Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy lehet kezelni kinti...

Hogy lehet kezelni kinti lónál a nyír rothadást?

Figyelt kérdés
Csak fél gazdájuk vagyok,de én lovagolok rajtuk és én gondozom őket. Néhány napja kapartam a patáját és fekete krém állagú valamit kapartam ki a patájából,ami irtó büdös. Meg ilyen fehér porszerű valamit. Rákerestem a neten,és láttam hogy ez nyír rothadás. Patazsírral lehet kezelni,de akkor már nem lehet nekik menni porba,sárba,ilyesmi. De mivel ők kinti lovak,ezt eléggé,sőt lehetetlen megakadályozni. Mit tegyek?

#PATA #ló #lógondozás #nyírrothadás #ló tisztítás #ló egészség
2014. júl. 10. 10:18
 1/7 anonim válasza:
patkolva van? az összes patájába található?
2014. júl. 10. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem patazsírral kell kezelni...lovass utána:


"Kezelése viszonylag egyszerű. A belső nyírbarázdát a patakaparóra tekert vattával ki kell tisztítani. Ilyenkor jó mélyen bele lehet és kell nyúlni a résbe, de vigyázva arra, hogy ez már egy érzékeny terület. 3 %-os Hyperol oldattal, majd jóddal, Betadinnel, vagy hasonló fertőtlenítőszerrel átmossuk. Utána SBC pasztát és vattát kell beletömni. Ezt elég naponta egyszer megtenni, ha a vatta nem esik ki. Általában egy heti kezelés után már kiszárad a nyír, de ezzel nem fejeződött még be a folyamat, ugyanis 2-3 hónap is eltelik, mire az elhalt rész alatt új szaru kezd képződni. Ez idő alatt a kiújulás megelőzése érdekében nem árt hetente egyszer megismételni a kezelést, hogy a még megbúvó baktériumok is elpusztuljanak. A pata akkor tekinthető gyógyultnak, mikor a nyír már teljesen új, rugalmas, száraz szaruból áll.


Tévedés az, hogy ha a karám sáros, akkor nyírrothadást kap a ló. Az ép szaru nagyon ellenálló. Ezek a baktériumok csak akkor tudják megtámadni, ha valami miatt sérül. Erre nagyon alkalmas a trágyalé, ami egy idő után egyszerűen feloldja a talp és a nyír szaruját, megszüntetve ezzel annak ellenállását. Sáros, vizes idő esetén az istállóba való bemenetel előtt nagyobb figyelmet kell fordítani a pata tisztogatására.


Az SBC paszta egy nagyon erősen szárító készítmény. Használatánál gumikesztyű alkalmazása indokolt. Állatorvos írja fel receptre és gyógyszertárban váltható ki. 100g-nyi mennyiség párszáz Ft és sokáig elég, viszont mindig gondosan le kell zárni, mert ha kiszárad, akkor használhatatlan. Régebben kék színű rézgálicot használtak, ami kevésbé hatásos, ráadásul mérgező emberre és állatra egyaránt és a bőrön át is felszívódik. Használata nem ajánlott!


A 3 %-os Hyperol (vagy Hidrogén-peroxid) oldat, vagy Hyperol tabletta recept nélkül kapható. Nyugodtan beszerezhetünk belőle nagyobb mennyiséget, hiszen minden sérülések kezelésénél is szükségünk lehet rá. Fém tárggyal nem érintkezhet.


Ma már több lovasboltban lehet kapni fakátrányt. Ez egy sűrű, kátrányszagú, fekete folyadék, mely nagyon jó a nyírrothadás megelőzésére olyan értelemben, hogy ha bekenjük vele a talpat és a nyírt, akkor ez ideig-óráig ellenáll a trágyalének így kisebb a rothasztó baktériumok bekerülésének esélye."

2014. júl. 10. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

én is az sbc pasztát javaslom, de mindenképpen használj gumikesztyűt, mert szétmarja a kezed!

egy baj van csak vele, hogy csak állatorvosnál (vagy állatpatikában, receptre) lehet kapni.

gagyibb kátrányos sprayket lehet kapni lovasboltban, olyat még nem próbáltam, de állítólag az is működik enyhébb rothadásnál.

2014. júl. 10. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Sbc paszta kb egy hét alatt helyre rakja utána még pár hétig heti 1x lehet használni, de az se olyan fontos.

Nem csak receptre adják. Pont most vettem a múlt héten. Bemész a patikába az összetevők listájával és kikeverik 15-20 perc alatt. Így volt 800 Ft, egyébként is megtudod venni a neten is...kb 1800-ért.

2014. júl. 10. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
1. válaszoló: Nincsen semelyik,semelyik lábára patkolva,és igen,mindegyik lábán megtalálható a nyír rothadás
2014. júl. 29. 10:48
 6/7 A kérdező kommentje:
2. válaszoló: Igen ám,de az a baj,hogy kimegy porba,sárba...
2014. júl. 29. 10:48
 7/7 anonim ***** válasza:
a sprayk pár mp alatt megszáradnak,az SBC pasztára meg vattát,és géz kötést kelĺ rakni,így nem esik ki a krém, és mindegy,hogy sárba megy-e. persze jobb,ha nem megy.
2018. febr. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!