Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tegyek, hogy munka közben...

Mit tegyek, hogy munka közben ne legeljen?

Figyelt kérdés
Nos, nemrég kezdtük el az új lovammal a futószárazást. Amikor megvettük, ott rendesen ment futószáron, nekem is és a gazdájának is. Viszont nálunk csak füves körkarám van. Amikor elkezdeném futószárazni, akkor elkezd legelni, van, hogy még lépés/ügetés közben is. De olyan, mintha dacból tenné, le-lerántja a fejét. Attól félek, hogy így még a végén belelép a szárba. A tiszteletet a legelején tisztáztuk, és úgy tűnt, hogy nem lesz baj(minden másnál készséges). Mi lehet ennek a viselkedésnek az oka? Ha mást dolgoztam vele akkor is az elején megpróbált legelni, de ezt rövid időn belül sikerült orvosolni. Amikor viszont elkezdjük a futószárazást, akármit is teszek, lerántja a fejét és legelni kezd. A hajtásra abszolút nem reagál olyankor, kissé olyan, mintha ez már-már egy berögzült állapot lenne neki. A ló nem rég óta van nálam.

2014. márc. 11. 20:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
67%
Olyan nincs, hogy megcsíped az ostorral és továbbra is legel. Legyél határozottabb.
2014. márc. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
32%
Hm...ha hiszed, ha nem, az egyik ismerősömnek is ez a baja a lovával, évek óta...ha egyszer nyereg alatt megengedi neki, hogy legeljen, akkor nem bír vele...szerintem nem határozott, és nem következetes ezügyben...nálam is előfordult a kapcsolatunk (én és az én lovam közötti:) elején, de én határozottan követeltem tőle azt, amit én akartam...és ez így is van a mai napig. Szerintem még mindig nem tekint vezérnek, és lehet, hogy nem vagy elég határozott...a változás nem egy két nap után következik be, hanem több hét vagy hónap is eltelhet...ha nem fenyíted, hanem utasítod/kéred, akkor tedd továbbra is következetesen, és hidd el, meglesz ennek a gyümölcse. Ha futón leteszi a fejét, menj oda, épp ésszel persze, de rántsd fel, (mordulj rá) és menj mellette, majd lassan befele haladva utasítsd, hogy menjen a körön. Én így tettem minden nap...kb. 1 hónap kellett ahhoz, hogy mindkét oldalra egyedül menjen. Nem használok sem pálcát, sem mást...ostor is csak azért van, mert tetszik, hogy csattogtatom. 3 év után végre már az ostor láttára nem kezd el galoppozni, hanem csak odafülel, majd teszi a dolgát kéz és hangjelekre...a kitartásod nagyon tetszik, ne hagyd abba!
2014. márc. 11. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, leginkább a másodikat :)
2014. márc. 11. 21:11
 4/12 anonim ***** válasza:
28%
Remélem, segítettem! Ha sikerült elérned valami pozitív változást, meséld el! JÓ SZÓRAKOZÁST! mert ne feledd el, amíg neked ez az egész nem munka, hanem szívesen csinálod, szórakoztat, átveszi tőled, és ő is bele fog menni a játékba!
2014. márc. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
94%
Csakhogy a futószárazás nem játék, hanem munka. A ló legelni akar, szórakozik, mi meg nem akarjuk, hogy legeljen, hanem azt akarjuk, hogy azt csinálja, amit kértünk. Ez neki nem játék. Amit most csinál, az a játék. Meg kell, hogy legyen a helye mind a játéknak, mind a munkának.
2014. márc. 11. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
88%
LEGYÉL HATÁROZOTTABB
2014. márc. 11. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
30%
A futószáras ostor nemdísznek van a kezedben, ha legelni akar csípj a szája szélére, majd 1-2 alkalom után rájön, hogy ezt nem teheti meg veled.
2014. márc. 12. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
48%

Semmiképpen nem szabad hagyni, mert hülyét csinál belőled és előbb-utóbb más téren is kipróbál. Ha ott is csak ráhagyod, akkor a végén körberöhög és azt csinál, amit akar.


Hogy ne tegye le a fejét, könnyű megoldani: kösd ki. Természetesen nem úgy, hogy a fejét behúzod a szügyébe, nem agyonerőszakolni a lovat, de úgy, hogy ő is érezze, hogy igenis most munka van. Megteheted ezt akár kikötőszárral, ha teszel rá nyerget vagy hevedert, vagy segédszárral, és akkor nem kell semmi más rá. Figyelj oda, hogy a megfelelő méretre legyen állítva, ne tépje a száját, de ha a ló enged, akkor egy biztos támaszkodást adhasson neki. A kikötő, ha normálisan be van állítva, alapban nem fogja engedni, hogy a földre letegye a fejét. Ráadásul (főleg fiatal lónál) nagyon fontos szerepe van, hiszen futószárnál csak ez ad megfelelő támaszkodási lehetőséget.

Ostorral csattints egyet-kettőt, ha látod, hogy kekeckedik, ha nem reagál, odacsaphatsz néha a farára is, ha ezt nem bőr karikás ostorral teszed, akkor normális távolságból ez úgyis csak jelzésértékű a lónak.

Emellett fontos, hogy futószáron is ugyanúgy meglegyen a kapcsolat a szájával, mintha lovagolnád. A zablát átmozgatod, ugyanúgy félfelvételeket csinálsz, ha le akarja tenni a fejét, kicsit határozottabban, nem beletépve, erősebb felvét és ostor, hang és megy tovább.


Ha határozott vagy, el fogja hagyni a rossz szokásait. Nem lehet kifogás, hogy a hajtásra nem reagál. Akkor csatt, csettegsz, szárral hozzányúlsz és megy tovább.

2014. márc. 12. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek.
2014. márc. 12. 18:17
 10/12 anonim ***** válasza:
50%
A kikötőszár pont, hogy csak tüneti kezelés. Ne azért ne legeljen a ló, mert ki van kötve a feje, hanem azért, mert aki futószárazza, nem engedi meg neki.
2014. márc. 12. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!