Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hosszas gondolkodás után úgy...

Hosszas gondolkodás után úgy döntöttünk haza hozzuk a család kedvencét. Most kezdenénk istállót építeni, de nem vagyok tisztában az istállóépítési számokkal, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés
Konkrétan arra vagyok kíváncsi,hogy egy boxnak hány méteresnek kell lennie(és nem a minimum méretre gondolok,hanem hogy kényelmesen elférjen). Arra is gondoltunk,hogy,mivel egy lóról beszélünk,társnak egy pónit vennénk akkor viszont egy légtérben is(nem tudom a pontos elnevezését ennek a fajta "boxnak") jól el lennének. Egy évre hány bála szalma/széna vagy hány kiló zab/kukorica kell? Hol lehet belőlük jó minőségűt,de mégis jó áron kapni?

2014. febr. 19. 09:53
 1/6 anonim ***** válasza:

Takarmányban tudok mondani pár dolgot. A szálastakarmányt célszerű akkor beszerezni, mikor szezonja van, tehát nyáron kaszáláskor. Egy ló átlagosan véve egy körbálát meg havonta, de ez egyrészt egyedfüggő, másrészt attól függ, hogy tud-e a ló legelni, sőt még attól is, hogy egészben van neki betolva a bála, vagy villázod. Az árak változóak. Erre mifelénk egy körbála 4-5000 Ft/db áron lehet beszerezni, Pest környékén akár duplája is lehet, mert nagy a felvevőpiac, és kénytelenek megadni érte a végtelen forintot.

Szálastakarmány tárolására is érdemes gondot fordítani, ugyanis nem szabad, hogy nedvesség érje se alul se felül, tehát vagy pajtában tartod, ha nincs lehetőséged, akkor mondjuk raklapra helyezve letakarva célszerű tárolni.

2014. febr. 19. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Milyen hosszan gondolkoztatok, hogy ezekkel a legalapvetőbb dolgokkal még nem számoltatok? Honnan tudjátok, lesz-e elég hely a takarmánynak és hogy egyáltalán mennyi fogy, mennyibe kerül, mennyi a szállítás, egyáltalán jobban megéri-e, mint a bértartás?


A 4x4-es box már kényelmes a lónak. A box talajáról, a belmagasságról, a tájolásról már van elképzelésetek?


A szalmafogyasztás attól is függ, mennyit lesznek az istállóban a lovak, nyitott lesz-e, tehát szabadon mozognak ki-be, csak néhány órát fognak karámozni vagy télen-nyáron egész nap kinn lesznek és csak aludni mennek be? Körbálából számolj másféllel-kettővel havonta, inkább többel, mint kevesebbel. Széna szintén, főleg, hogy mindig kellene, hogy a ló előtt legyen. Ha tudnak legelni, akkor kevesebb fogy, de erről nem írtál semmit. Hogy mennyiért veszed, az azon is múlik, hogy mikor. Tele van a net hirdetéssel, meg tudod nézni, nagyjából mennyi az ára az x méretű báláknak. Érdemes nyáron bevásárolni a következő évre.


Az abrakfogyasztást szinén nem lehet megmondani. Attól függ. Lehet, hogy a póninak nem fog kelleni egyáltalán, vagy lehet, hogy egy fángli elég lesz, a lónak szintén, de az is lehet, hogy napi 5-6 fángli is el fog fogyni. A kukoricát csak télen szokás etetni, kiegészítésképpen. Ha már megvan a ló, akkor tudod, hogy mennyit kap, ki tudod számolni, mennyi fogy egy hónapban.

2014. febr. 19. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Legelésre lesz lehetőségük és legelőre nyílós boxokat tervezünk. A takarmánynak is lesz hely természetesen ezekről gondolkodunk,hogy ne vizesedjen,ahogy írtam alapvetően az lenne a fő kérdés,hogy egy boxot hány méteresre csináljunk.Saját tapasztalatokból indulnék ki,vagy összesíteném a válaszokat,persze ha itt nemkapok rájuk utána nézek máshol.köszönöm az eddigi tanácsokat :)
2014. febr. 19. 15:23
 4/6 anonim ***** válasza:

Szerintem nektek akár elég lehetne egy három oldalról védett, fedett beálló is, ha csak két pacinak kell és úgyis legelőre jár ki. Ez a legköltséghatékonyabb és a lónak is szuper.

Abból a szempontból esetleg érdemes mégis csak kettérekeszteni a helyet, hogy ha valami miatt (pl. betegség, vagy akár csak egy edzés után ha nagyon meg van izzadva és száradásig) be akarod zárni valamelyiket, akkor ezt anélkül megtehesd, hogy a másikat addig ki kéne zárnod.

3X4-ben kényelmesen elvan a ló, a póninak a fele is elég.

2014. febr. 19. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Nálam 8 ló van fél rideg tartásban, szerintem ez az ideális.. Nálam egyesével vannak az istállók. egy mondjuk kisebb sportpónim 4x4es boxban van viszont nagyobb viszont az a lovam amelyikre épp várok, hogy megelljen 8x5be van.. a többi póni illetve a nagy lovak egy-egy méter eltéréssel többnyire 6x7esbe vannak.. Szerintem elegendő arra hogy ott is meglegyen a rend mi hol van.. hová piszkít akkor a másik felén kapja a szemes az mellett a másik oldalon a szálas és mellette a nyalósó! :)
2014. febr. 19. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én könnyen mondhatom azt, hogy az idei évet 50db 150 ill. 120as bálával kezdtem meg.. /vegyesen ekkora is akkora is/ és 14 t szemessel/ez is vegyes ez is az is/.. Tavaly szerintem szintén 8 lóval a tréning miatt egyik lovam 8 liter abrakot kapott ilyen kevert vitaminos zabos kukoricás tápos szóval mindenes.. ezért olyan 5 és fél tonnát etettem el kb. :)
2014. febr. 19. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!