem el kirándulni. Nem csináltam semmi extrát, csak sétáltam és mégis elég volt egy délután hogy begyulladjanak a lábfejem izmai. Utána hónapokig nem tudtam normálisan ráállni egyik lábamra se és naponta kellett melegvizes-gyógynövényes borogatást tenni rá.

2013. dec. 6. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Takarmányhoz annyit, hogy nagy mennyiségben felvéve kukorica és lucerna is rámehet a ló lábára, ez nem azt jelenti ,hgy hirtelen túlzabálja magát belőle (attól jellemzően megsüllyednek a lábai), hanem, hogy folyamatosan kapja, viszonylag nagy adagot, ettől is gond nélkül beszűrődhet a ló lába.

Egyébként általában túlterhelés okozza, de okozhatja a másik véglet is, bokszba zárod a lovat, még ha csökkented is az abrakmennyiséget, az állás kiválthatja ezt.


Mozgatni kell, túlerőltetni nem szabad, sok séta, minimális ügetés. Vágtát nem javaslok, ugrást végképp, de ezek függenek a ló kondíciójától, életkorától is.

2013. dec. 6. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

ezer és egy oka lehet, ahogy írták: takarmány,túl sok, túl kevés mozgás.

nálunk a sok bokszban töltött óra, a kevés karámozás miatt jött elő.

próbálj rájönni,milyen változás volt,ami kiválthatta és szüntesd meg.

én olyan helyzetbe kerültem,hogy legelőről bokszba került- most keresek neki ismét legelős helyet.

2013. dec. 7. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
És mi van akkor ha inszalaghúzódás után szűrődik be egy lába és nen akar elmúlni már 1 hónapja? Javasolt a mozgatás vagy karámozás/legelő?
2023. márc. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!