Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Erőszakmentes belovaglás-parel...

Erőszakmentes belovaglás-parelli-szabadidomítás?

Figyelt kérdés

Van olyan, hogy valaki már így lovagolja be a lovát?

Érdekelne, hogy van-e rá lehetőség, hogy a lovamat mondjuk kötőfékkel lovagolom már be egyből.

valaki tud az ilyesmiről bővebb infót adni? Hogy megy ez? :)



2015. jan. 31. 16:18
 1/8 anonim ***** válasza:
43%

Természetesen van rá mód. Nálunk ugyan inkább csak a tizenéves divatmajmok "alkalmazzák".

Infót nem igazán lehet adni róla, könyveket írhatnának ide a profik és az sem lenne elég.

Hogy hogy megy ez? Egy szakember segítségével. :D Különben nagy károkat okozhatsz.

Pataky Katának szoktak lenni egy két alkalmas kurzusai (nézőként azt hiszem olcsóbb), ha érdekel a dolog oda érdemes elmenni.

2015. jan. 31. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
27%
Tisztázzuk már ezt a baromságot, hogy az erőszakmentesség embertől függ, nme módszertől! Láttam én már olyan parellist, amit rossz volt nézni úgy gyötörte a lovat. Kötőfékkel meg mondjuk egy profi lovas aki egész életében tanult tud belovagolni. Te nem, mert eszméletlen nagy tudás kell hozzá!
2015. febr. 1. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nyilván tudom, az erőszakmenteset csak idézőjelesen írtam, inkább csak az irány végett.

Úgy értettem, hogy olyan belovaglás érdekelne, ami nem annyira, hogy is mondjam, lovardai módszerrel történik, úgy értem, ha valaki "csak" arra használná a lovát, hogy kimenjen vele terepre, szóval abszolút hobbi céllal, kikapcsolódás végett.

2015. febr. 1. 15:47
 4/8 anonim ***** válasza:
37%

ahogy azt már egy korábbi kérdésednél is írtuk az a baj ezzel a módszerrel, hogy leginkább a szokott helyen a karám 4 fala között működik.


nem véletlenül találták ki a zablát, hogy ugyanúgy lehetne irányítani, megfogni a lovakat kötőfékkel, senki se bajlódna a zablával.

és a probléma pont ott kezdődik, amikor terepen szembe jön egy kecskecsorda, traktor, motoros, lila suhogós ruhás bringás, stb.

a kötőfékkel való lovaglásnak pont az a lényege, hogy a ló a két szép szemedért (valójában persze nyilván a felépített bizalom miatt) hajlandó bármit megcsinálni neked (mellesleg a rendes lovaglásnak is ez az alapja), viszont történnek vészhelyzetek, amikor jó, ha van rajta erősebb fék.


én pl. pályán gond nélkül ellovagolom a lovam kötőfékkel, akár nyakmadzaggal is (bár olyan szépen sose fog úgy menni, mint zablával), de terepre nem mennék ki vele kötőfékkel, mert lehet, hogy 10-ből 9 x semmi gond nem lenne, de a tizedik alkalommal tuti lenne valami pánik helyzet, ahol aztán suttoghatsz neki, pont nem fogja érdekelni...


tudom, hogy ezzel nem a kérdésedre válaszoltam, de sima hobbi tereplovaglásra nem értem miért lenne jobb a kötőfék, nem kell rángatni a száját zablával sem és akkor egyáltalán nem fogja zavarni.


egyébként hogy a kérdésedre is válaszoljak, a természetes lókilépzés atyja és kitalálója Monty Roberts pont most látogat kis hazánkba áprilisban 2 napra, a képzés ára 175.000 ft...


itt a plakát, ha érdekel:

[link]

2015. febr. 1. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
50%

Csak azt tudnám, hogy miért gondolja bárki is, hogy majd a kétnapos, iszonyat pénzekbe kerülő "kurzusokon" bármit el is fog sajátítani...

Egyébként meg ahhoz, hogy a ló jól érezze magát tereplovaglás közben kinn kedves gazdijával erdőn-mezőn, pont nem a kötőfékesbelovaglós suttogósdi kell. Azt kéne megérteni végre, hogy ahhoz, hogy a lónak valóban ne okozzunk károkat, hogy a lehető legjobban megőrizzük ízületei, inai, izmai épségét, korrektül be kell lovagolni!!! Hiszen ha ferde, rosszul terhel. Ha nem tudja egyensúlyban hordozni magát és lovasát, kifejezetten gyötörjük az izületeit. És jól írták előttem: a kötőfékes humbug addig működik, amíg szembe nem jön az erdőben az első quad.

Attól, hogy zablával lovagolsz, nem bántod a lovadat. És ha jót akarsz magadnak, a Pataky Kata és társai kurzus árát költsd inkább egy jó edzőre (igen sok lovaglóóra bele fog férni az árba) és tanulj meg úgy lovagolni, hogy a lehető legfinomabb kezed, legsimulékonyabb ülésed, legpontosabb segítségeid legyenek, amelyeket ráadásul a lovad megért, felvesz és önmagán átenged. Ha ez így lesz, akkor bizony te és a pacid igazán boldogságban és különösebb rizikó nélkül nyargalászhattok erdőn-mezőn.

A nagy örkényi lovastanárok a lovaglás, lókiképzés olyan szintjére jutottak, hogy azóta is csak próbálunk eljutni oda mi, mostani lovasok. Őket kellene követni, mert ők pontosan tudták azt, hogyan lehet klasszikusan képezni a lovat mindenféle bántás nélkül.

Még valami: az állítólagos "erőszakmentes" kiképzésben annyi durva erőszak van a ló felé, hogy égnek áll a hajam.

Egy kis történetet hadd osszak meg. Egy ismerősöm egy ismertebb humbugkiképzőtől (bocsi, én így hívom őket) vásárolt igen nagy pénzért lovat. Láttam a videóját, nagy büszkén mutogatta, hogy a lova egy szál kötőfékkel képes akár egész lovardán át tolatni (Endrődy és társai azóta is forognak a sírjukban azt hiszem), így léptetni a lovat, úgy forgatni a lovat, a "természetes kiképző" minden trükköt megtanított az illetőnek, mit hogyan csaljon elő a lovából, csak épp lovagolni nem tanította meg. Így történt, hogy hősünket az első komolyabb tereplovaglásnál suttogva tanított lovacskája úgy vitte el, mint szél a rongyot. A lovat persze másnap már hirdették is eladásra....

Erőszakmentes nem lehet egy belovaglás, mert az is erőszak, hogy egyáltalán a hátukra ülünk. De lehet ezt úgy csinálni, hogy a ló igenis kedvét lelje a közös munkában! De ezt soha nem a parellibaromsággal fogod elérni.

2015. febr. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

És mi van akkor például, ha én úgy veszem észre, hogy kötőfékkel könnyebb vele dolgozni? (Félig belovagolt lóról van szó.)

Amikor kantár van rajta, rágja a zablát, azzal szórakozik, amivel nem lenne probléma, de annyira lefoglalja, hogy nem figyel rendesen.

2015. febr. 4. 21:58
 7/8 A kérdező kommentje:
(Igaz, nem nyílt terepen, hanem csak egy pinduri karámban próbáltam ki.)
2015. febr. 4. 21:59
 8/8 anonim ***** válasza:
A "zablarágást" nem kell feltétlen rosszként felfogni..nem láttam a lovad,de az ha egy ló zablázik szájtevékenységnek hívjuk és lehet jótékony is.
2015. júl. 31. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!