Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Félek ugratni egy lóval, mert...

Félek ugratni egy lóval, mert eléggé megijesztett párszor (nem ugratás közben, ugratás előtt/után) és már a legjobb barátnőmet is halálra rémisztette. Mit tegyek? Többi lent.

Figyelt kérdés
Mindig rajta lovagolok, és ügetés közben még nem félek magabiztosan ülök a nyeregbe, de amikor felteszik vágta közben az ugratókat akkor hirtelen elkezdek félni. Lehet, hogy a ló miatt van, mert ő sokszor beugrik verseny vágtába, leállítom, de az edzőm meg azt mondja, hogy az a jó ha a ló megy előre, ugyan akkor teljesen megijeszt amikor ezt csinálja, és ezért már nem ugratok olyan sokat, és nem fejlődöm. Tudom bennem van a hiba, de hogy tudnám legyőzni a félelmemet? Már próbáltam ,többször is azt ,hogy direkt ugratok vele gyorsabban ,de a vége mindig az, hogy én még jobban félek, átkéne ülnöm másik lóra? Vagy mit csináljak? Mert már eléggé egymáshoz nőttünk, és nem biztos, hogy jó lenne átülni egy számomra (lovaglás közben) ismeretlen lóra. Szerintetek mit kéne csinálnom?

2014. okt. 2. 15:59
1 2
 11/19 KGabi0000 ***** válasza:
Nem tudom pontosan,még soha nem ugrottam kis meredeknél nagyobb akadályt,de szerintem ha valaki 150 cm-t ugrik,akkor annak a lovasnak már tudni kéne mi a teendő ilyen esetben és nem megijedni.Nem leszólni akarlak,de ez számomra eléggé fura.Én is lovagolok egy ilyen lovat,először nagyon nehezen ment a vágta,mindig elrohant és csak 3 kör után tudtam leállítani,de az edzőm azt mondta,hogyha ezen a lovon is megtanulok rendesen vágtázni,akkor sok lovat tudok majd rendesen lovagolni.Tehát neked is meg kell tanulni ezt a lovat lovagolni rendesen és nem viszahőkölni.De szerintem jobb lenne kicsi X akadályt ugrani,ha ennyire nem megy.
2014. okt. 3. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat:)

Ma voltam lovagolni, ezen a lovon mentem, és furcsa módon most nem féltem! Aminek nagyon örülök:)

2014. okt. 3. 18:28
 13/19 anonim ***** válasza:

Fogalmi tévedésben vagy. Amikor azt mondod, gyorsan megy a ló az akadályra, akkor nem arról beszélsz, hogy lendületes. Egyáltalán nem lendületes. A lendület a lovaglásban nem a fizikai értrlemben vett lendületet jelenti. Ha a ló gyorsan rászalad az akadályra, az komoly hiba, ha pedig célzottan erre tanítjátok őket, ezt várjátok el, és erre tanítják ott a lovasokat is, az meg aztán még súlyosabb. A ló NEM pótolhatja a hiányos izomzatát és ügyességét fizikai értelemben vett lendülettel! A ló NEM mehet versenyvágtában az ugrásra. A ló NEM rohangálhat kontrollálatlanul fel-alá, mert most éppen nagy ugrás jön. Majd a lovas megmondja, hogyan menjen. Pont.

A lovaglásban használatos lendület kifejezés a ló szorgalmát jelöli leginkább, hogy akkor is csinál valamit, ha már nem modom neki folyamaosan, hogy csinálja, és teszi mindezt töretlen lelkesedéssel, lendülettel. Tehát pl. azt mondom neki, hogy futószáron vágtázzon, én pedig leülök, behunyom a szemem, és 2 percig csak álmodozok, mire újra felnézek, a ló még mindig ugyanabban az iramban vágtázik körülöttem. Mert nem azért csinálja, mert én folyamatosan hajkurászom, hanem mert mgértette, hogy msot ez a feladat. Ha pl. piaffozok vele, és odaadom neki a szárat, megszüntetem a csizmát, csak testsúlyra, amíg azzal mást nem mondok, neki folytatnia kell a feladatot. Ugyanez a vágta is: amíg én azt nem mondom, hogy goyrsuljon versenyvágtába, neki kutya kötelessége egy iramot tartani! Nincs olyan, hogy ő most "lendületes" lesz. A francokat lesz lendületes.

Ha te elkezdesz felüléseket csinálni (pl. tesiórán), érzed, hogy sokkal könnyebb, ha lendületet veszel. Mi történik ilyenkor? Fizikai értelemben vett lendülettel pótolod az izomerőt. A ló ugyanezt teszi, ezért gyorsu be, viteti magát a fizikai lendülettel. Mert nincs elég izomereje, és ügyessége, hogy e nélkül megoldja a dolgot. Na pontosan ezért a ló nincs készen arra, hogy 150-et ugorjon! És őt kéne fejleszteni, izomzatra, erő és ügyesség, a nélkül ez nem megy.

Egészen rövid vágtából is lehet ugrani. Magasiskolában a ló álló helyből olyat felugrik, hogy csak pislogok. Nyilván iskolalótól ezt nem várjuk el, de azt igen, hogy az edző foglalkozzon a lóval, és olyan izomzatot és ügyességet alakítson ki nála, hogy vállalható tempóból tudjon ugrani. Ha a ló össze-vissza futkorászik az akadályok előtt, az életveszélyes lehet, a lovas és a ló számára is!

Arra kell gondolni, hogy amikor cavaletti rudakon vágtázol át, a ló nem változtathat a sebességén semmit sem (sem az iram, sem az ütem nem változhat meg - ha az ütem önkényesen változik, az egy nagyon súlyos hiba). Na, ugyanezt keresed ugrásnál is: a ló a sebességén semmit sem változtat, sem az ütemen. Ha a ló egy adott, fix iramban, ütemben közlekedik, akkor pontosan látnod kell a távolságot: kétséget kizáróan biztos vagy ekkor benne, hogy jól érkezel-e az akadály elé, avagy igazítanod kell-e a lovon. Na ezt keresed.

Erre jelenleg az írásaid alapján sem te, sem a ló nem álltok készen - épp ezért ilyen magasságokra kényszeríteni a lovat életveszélyes. Ha nincs fizikai erőm átugrani azt a vackot, én is nekirohannék, amennyire csak tudok, ha közben vbalaki felülről meg elkezdene rángatni... Nem akarok belegondolni.

2014. okt. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Versenyvágta? Begyorsulás?

Micsoda szakkifejezések! :D

2014. okt. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
Több idomítás, több gimnasztika alacsonyabb akadályokon és akkor nem fog veled rárohanni, mert elég erős lesz, hogy izomból megoldja az ugrást és ne lendületből, ahogy az előző is kifejtette.
2014. okt. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat ismét:) Az aki (bocsi a megfogalmazásért) a hosszú választ írta, teljesen egye értek veled, és mint már írtam egyszer ma végre nem féltem, és megfogadtam a tanácsaitokat:) Nagyon köszönöm, hogy segítettetek :)
2014. okt. 3. 20:23
 17/19 anonim ***** válasza:

Bíz a lovadban!! Bízz a lovad tudásában és jóindulatában hogy nem fog szándékosan ledobni és bízz magadban is hogy képes vagy fennmaradni a hátán.

Igen, az jó ha a ló megy előre, viszont azt a lovat elöl meg is kell tartani, ekkor lesz "kezedben a ló", és ekkor tudod úgy és oda tenni ahová akarod.


"A lovasok egy más nyelvet beszélnek, melynek alapja: a csend. Nem mindenki képes hallani ezt a csendet. Nem mindenki képes bízni egy állatban amely meg is ölheti a testével."


Én megértem hogy leestél, és rossz élmény volt, de hidd el a lovasok 90%-a folyamatosan esik-kel(pl.én:D). Ez nem jelenti azt hogy béna lennél! Nem is lovas aki nem esik. Egy kis bizalom magadban és a lovadban, ennyi a titok nyitja!

2014. okt. 3. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.


Nekem az mindig sokat segített ha egy-egy esés után feltettem magamnak egy kérdést:

Tudna ez a csodálatos teremtés szándékosan bántani engem?

és belenézve lovam szemébe a válasz világosabb volt mint a nap.

Valamint az nagyon nagy önbizalmat szokott adni, hogy mielőtt rálovagolnám az ugrásra szolok neki vagy megsimizem, majd rápillantok a fülire amelyek felém fordulnak, és rögtön tudom hogy figyel rám, tudja hogy ott vagyok és fontos neki az én döntésem is, innentől kezdve pedig nincs mitől félnem.


Meg aztán az én csodás-mesés-szuper-drága Edzőm, a legjobb Lovasember akit valaha ismertem, adott pár útravalót, elrohanós lovak kapcsán, mert nekem is volt benne részem bőven.

-Nyugodtan beszélgess a lóval, ezzel őt is és magadat is nyugtatod.

-Figyelj a légzésedre lovaglás közben, ez nagyban befolyásolja érzelmi állapotodat.

-A ló egy tükör, az ő félelme a te félelmed.

-Ha a ló ideges, először mindig magunkat kell megnyugtatnunk.

-Lovaglás közben ne forduljunk magunkba, nézelődjünk, figyeljük a környezetet.

-A ha ló vágtában megindul, üléssel fogjuk meg, üléssel és csizmával hajtjuk bele az elöl megtartott szárakba, ekkor van "kézben a ló".

-Húzásra ellenhúzással reagál, soha nem a szárak az elsődlegesek, soha nem csak(!) azzal próbáljuk megfogni.

-Mindig biztosíts a lovat arról hogy figyelsz rá, tehát gondoskodsz a biztonságáról, és ne felejts el hogy neki is bíznia kell benned ahhoz hogy engedelmes legyen.

-Amíg a legminimálisabb tisztelet és bizalom nem alakult ki a földön addig tilos fölülni, és ez mint két félre vonatkozik.

-A loval kialakított kapcsolat a legfontosabb.


Remélem erőt merítesz ezekből és tudtam valami hasznosat is mondani.:)

2014. okt. 3. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

Utolsó kommentelő, látszik ,hogy te tényleg lovas vagy (nem csak fizikai értelemben, hanem lélekben is) ! Nagyon jó tanácsaid vannak, és biztosan megfogadom őket! :D

Hogy mondtál-e valami hasznosat? Viccelsz ? Te vagy eddig az egyetlen válaszoló aki tényleg a kérdésemre válaszolt! Nagyon köszönöm:)

2014. okt. 3. 21:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!